• Rajd pieszy

          • "Wędrówką jedną życie jest człowieka
            Idzie wciąż
            Dalej wciąż
            Dokąd skąd
            Dokąd skąd...."

             

            13 czerwca 2022r.  uczniowie klas IVa, VIa i VIb wraz z wychowawczyniami: p. J. Kryńską-Cieślą, p. J. Symonowicz i p. E. Smołą udali się na rajd pieszy. Celem rajdu była popularyzacja turystyki pieszej wśród młodzieży szkolnej, promowanie aktywności fizycznej i zdrowego, aktywnego wypoczynku oraz integracja. Podczas niego uczestnicy mogli jeszcze lepiej się poznać, zrelaksować,  podziwiać piękno mazurskiej przyrody, a także skosztować lokalnej pizzy i lodów.

            Elżbieta Smoła

          • „Wędrówki po krainie lasów i jezior z baśnią i legendą”

          • Projekt edukacyjny „Legendy - Wędrówki po krainie lasów i jezior z baśnią i legendą” został zrealizowany w dniu 31 maja 2022 roku.

            Uczniowie klasy IVa zagrali swoje role w przedstawieniu kukiełkowym pt.: ”Legenda o Złotej Górze”, który został wystawiony dla uczniów klas I-III oraz przedszkola. Przed sceną zgromadzili się zaproszeni uczniowie wraz z wychowawcami oraz pani dyrektor.

            Głównym celem spektaklu było wzbudzenie zainteresowania bogactwem kulturowym Warmii i Mazur i poznanie legend regionalnych.

            W czasie przygotowań do przedstawienia po raz kolejny nieoceniona okazała się inwencja dzieci. Wszyscy z zapałem uczestniczyli w każdej próbie, podsuwali pomysły dotyczące interpretacji tekstu, gry aktorskiej, dodatkowych efektów. W trakcie realizacji tego punktu projektu mieliśmy dużo dobrej zabawy, zwłaszcza, że zajęcia zawsze upływały nam w serdecznej atmosferze. Czas wspólnie spędzony na próbach bardzo skonsolidował zespół uczniów. Równolegle z próbami, przygotowywaliśmy też dekoracje, wiele rekwizytów, a także kukiełki były wykonane własnoręcznie przez uczestników. Uczniowie bardzo się zaangażowali i przynosili z domu różne rekwizyty ( skrzynię, łuk czy piasek).

            Czwartoklasiści najmłodszym członkom społeczności szkolnej przygotowali konkurs ze znajomości „Legend Mazurskich” - („Złota Góra”, „Siła żabich oczu”, „ Król Sielaw”, „Skrzynia z jeziora”, „Jak powstały Mazury?”, Legenda o mazurskich jeziorach”).

            Dynamiczna akcja i gra młodych aktorów, pełna swobody i naturalności, przyciągnęły uwagę widzów, którzy z zainteresowaniem oglądali spektakl. W klimat legend dodatkowo wprowadzały stroje, rekwizyty i dekoracje. To wszystko sprawiło, że przedstawienie podobało się a całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami.

            Uczniowie, ale także nauczyciele, mieli możliwość poznania legend własnego regionu, a dzięki temu pogłębić wiedzę o swojej małej Ojczyźnie. Działania, które miały na celu przybliżanie młodego pokolenia do tego, co odchodzi do „lamusa”, w zapomnienie, sprawiły, że silniej poczuliśmy więź z naszymi „korzeniami”, z naszym regionem. Nauczyliśmy się dostrzegać i doceniać piękno Ziemi Mazurskiej i Warmińskiej, ale przede wszystkim zyskaliśmy większą świadomość tego, że do nas należy troska o rodzinne strony.

            Ostatnie tygodnie wytężonej pracy było dla nas wszystkich niezwykłą przygodą z tym, co dawne, zapomniane i tajemnicze. Pokazały uczniom, że należy kultywować dziedzictwo swoich pradziadków i ocalili od zapomnienia bogate tradycje kulturowe Mazur i Warmii.

