• Wojewódzki Finał Turnieju BRD

          • W dniach 19 - 20 maja 2022 roku, na obiektach Szkoły Podstawowej w Nowakowie koło Elbląga, odbył się Wojewódzki Finał Turnieju BRD. Organizatorem Turnieju był WORD Elbląg. W pierwszym dniu rywalizowała grupa młodsza do lat 12, a w drugim grupa starsza powyżej 12 lat. Nasze drużyny startowały w składzie: Krukowska Ola, Świder Maja, Kaleta Tymoteusz i Popławski Bartosz - wszyscy z klasy 5b (grupa młodsza) oraz Lutkiewicz Jakub 6b, Piątek Ksawery 6b i Szkatuła Hubert 8b (grupa starsza).

            W finale wojewódzkim wzięło udział 28 najlepszych zespołów naszego województwa wyłonionych z eliminacji powiatowych. Zawody BRD to zmagania w czterech konkurencjach: wiedza teoretyczna z przepisów ruchu drogowego, pomoc przedmedyczna, jazda po torze przeszkód, jazda po miasteczku ruchu drogowego. Nasz młodszy zespół zajął 7 miejsce na 14 startujących. Zespołowi starszemu poszło trochę gorzej - zajął 14 miejsce. Obie drużyny oprócz dyplomów zdobył też cenne doświadczenie w startach na tego typu zawodach i na takim etapie, co będzie przydatne w kolejnych edycjach turnieju.

            Bawół Zbigniew

          • W królestwie pszczół

          • „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi
            ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”

            Albert Einstein.

            20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, którego celem jest podkreślenie ich znaczenia dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Tego dnia w naszej szkole gościliśmy panią Joannę Ruszczyk, której pasją od dzieciństwa są pszczoły. Nasz przemiły gość jest pszczelarką z wieloletnim doświadczeniem i dzięki jej ogromnej wiedzy, dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych informacji o tych małych pracowitych owadach.

            Podczas spotkania mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę dotyczącą życia pszczół, a także  poznaliśmy tajniki pracy pszczelarzy. Mogliśmy na żywo zobaczyć strój pszczelarza oraz przyrządy, których używa w swojej codziennej pracy. Dowiedzieliśmy się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pani Joanna opowiedziała nam jak powstaje miód, jak wiele jest jego rodzajów, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Nie zabrakło również informacji o zdrowotnych właściwościach tego produktu. Zobaczyliśmy nam na żywo pszczoły pracujące w ulu, (ul pokazowy, w którym były prawdziwe pszczoły), plaster miodu oraz poznaliśmy budowę ula. To miłe spotkanie zakończyliśmy degustacją pysznego, naturalnego miodu oraz pyłku pszczelego. Na samo wspomnienie tych smaków, robi nam się słodziutko.

            Pani Asiu, z całego serca bardzo dziękujemy za to miłe, serdeczne i bardzo ciekawe oraz pouczające spotkanie. Wiedza, którą nam Pani przekazała pozostanie w naszych głowach i sercach już na zawsze. Jestem przekonana, że dzieci z klas drugich, po tej ciekawej lekcji będą zwracały uwagę na ochronę tych jakże pożytecznych mieszkańców planety Ziemia. Mam również nadzieję, że miód na stałe zagości w naszych domach.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Kto niesie nam pomoc?

          • Dnia 5 maja klasy drugie gościły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynie. Miłymi wykładowcami cennej wiedzy byli pan prezes Andrzej Mieczkowski oraz pan wiceprezes/ naczelnik pan Mariusz Kordowski. Doświadczeni i zaangażowani strażacy, którzy niemalże codziennie mają do czynienia z różnymi żywiołami i zdarzeniami, wprowadzili naszych uczniów w tajniki swojej pasji.

            Podczas spotkania druhowie przybliżyli dzieciom na czym polega praca strażaka, pokazali jak wygląda ich mundur galowy, który zakładają na oficjalne uroczystości i wydarzenia oraz mundur bojowy, który mają na sobie podczas  akcji ratowniczo- gaśniczych. Poza tym, sympatyczni goście opowiedzieli młodym słuchaczom o zagrożeniach związanych z pożarem, przebywaniem w pobliżu zbiorników wodnych czy też odpowiednim zachowaniem w czasie burzy. Dzieci dowiedziały się również w jakich okolicznościach należy wezwać pomoc, jak zachować się w takiej sytuacji oraz przypomnieliśmy sobie bardzo ważne numery alarmowe. Strażacy poprosili naszych uczniów, aby zawsze w sytuacji niebezpiecznej pamiętali o własnym bezpieczeństwie. Był również czas na zadawanie strażakom nurtujących pytań, na które odpowiedzieli wyczerpująco. Spotkanie zakończyliśmy gromkimi brawami oraz wręczeniem laurek przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka, w których wykonanie dzieci włożyły mnóstwo pracy oraz całe swoje małe serduszka.

            Myślę, że to miłe spotkanie przyniosło wiele radości zarówno dzieciom, nauczycielkom jak też naszym bohaterom. Wizyta wywarła na uczniach ogromne wrażenie, w końcu nikt tak ciekawie nie opowie o swojej pracy,  bezpieczeństwie czy też czyhających zagrożeniach jak  strażacy. Zdobyta wiedza będzie dla nas niezwykle cenna i z pewnością przyda się w przyszłości. Panie Andrzeju, panie Mariuszu, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy !!!

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Dzień Ziemi świętem Zielonej Flagi

          • W Dniu Ziemi realizowaliśmy działania związane z ubieganiem się o międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Pogłębiliśmy, usystematyzowaliśmy  wiedzę o odnawialnych źródłach energii. Zwróciliśmy uwagę na potrzebę oszczędzania energii w szkole i w domu. Na poziomach klas opracowywaliśmy pozyskiwanie energii ze słońca, wody, wiatru, biomasy, głębi ziemi. Wykonywaliśmy modele wiatraków. Tworzyliśmy legendy i baśnie o OZE. Pracowaliśmy z artykułami popularno-naukowymi. Układaliśmy rymowanki i przygotowaliśmy prezentacje multimedialne o odpowiedzialnej konsumpcji. Odbyliśmy spacer ścieżką wokół jeziora Ołów. Integrowaliśmy się z uczniami z Ukrainy. Mile spędziliśmy czas przy ognisku i kiełbaskach. Ponadto współpracując z fundacją Arka pisaliśmy „Listy dla Ziemi”. W miejscach swojego zamieszkania wykonywaliśmy zadania akcji „Sadzimy tlen” i „Kwiaty zamiast śmieci”.

            Dziękuję Dyrekcji, E. Laskowskiej, E. Miłosz, E. Smoła. B. Winiarz, wychowawcom, Elwirze Draguńskiej - samorządowi uczniowskiemu, Z. Bawół, D. Kłos i wszystkim angażującym się w realizowanie projektu.

            Koordynator Elżbieta Rajcow