• Dni Badmintona

          • Narodowe Dni Badmintona Wrocław już tuż, tuż...

            Zaczynamy nasza przygodę z badmintonem.

            Za nami pierwszy dzień Narodowych Dni Badmintona. Zwiedzanie Afrykarium, Mobilnego Muzeum Totalizatora Sportowego, oglądanie meczu Polska - Ukraina U19.

            Jutro przed nami dzień pełen sportowych emocji. Czeka na nas 15 boisk badmintonowych.

            Trzymajcie kciuki.

            Drugi dzień pełen sportowych wrażeń za nami. Było szczęście i radość po wygranych oraz łzy i smutek po przegranych.

            Podsumowaniem rywalizacji sportowej było wspólne oglądanie pokazu multimedialnego w Fontannach Wrocławskich.

            Zwiedzanie Starówki i szczęśliwy powrót do domu. Już myślimy o kolejnym wyjeździe.

            Miłego pięknego dnia.

            Krzysztof Cybul

          • Dbajmy o podręczniki szkolne!

          • Takie kwoty trzeba będzie uiścić za zniszczone podręczniki po roku użytkowania (zobacz ceny podręczników w roku szkolnym 2022/2023). Po dwóch latach 80% wartości, a po trzech 50%. Te informacje zawarte są w Regulaminie udostępniania i użytkowania darmowych podręczników/materiałów edukacyjnych, z którym zapoznawani są uczniowie i rodzice na początku każdego roku szkolnego. 
            Już od ośmiu lat w sierpniu do biblioteki szkolnej trafiają kartony z nowymi podręcznikami. Nowy komplet podręczników prezentuje się tak:

            W czerwcu, gdy nadchodzi czas zwrotów podręczników, te „nówki sztuki” wracają w takim oto stanie...

            Tak, to przykłady iście ekstremalne, ale niestety, wszystkie z naszego podwórka…

            Posdziech Małgorzata

          • Rajd pieszy

          • "Wędrówką jedną życie jest człowieka
            Idzie wciąż
            Dalej wciąż
            Dokąd skąd
            Dokąd skąd...."

             

            13 czerwca 2022r.  uczniowie klas IVa, VIa i VIb wraz z wychowawczyniami: p. J. Kryńską-Cieślą, p. J. Symonowicz i p. E. Smołą udali się na rajd pieszy. Celem rajdu była popularyzacja turystyki pieszej wśród młodzieży szkolnej, promowanie aktywności fizycznej i zdrowego, aktywnego wypoczynku oraz integracja. Podczas niego uczestnicy mogli jeszcze lepiej się poznać, zrelaksować,  podziwiać piękno mazurskiej przyrody, a także skosztować lokalnej pizzy i lodów.

            Elżbieta Smoła

          • „Wędrówki po krainie lasów i jezior z baśnią i legendą”

          • Projekt edukacyjny „Legendy - Wędrówki po krainie lasów i jezior z baśnią i legendą” został zrealizowany w dniu 31 maja 2022 roku.

            Uczniowie klasy IVa zagrali swoje role w przedstawieniu kukiełkowym pt.: ”Legenda o Złotej Górze”, który został wystawiony dla uczniów klas I-III oraz przedszkola. Przed sceną zgromadzili się zaproszeni uczniowie wraz z wychowawcami oraz pani dyrektor.

            Głównym celem spektaklu było wzbudzenie zainteresowania bogactwem kulturowym Warmii i Mazur i poznanie legend regionalnych.

            W czasie przygotowań do przedstawienia po raz kolejny nieoceniona okazała się inwencja dzieci. Wszyscy z zapałem uczestniczyli w każdej próbie, podsuwali pomysły dotyczące interpretacji tekstu, gry aktorskiej, dodatkowych efektów. W trakcie realizacji tego punktu projektu mieliśmy dużo dobrej zabawy, zwłaszcza, że zajęcia zawsze upływały nam w serdecznej atmosferze. Czas wspólnie spędzony na próbach bardzo skonsolidował zespół uczniów. Równolegle z próbami, przygotowywaliśmy też dekoracje, wiele rekwizytów, a także kukiełki były wykonane własnoręcznie przez uczestników. Uczniowie bardzo się zaangażowali i przynosili z domu różne rekwizyty ( skrzynię, łuk czy piasek).

