• Zaczarowany świat magii i wróżb, czyli ANDRZEJKI

•  Środa 30 listopada 2022roku w naszej świetlicy przebiegała pod znakiem wróżb i zabaw andrzejkowych.

Już od samego rana najmłodsi uczniowie i nie tylko rozmawiali o znaczeniu i kultywowaniu tradycji w naszym życiu. Wspólnie z wychowawcą wykonywali dekorację, wróżby i zabawy na ten wyjątkowy andrzejkowy dzień.

Po zajęciach, a niektórzy przed lekcjami z niecierpliwością przekłuwali serca z imionami przyszłych sympatii. Magiczne bileciki przepowiedziały dzieciom kim będą w przyszłości. Wyrzucone kości oraz magiczna kula zdradziła miłą niespodziankę lub przygodę. Kolejną przepowiednią na przyszłość były przedmioty ukryte pod tajemniczymi kubeczkami, i tak przepowiedziały: bogactwo, ślub, podróż, nowy dom, zakochanie czy nową zabawkę.Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Według dawnych wierzeń, wróżby na świętego Andrzeja miały magiczną moc pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Jako, że to okazja do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem były również  zabawy.

Było bardzo wesoło i chwilami zaskakująco. Życzymy spełnienia wszystkich dobrych wróżb.

Organizatorzy:

Wiesława Nosek, Izabela Ćwik

• Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

• Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień  to doskonała okazja, aby podkreślić jak ważne dla każdego człowieka są: potrzeba szacunku, serdeczności, uśmiechu, mówienie dobrych słów i niesienie bezinteresownej pomocy. Takiego święta nie mogło zabraknąć w  naszej szkole.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

21 listopada był wyjątkowy. Rozpoczął się od pozytywnych myśli, wróżb, sentencji, które można było otrzymać od wolontariuszy wchodząc rano do szkoły. Symbolem tego święta jest kolor żółty, więc sale i szkolne korytarze wypełniły się ciepłymi, słonecznymi barwami. Kolor optymizmu widoczny był również w ubiorze uczniów i nauczycieli. Drzwi klas i pomieszczeń  szkoły przyozdobiły plakaty z cytatami o dobroci, życzliwości, uśmiechu.

Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili uczniów z klas I-III,  przedstawili historię święta życzliwości, zachęcali do dzielenia się uśmiechem i dobrym słowem na żółtych papierowych chmurkach, które po wypełnieniu przez dzieci wyeksponowane zostały na szkolnym korytarzu. Pojawiła się również „skrzynka życzliwości” zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Miłą atrakcją była fotoramka, gdzie uczniowie mogli dołączyć do grona życzliwych poprzez wykonanie pamiątkowego zdjęcia. Na lekcjach i zajęciach świetlicowych  również nie zabrakło tematów związanych ze świętem. Uczniowie wysłuchali m.in. opowiadania Natalii Usenko „Dobroć, czyli opowieść o mocarzu Michale”(z książki „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”), określali cechy człowieka życzliwego, wykonywali żółte słoneczka, łańcuszki życzliwych minek, tworzyli słownik dobrych słów. Z pozdrowień przekazywanych  koleżankom, kolegom powstało w świetlicy drzewo życzliwości.

Mamy nadzieję, że pozytywna energia i emocje, które wzbudziły obchody Dnia Życzliwości będą dla nas motywacją do bycia uprzejmym na co dzień, do zauważania potrzeb innych bo „dobre słowa nie kosztują dużo, choć czynią wiele dobrego” (Blaise Pascal).  Promujmy zatem życzliwość i zarażajmy nią innych.

Organizatorzy:

Szkolne Koło Wolontariatu, Izabela Ćwik

Świetlica Szkolna, Wiesława Nosek

• Spotkanie z psim terapeutą

• 28 listopada 2022 roku, do uczniów klasy 2b i 3b zawitali wyjątkowi goście - pies terapeuta o imieniu Poly wraz ze swoją opiekunką panią Małgorzatą Łapuć. Ten zgrany duet, na co dzień ciężko i efektywnie pracuje w Polskim Stowarzyszeniu na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Mikołajkach – Warsztaty Terapii Zajęciowej.

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, że nowo poznanego psa nie możemy dotykać bez zgody właściciela, głaskać po głowie, nachylać się nad nim, patrzeć mu w oczy, oraz zmuszać go do kontaktu. Prowadząca spotkanie zademonstrowała nam, jak prawidłowo to zrobić, po czym przećwiczyliśmy tę umiejętność z naszym czworonożnym gościem. Dzięki wizycie wiemy również, co oznacza „złota wstążka” oraz jakie znaki ostrzegawcze wysyła nam pies, który boi się lub jest wrogo nastawiony do człowieka. Potrafimy ustawić się pozycji „żółwia”, którą należy zastosować podczas ataku. Nie zabrakło także pokazu sztuczek w wykonaniu Poly, która mimo zmęczenia, chętnie z nami współpracowała.

Zajęcia dostarczyły nam wiele pozytywnej energii i niezapomnianych emocji. Nabyliśmy mnóstwo wiedzy, umiejętności praktycznych a także przełamaliśmy lęk przed czworonogami. Będziemy bardzo miło wspominać tę wizytę i z tego miejsca serdecznie dziękujemy przybyłym gościom oraz pani Monice Podskalnej za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że to nie nasze ostatnie spotkanie w tym gronie.

Tekst: Elwira Wilamowicz