Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Fundacji Orange #jestnaswiecej . W dniach 3-5 czerwca uczniowie klasy Va, VIb i VII b wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat hejtu w Internecie.
Uczestnicy zajęć próbowali odpowiedzieć na pytanie czym jest hejt. W wyniku burzy mózgów wypracowali jego definicję, określając to zjawisko jako: obrażanie, znieważanie, upokarzanie wyśmiewanie innych w Internecie. Najczęściej występuje w formie obraźliwych wiadomości, komentarzy ale przybiera również formę grafiki, filmu, a nawet utworu muzycznego. Uczniowie szukali rozwiązań jak poradzić sobie z atakiem i jak reagować w sytuacji, gdy ktoś doświadcza hejtu. Po dyskusji i prezentacji swoich pomysłów wspólnie doszli do wniosku, ze bardzo ważne jest to, by będąc świadkiem hejtu, zareagować na niego. Nie można być obojętnym. Zachęcali również do tego w krótkim filmie ambasadorzy akcji- muzycy zespołu Afromental, którzy sami doświadczali agresji i znieważania w Internecie.
W ramach kampanii powstał symbol, za pomocą którego można pokazać poza siecią swój sprzeciw wobec hejtu. Jest to pomarańczowa sznurówka. Wplecenie jej sobie w buta oznacza, że nie zgadzamy się na obrażanie i poniżanie. Hasło kampanii #jestnaswiecej, ma pokazać, że osób, które chcą w sposób kulturalny korzystać z sieci, jest więcej niż hejterów, więcej jest dobrych internautów niż złych, więcej jest wartościowych treści w Internecie niż szkodliwych. Uczestnicy zajęć zostali zachęceni do udziału w projekcie. W geście sprzeciwu wobec hejtu oraz w solidarności z ofiarami negatywnych zjawisk w Internecie uczniowie założyli pomarańczowe sznurówki, które otrzymaliśmy od Fundacji Orange.
Uczniowie naszej szkoły już wiedzą jak radzić sobie w sytuacji, gdy są świadkami hejtu i agresji wobec innych oraz gdzie szukać pomocy. Warto reagować, by powstrzymać to zjawisko. Jest nas więcej !
Izabela Ćwik