            Czwartoklasiści najmłodszym członkom społeczności szkolnej przygotowali konkurs ze znajomości „Legend Mazurskich” - („Złota Góra”, „Siła żabich oczu”, „ Król Sielaw”, „Skrzynia z jeziora”, „Jak powstały Mazury?”, Legenda o mazurskich jeziorach”).

            Dynamiczna akcja i gra młodych aktorów, pełna swobody i naturalności, przyciągnęły uwagę widzów, którzy z zainteresowaniem oglądali spektakl. W klimat legend dodatkowo wprowadzały stroje, rekwizyty i dekoracje. To wszystko sprawiło, że przedstawienie podobało się a całe spotkanie zakończyło się gromkimi brawami.

            Uczniowie, ale także nauczyciele, mieli możliwość poznania legend własnego regionu, a dzięki temu pogłębić wiedzę o swojej małej Ojczyźnie. Działania, które miały na celu przybliżanie młodego pokolenia do tego, co odchodzi do „lamusa”, w zapomnienie, sprawiły, że silniej poczuliśmy więź z naszymi „korzeniami”, z naszym regionem. Nauczyliśmy się dostrzegać i doceniać piękno Ziemi Mazurskiej i Warmińskiej, ale przede wszystkim zyskaliśmy większą świadomość tego, że do nas należy troska o rodzinne strony.

            Ostatnie tygodnie wytężonej pracy było dla nas wszystkich niezwykłą przygodą z tym, co dawne, zapomniane i tajemnicze. Pokazały uczniom, że należy kultywować dziedzictwo swoich pradziadków i ocalili od zapomnienia bogate tradycje kulturowe Mazur i Warmii.

             

            Obejrzyj przedstawienie

            Jolanta Symonowicz

          • W piernikowej stolicy

          • 2 czerwca 44 uczniów wraz z opiekunami p. J. Kryńską- Cieślą, p. A. Tofel, p. E.Smołą i p. M. Żakiewiczem wybrali się do Torunia, słynącego z pierników miasta. Młodzież w Żywym Muzeum Piernika miała możliwość wzięcia aktywnego udziału w pokazie tradycyjnego wypieku pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat. Każdy osobiście uczestniczył w procesie powstawania toruńskiego przysmaku, samodzielnie zagniótł ciasto, rozwałkował je i umieścił w ozdobnych formach. Potem ukształtowane ciasto trafiło do pieca, by po upieczeniu uczestnicy pokazu mogli zabrać je na pamiątkę do domu. Uczniowie poznali też oryginalne niemieckie dziewiętnastowieczne maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form. Największą atrakcją tego pokazu był warsztat dekorowania pierników lukrem.

            Uczestnicy wycieczki wzięli też udział w rejsie statkiem po Wiśle. Trwająca około 40 minut podróż była znakomitą okazją, by zobaczyć najpiękniejszą w Polsce nadrzeczną panoramę miasta. Z pokładu statku podziwialiśmy mury miejskie i baszty obronne oraz gotyckie bramy i wieże średniowiecznych toruńskich kościołów. Statek przepływał także pod jednym z najdłuższych w Polsce mostów - mierzącą prawie jeden kilometr przeprawą drogową oraz drugim ponad 150-letnim mostem kolejowym. Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, gdzie zakupiliśmy pamiątki. Po obiedzie był czas na wspólny deser (lody) i niestety, trzeba było wracać do Rynu. Przed północą młodzież powróciła pod opiekę stęsknionych rodziców.

            Elżbieta Smoła

          • Dzień Dziecka na sportowo

          • W dniu 01.06.2022r. Pan Tomasz Wolański wraz z zespołem klas I-III zorganizował zawody sportowe dla dzieci z klas młodszych, pod tytułem "Dzień Dziecka na sportowo". Uczniowie rywalizowali w kilkunastu konkurencjach, które sprawdzały ich szybkość, zwinność, skoczność oraz siłę, takich jak np.: przeciąganie liny, rzucanie do celu, skoki w dal czy biegi z piłeczkami na tacy. Rywalizacji towarzyszyło dużo śmiechu i sportowych emocji. W między czasie w sali gimnastycznej powitaliśmy miłe panie z RPKiT w Rynie, które zajmowały się malowaniem buziek i robieniem tatuaży. Dzieci były bardzo zadowolone.

