• Gdy muzyka w sercu i duszy nam gra…

          • Za pewne nikt nie ma wątpliwości, że muzyka jest w naszym życiu codziennie, ale czy możemy uczyć się przez muzykę? Myślę, że sami odpowiecie sobie na to pytanie, po przeczytaniu tego tekstu.

            Od września obecnego roku szkolnego  odbywają się raz w miesiącu audycje muzyczne, które prowadzi pan Sebastian Plaszewski z Agencji Muzycznej „Pozytywka”. Artyści muzycy z Olsztyna przyjeżdżają do nas, z propozycją fantastycznej zabawy połączonej z ruchem, kolorowymi kostiumami, niesamowitym humorem, doskonałą muzyką oraz dużą porcją wiedzy o instrumentach i gatunkach muzyki. Za chwileczkę dowiecie się, jak spędzamy czas z muzyką, a zdjęcia potwierdzą przednią zabawę.

            Pierwsze spotkanie muzyczne nosiło tytuł „Na pomoc!!!”, przenieśliśmy się do Wiednia, gdzie przybył król ze swą husarią oraz Turcy. Poznaliśmy dźwięki trąbki oraz bębnów, a także usłyszeliśmy muzykę marszową, dworską i użytkową. Kolejne spotkanie poświęcone było muzyce i baletowi „Dziadek do orzechów”. Dzieci dowiedziały się kim jest kompozytor, jak brzmi klarnet, z jakich elementów jest zbudowany. Nie zabrakło również  tańca baletowego i historii małej dziewczynki, którą świąteczny prezent przeniósł w świat magii i fantastycznych przygód. Po świecie baletu i baletnic, nadszedł czas na zwiedzanie Europy wraz z Cyganami. Spotkanie „Co w cygańskiej duszy gra” pozwoliło poznać nam kulturę Romską, ich muzykę, w której słyszymy skrzypce, akordeon, gitarę i piękny śpiew czarnowłosej Cyganki. Paleta emocji była bardzo duża, poczuliśmy czym jest radość,  smutek, pasja oraz miłość. Ostatnie spotkanie przeniosło nas w „Bardzo dziki Zachód”, gdzie młody kowboj wyruszył w podróż za poszukiwaniem złota.  Doświadczył wielu przygód spotykając Indian, zbiegłych więźniów, ale czy odnalazł złoto? A może ktoś mu w tym pomógł? Wasze dzieci znają już odpowiedź na tę zagadkę. Wiedzą też, jak brzmi muzyka country, oraz instrumenty takie jak banjo czy harmonijka ustna.   

            W przyszłym semestrze również czekają nas niesamowite przygody. Postaram się za jakiś czas zdradzić Wam, co spotkało nas podczas kolejnych audycji muzycznych. Jedno jest pewne, kolorowe kostiumy, garść dobrej zabawy i znakomitej muzyki na żywo pozwolą oderwać się nam od szarej rzeczywistości. A teraz pytanie do Was moi drodzy czytelnicy: czy znacie już odpowiedź na pytanie, które zadałam na początku artykułu?

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Kilka dobrych rad, jak zorganizować bal karnawałowy !!!

          • Ostatni dzień w szkole przed feriami zimowymi, to czas kiedy dzieci nie myślą już o nauce, zeszytach i książkach. Jak dobrze spożytkować ten okres? Co zrobić, aby wprowadzić uczniów w znakomity nastrój? Za chwileczkę zdradzę Wam nasz sekret, który wykorzystujemy każdego roku.

            Po pierwsze - nie myślcie o kartkówkach czy sprawdzianach, ćwiczeniach i lekturach. Zapewnijcie dzieciom w tym dniu, czas na  rozwój przez muzykę, taniec i kreatywność. Jak to zrobić? Odpowiedź jest prosta- Bal karnawałowy!!! Jeżeli macie w szkole prężnie działającą Radę Rodziców i Samorząd Uczniowski ze znakomitą opiekunką, wszystko powinno być proste.

            Po drugie - pamiętacie o bezpieczeństwie związanym z sytuacją epidemiologiczną. My postawiliśmy wszystkie karty na bezpieczny bal karnawałowy (reżim sanitarny), który miał zapewnić dzieciom znakomitą zabawę, niesamowite przeżycia, doskonałą muzykę i konkursy. Każda klasa z edukacji wczesnoszkolnej bawiła się oddzielenie w sali gimnastycznej (o wystrój zadbały dzieci z Samorządu Uczniowskiego oraz nasi nauczyciele).

            Po trzecie - znajdźcie dobrego didżeja. W naszej szkole o  muzykę zadbała niezawodna DJ Emilia Kociałkowska, która wie, jakie przeboje widnieją na listach top 10 muzyki dziecięcej. Dobra muzyka, hity muzyczne to połowa sukcesu.

            Po czwarte – animatorzy. O konkursy i doskonałą integrację podczas balu w naszej szkole zadbali szkolni animatorzy: Hubert Szkatuła, Tomasz Jurgielewicz, Ksawery Załęcki, Jakub Góral, Aleksandra Szkatuła oraz Julia Kozłowska. Poprowadzili konkursy, włączyli się w zabawy,  wykonali także pokaz muzyki break dance i nauczyli kilku podstawowych kroków. Nawet ja postanowiłam skorzystać z darmowych instrukcji. Nie pytajcie mnie o efekty…  Dla pocieszenia, tak jestem cała.

            Po piąte - dobry  catering. Rada Rodziców naszej szkoły zadbała o uzupełnienie spalonych kalorii, otrzymaliśmy poczęstunek, który dodał nam energii. Nie zabrakło nam również kubeczka wody czy kawy, dzięki Klarysie Radziulewicz, która zadbała o nas w każdym szczególe pamiętając, jak ważne jest nawadnianie.

            Po szóste - znajdźcie dobrego menagera. U nas nad wszystkim czuwała pani Elwira Draguńska, której pozytywnej energii, dobrej organizacji, czujnego oka i  empatii może pozazdrościć każdy.

            Po siódme - dobry kostiumolog. O stroje i kostiumy nie musieliśmy się martwić, bo jak wiecie dzieci i ich rodzice są mistrzami w tej dziedzinie.

            Po ósme -  pamiętajcie o tym, że najlepszą zabawę, zapewnią dzieciom inne dzieci. Mam nadzieję, że zainspiruję Was do włączania społeczności szkolnej do takich przedsięwzięć. Starsi członkowie SU wprowadzili młodszych w aktywne działanie, oraz przedsiębiorczość. Wszyscy bez względu na wiek, byli zaangażowani.

            Po dziewiąte - doceńcie wkład pracy - Kochani dzięki Wam, spędziliśmy fantastyczny, muzyczny i taneczny bal, który dał maluchom ogromną porcję zabawy i dobrej energii na najbliższy czas. Pokazaliście też, że zawsze możemy na Was liczyć i jesteście najlepsi w tym co robicie !!!

            Po dziesiąte - reklama dźwignią handlu - znajdźcie człowieka, który  znakomicie to opisze :) Tak wiem, skromność to moje drugie imię :)

            Tekst: Elwira Wilamowicz