• Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • W czwartek 21.04.2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Giżycku miały miejsce finały powiatowe Warmińsko–Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
            Turniej ten, organizowany jest w dwóch grupach rywalizacyjnych w skład których wchodzą uczniowie szkół podstawowych w wieku 10 -12 lat (rocznik 2010 i młodsi, grupa I) oraz uczniowie szkół podstawowych starsi – grupa II.

            Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez:

            • popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
            • propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej przedmiotów edukacyjnych,
            • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
            • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
            • popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu,
            • inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            Drużyny z poszczególnych gmin naszego powiatu rywalizowały w konkurencjach takich jak: test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem po torze przeszkód, jazda rowerem po miasteczku oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Zespoły z naszej szkoły, tj. grupa I i grupa II zajęły pierwsze miejsce.

            Skład naszej drużyny w I grupie wiekowej, to: Krukowska Aleksandra, Świder Maja, Kaleta Tymoteusz i Popławski Bartosz.
            Drużyna reprezentująca naszą szkołę w starszej grupie wiekowej, to: Lutkiewicz Jakub, Piątek KsawerySzkatuła Hubert.

             

            Zobacz film (źródło: YouTube · Miasto Giżycko official) >> Powiatowy turniej BRD 2022

             

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim. 

            Opiekun drużyn: Zbigniew Bawół

          • Konkurs Matematyczny

          • W dn. 3.03.2022r. odbył się w Ełku wojewódzki etap Konkursu Matematycznego organizowany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 8b Klarysa Radziulewicz.

            Z dumą informujemy, że Klarysa Radziulewicz została finalistką tego konkursu.

            GRATULACJE!

            Wiesława Horbowiec-Sekścińska

          • Dzień Świętego Patryka

          • Dzień Świętego Patryka obchodziliśmy w tym roku 21.03.2022, czyli w pierwszy dzień wiosny. Na korytarzu naszej szkoły już od rana rozbrzmiewały irlandzkie melodie. Uczniowie byli ubrani na zielono, a po korytarzach przechadzał się Leprechaun, który częstował zielonymi cukierkami. Została również wystawiona fotobudka, gdzie można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Odbył się także konkurs z QR kodami oraz konkurs wiedzy o symbolach i tradycjach związanych z Dniem Świętego Patryka - Who Wants To Be a Millionaire? dla klas III i IV. Dzień minął pod znakiem koloru zielonego oraz wesołej zabawy.

          • Międzynarodowy Dzień Teatru

          • "Świat jest teatrem, aktorami ludzie" W. Szekspir

             

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie klasy IVa zorganizowali wyprawę do krainy wyobraźni, przygotowując teatrzyki kukiełkowe na podstawie poznanych tekstów literackich. Kontakt z teatrem wspomaga rozwój wyobraźni, fantazji, twórczego myślenia dziecka, a także pięknej, poprawnej mowy, ale przede wszystkim jest źródłem świetnej zabawy - tak też było i w tym przypadku.

          • RPEK i T w Rynie

          • "Mamy różne poglądy (...) lecz kiedy się nad tym zastanowić, jest jedna rzecz wspólna
             dla całej organizacji – człowiek." Thomas Watson

             

            5 kwietnia klasy 5a i 6b pod opieką p. E. Draguńskiej, A. Tofel, J. Symonowicz i E. Smoły były gośćmi Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum, bibliotekę, salę muzyczną, plastyczną, taneczną i konferencyjną. W szkolnej świetlicy natomiast czekały na nich zabawy integracyjne, które pozwoliły lepiej poznać się młodzieży polskiej i ukraińskiej, a w stołówce pieczone kiełbaski. To był mile spędzony czas.

          • Zapalamy niebieskie światełko

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony corocznie 2 kwietnia, a celem przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy dotyczącej autyzmu. Nasza szkoła również zaangażowała się w tę piękną akcję, jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

            W poniedziałek 4 kwietnia wszyscy uczniowie klas 1- 8 przyszli do szkoły ubrani w niebieskie elementy stroju, bowiem kolor ten jest symbolem autyzmu. Dzieci z klas 1-3 nie siadły jednak do ławek szkolnych, a spotkały się w małej sali gimnastycznej, aby zrozumieć, czym jest zaburzenie zwane spektrum autyzmu. Na własnej skórze mogły przekonać się z jakimi trudnościami każdego dnia mierzą się osoby posiadające autyzm, doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat. Zobaczyły jak zmysły zniekształcają rzeczywistość, oraz jakie zachowania mogą towarzyszyć tym osobom.