            Nad zaspokojeniem rozbudzonych apetytów czuwała Rada Rodziców, która zapewniła dzieciom słodki poczęstunek w formie lodów.

            Po zawodach sportowych, wyruszyliśmy do Sali Widowiskowej, która mieści się w Regionalnym Parku Turystyki i Rekreacji w Rynie. Byliśmy widzami spektaklu pod tytułem "Pipi skarpetka". Wesoła i zwariowana Pippi była obdarzona nadludzką siłą. Wprowadziła się wraz ze swoją małpką i koniem w kropki do Willi zwanej Pięknotką. Dziewczynka wychowywała się sama, bez opieki dorosłych. Pippi nie chodziła do szkoły, nie przestrzegała podstawowych zasad bezpieczeństwa, dlatego Pippi często wpadała w niebywałe kłopoty. W przedstawieniu poruszany był szeroko pojęty temat bezpieczeństwa. Dzieci w trakcie widowiska poznały znaki drogowe i podstawowe zasady ruchu drogowego. Spektakl ukazuje, jak ważne jest to, aby nawzajem się słuchać, uczyć się od siebie i przede wszystkim szanować, bez względu na to, ile ma się lat.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom RPKiTu za możliwość obejrzenia spektaklu i za współpracę.

             

            Karolina Iwaniuk

          • Ogólnopolskie Przełajowe Biegi Grunwaldzkie 31 maja 2022r.

          • Wśród tysiąca uczestników biegów przełajowych, na polach Grunwaldu, z sukcesami startowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Rynie.
            Najlepszą zawodniczką wśród dziewcząt klas I-II została Kornelia Szczepkowska, na 7 miejscu bieg ukończyła Hanna Nitkiewicz, na 7 miejscu bieg na dystansie 2000 m ukończył Paweł Bandurów.
            Miejsca w pierwszej dwudziestce w swoich kategoriach wiekowych zajęli: Michał Szczepkowski, Hubert Szkatuła, Piotr Karcz i Ignacy Piątek. Pozostali zawodnicy uzyskali również dobre wyniki w tak licznej grupie uczestnikòw z całej Polski: Jakub Wilamowicz, Patryk Ciepliński, Aleksandra Lutkiewicz, Natalia Budka, Alicja Jasionowska, Fabian Korzeniewski, Natalia Radecka, Weronika Radecka, Oliwia Winiarz.

            Dziękujemy za Waszą postawę i czas spędzony w duchu sportu i historii naszego regionu.

          • Wojewódzki Finał Turnieju BRD

          • W dniach 19 - 20 maja 2022 roku, na obiektach Szkoły Podstawowej w Nowakowie koło Elbląga, odbył się Wojewódzki Finał Turnieju BRD. Organizatorem Turnieju był WORD Elbląg. W pierwszym dniu rywalizowała grupa młodsza do lat 12, a w drugim grupa starsza powyżej 12 lat. Nasze drużyny startowały w składzie: Krukowska Ola, Świder Maja, Kaleta Tymoteusz i Popławski Bartosz - wszyscy z klasy 5b (grupa młodsza) oraz Lutkiewicz Jakub 6b, Piątek Ksawery 6b i Szkatuła Hubert 8b (grupa starsza).

            W finale wojewódzkim wzięło udział 28 najlepszych zespołów naszego województwa wyłonionych z eliminacji powiatowych. Zawody BRD to zmagania w czterech konkurencjach: wiedza teoretyczna z przepisów ruchu drogowego, pomoc przedmedyczna, jazda po torze przeszkód, jazda po miasteczku ruchu drogowego. Nasz młodszy zespół zajął 7 miejsce na 14 startujących. Zespołowi starszemu poszło trochę gorzej - zajął 14 miejsce. Obie drużyny oprócz dyplomów zdobył też cenne doświadczenie w startach na tego typu zawodach i na takim etapie, co będzie przydatne w kolejnych edycjach turnieju.

            Bawół Zbigniew

          • W królestwie pszczół

          • „Kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi
            ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”

            Albert Einstein.