             

            Obejrzyj przedstawienie

            Jolanta Symonowicz

          • W piernikowej stolicy

          • 2 czerwca 44 uczniów wraz z opiekunami p. J. Kryńską- Cieślą, p. A. Tofel, p. E.Smołą i p. M. Żakiewiczem wybrali się do Torunia, słynącego z pierników miasta. Młodzież w Żywym Muzeum Piernika miała możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat. Każdy osobiście uczestniczył w procesie powstawania toruńskiego przysmaku, samodzielnie zagniótł ciasto, rozwałkował je i umieścił w ozdobnych formach. Potem ukształtowane ciasto trafiło do pieca, by po upieczeniu uczestnicy pokazu mogli zabrać je na pamiątkę do domu. Uczniowie poznali też oryginalne niemieckie dziewiętnastowieczne maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form. Największą atrakcją tego pokazu był warsztat dekorowania pierników lukrem.

            Uczestnicy wycieczki wzięli też udział w rejsie statkiem po Wiśle. Trwająca około 40 minut podróż była znakomitą okazją, by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta. Z pokładu statku podziwialiśmy mury miejskie i baszty obronne oraz gotyckie bramy i wieże średniowiecznych toruńskich kościołów. Statek przepływał także pod jednym z najdłuższych w Polsce mostów - mierzącą prawie jeden kilometr przeprawą drogową oraz drugim ponad 150-letnim mostem kolejowym. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie zakupiliśmy pamiątki. Po obiedzie był czas na wspólny deser (lody) i niestety, trzeba było wracać do Rynu. Przed północą młodzież powróciła pod opiekę stęsknionych rodziców.

            Elżbieta Smoła

          • Dzień Dziecka na sportowo

          • W dniu 01.06.2022r. Pan Tomasz Wolański wraz z zespołem klas I-III zorganizował zawody sportowe dla dzieci z klas młodszych, pod tytułem "Dzień Dziecka na sportowo". Uczniowie rywalizowali w kilkunastu konkurencjach, które sprawdzały ich szybkość, zwinność, skoczność oraz siłę, takich jak np.: przeciąganie liny, rzucanie do celu, skoki w dal czy biegi z piłeczkami na tacy. Rywalizacji towarzyszyło dużo śmiechu i sportowych emocji. W między czasie w sali gimnastycznej powitaliśmy miłe panie z RPKiT w Rynie, które zajmowały się malowaniem buziek i robieniem tatuaży. Dzieci były bardzo zadowolone.

            Nad zaspokojeniem rozbudzonych apetytów czuwała Rada Rodziców, która zapewniła dzieciom słodki poczęstunek w formie lodów.

            Po zawodach sportowych, wyruszyliśmy do Sali Widowiskowej, która mieści się w Regionalnym Parku Turystyki i Rekreacji w Rynie. Byliśmy widzami spektaklu pod tytułem "Pipi skarpetka". Wesoła i zwariowana Pippi była obdarzona nadludzką siłą. Wprowadziła się wraz ze swoją małpką i koniem w kropki do Willi zwanej Pięknotką. Dziewczynka wychowywała się sama, bez opieki dorosłych. Pippi nie chodziła do szkoły, nie przestrzegała podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego Pippi często wpadała w niebywałe kłopoty. W przedstawieniu poruszany był szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci w trakcie widowiska poznały znaki drogowe i podstawowe zasady ruchu drogowego. Spektakl ukazuje, jak ważne jest to, aby nawzajem się słuchać, uczyć się od siebie i przede wszystkim szanować, bez względu na to, ile ma się lat.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom RPKiTu za możliwość obejrzenia spektaklu i za współpracę.

             

            Karolina Iwaniuk

          • Ogólnopolskie Przełajowe Biegi Grunwaldzkie 31 maja 2022r.

          • Wśród tysiąca uczestników biegów przełajowych, na polach Grunwaldu, z sukcesami startowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Rynie.
            Najlepszą zawodniczką wśród dziewcząt klas I-II została Kornelia Szczepkowska, na 7 miejscu bieg ukończyła Hanna Nitkiewicz, na 7 miejscu bieg na dystansie 2000 m ukończył Paweł Bandurów.
            Miejsca w pierwszej dwudziestce w swoich kategoriach wiekowych zajęli: Michał Szczepkowski, Hubert Szkatuła, Piotr Karcz i Ignacy Piątek. Pozostali zawodnicy uzyskali również dobre wyniki w tak licznej grupie uczestnikòw z całej Polski: Jakub Wilamowicz, Patryk Ciepliński, Aleksandra Lutkiewicz, Natalia Budka, Alicja Jasionowska, Fabian Korzeniewski, Natalia Radecka, Weronika Radecka, Oliwia Winiarz.

            Dziękujemy za Waszą postawę i czas spędzony w duchu sportu i historii naszego regionu.