            Uczniowie obejrzeli również krótki film edukacyjny dla dzieci, który uświadomił im, że autyzm to nie choroba, tylko zaburzenie, z którym niektórzy się rodzą i towarzyszy im przez całe życie- jest nieuleczalny. Przekonali się również, że jest mnóstwo wspaniałych i wybitnych ludzi, którzy są znani ze swoich dokonań na całym świecie pomimo tego, że należą do grona ludzi z autyzmem. Na koniec uczniowie podziwiali przepiękne prace plastyczne jednej z naszych uczennic, która jest niesamowicie utalentowana w tej kwestii i posiada diagnozowane spektrum autyzmu. Dzieci wykonały również w klasach prace plastyczne związane z tematyką dzisiejszego dnia, wkładając w nie dużo serca. Dzień zakończono spacerem z niebieskimi pomponami po naszym pięknym miasteczku, pomimo niesprzyjającej pogody.

            Czy inny oznacza gorszy? Jak możesz pomóc koledze lub koleżance, która zmaga się z różnymi trudnościami z powodu posiadanych zburzeń? Na te pytania dzieci znały odpowiedź, wykazując się ogromną empatią, zrozumieniem i po prostu czystym i dobrym serduszkiem. Oby ich pomysły towarzyszyły im każdego dnia.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Klasy drugie w pogoni za ...

          • Ostatniego dnia marca br. klasy drugie wybrały się do Centrum Aktywnego Wypoczynku „Gwarek” w Pięknej Górze. Ponieważ zbliżają się Święta Wielkanocne, chcieliśmy poczuć wspaniały klimat tych świąt oraz zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, jakie postawił przed nami wielkanocny zając. Oczywiście kolejny raz zostaliśmy zaskoczeni piękną scenerią wielkanocną, która zachęciła nas do podjęcia wyzwań.

            Zając oraz jego pomocnice - kurki, nie pozwolili nam się nudzić. Musieliśmy wytężyć swoje umysły, napiąć mocno muskuły, rozchodzić nóżki, aby nadążyć w pogoni za sprytnym i szybkim zwierzątkiem oraz jego asystentkami. Dzięki atrakcjom dowiedzieliśmy się co w ulu piszczy, jak porozumiewają się pszczoły. W kurniku pomogliśmy kurkom uporządkować grządki, a w wiosennej pralni dowiedzieliśmy się, co znaczy kolorowy zawrót głowy. Poznaliśmy także magiczny przepis na wielkanocne ciasteczka, które osobiście wykonaliśmy i z wielką satysfakcją na koniec zjedliśmy. Pokonaliśmy też zawiły tunel, który zaprowadził nas wprost do nory zająca.  Doiliśmy krowę oraz weszliśmy w świat złudzeń. Do swojej magicznej komnaty fluo zaprosiła nas również królowa Kier, która przygotowała dla nas grupowe wyzwania.

            My uczniowie klas drugich, byliśmy bardzo sprytni, mocno zaangażowani oraz niezwykle pomysłowi i zgrani. Cel został osiągnięty - na koniec udało nam się złapać zająca, który robił wszystko, żeby nie dać się schwytać. Ten dzień był dla nas bardzo wyczerpujący, ale nie żałujemy nawet jednej sekundy spędzonej w tym zjawiskowym miejscu. Nie zabrakło również sesji zdjęciowej, którą męczyły nas pani Ania i pani Elwira. Na koniec dodamy, że pyszny obiadek uzupełnił braki kalorii i był pokrzepieniem dla strudzonych uczestników zabawy, czyli nas. To raczej nie będzie ostatni wyjazd to miejsce, czekamy na kolejne wyzwania.

            Tekst: Elwira Wilamowicz