            20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół, którego celem jest podkreślenie ich znaczenia dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Tego dnia w naszej szkole gościliśmy panią Joannę Ruszczyk, której pasją od dzieciństwa są pszczoły. Nasz przemiły gość jest pszczelarką z wieloletnim doświadczeniem i dzięki jej ogromnej wiedzy, dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych informacji o tych małych pracowitych owadach.

            Podczas spotkania mogliśmy poszerzyć naszą wiedzę dotyczącą życia pszczół, a także  poznaliśmy tajniki pracy pszczelarzy. Mogliśmy na żywo zobaczyć strój pszczelarza oraz przyrządy, których używa w swojej codziennej pracy. Dowiedzieliśmy się, jak bardzo pracowite są pszczoły i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Pani Joanna opowiedziała nam jak powstaje miód, jak wiele jest jego rodzajów, które różnią się kolorem, smakiem i zapachem. Nie zabrakło również informacji o zdrowotnych właściwościach tego produktu. Zobaczyliśmy nam na żywo pszczoły pracujące w ulu, (ul pokazowy, w którym były prawdziwe pszczoły), plaster miodu oraz poznaliśmy budowę ula. To miłe spotkanie zakończyliśmy degustacją pysznego, naturalnego miodu oraz pyłku pszczelego. Na samo wspomnienie tych smaków, robi nam się słodziutko.

            Pani Asiu, z całego serca bardzo dziękujemy za to miłe, serdeczne i bardzo ciekawe oraz pouczające spotkanie. Wiedza, którą nam Pani przekazała pozostanie w naszych głowach i sercach już na zawsze. Jestem przekonana, że dzieci z klas drugich, po tej ciekawej lekcji będą zwracały uwagę na ochronę tych jakże pożytecznych mieszkańców planety Ziemia. Mam również nadzieję, że miód na stałe zagości w naszych domach.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Kto niesie nam pomoc?

          • Dnia 5 maja klasy drugie gościły strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rynie. Miłymi wykładowcami cennej wiedzy byli pan prezes Andrzej Mieczkowski oraz pan wiceprezes/ naczelnik pan Mariusz Kordowski. Doświadczeni i zaangażowani strażacy, którzy niemalże codziennie mają do czynienia z różnymi żywiołami i zdarzeniami, wprowadzili naszych uczniów w tajniki swojej pasji.

            Podczas spotkania druhowie przybliżyli dzieciom na czym polega praca strażaka, pokazali jak wygląda ich mundur galowy, który zakładają na oficjalne uroczystości i wydarzenia oraz mundur bojowy, który mają na sobie podczas  akcji ratowniczo- gaśniczych. Poza tym, sympatyczni goście opowiedzieli młodym słuchaczom o zagrożeniach związanych z pożarem, przebywaniem w pobliżu zbiorników wodnych czy też odpowiednim zachowaniem w czasie burzy. Dzieci dowiedziały się również w jakich okolicznościach należy wezwać pomoc, jak zachować się w takiej sytuacji oraz przypomnieliśmy sobie bardzo ważne numery alarmowe. Strażacy poprosili naszych uczniów, aby zawsze w sytuacji niebezpiecznej pamiętali o własnym bezpieczeństwie. Był również czas na zadawanie strażakom nurtujących pytań, na które odpowiedzieli wyczerpująco. Spotkanie zakończyliśmy gromkimi brawami oraz wręczeniem laurek przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka, w których wykonanie dzieci włożyły mnóstwo pracy oraz całe swoje małe serduszka.

            Myślę, że to miłe spotkanie przyniosło wiele radości zarówno dzieciom, nauczycielkom jak też naszym bohaterom. Wizyta wywarła na uczniach ogromne wrażenie, w końcu nikt tak ciekawie nie opowie o swojej pracy,  bezpieczeństwie czy też czyhających zagrożeniach jak  strażacy. Zdobyta wiedza będzie dla nas niezwykle cenna i z pewnością przyda się w przyszłości. Panie Andrzeju, panie Mariuszu, jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy !!!

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Dzień Ziemi świętem Zielonej Flagi

          • W Dniu Ziemi realizowaliśmy działania związane z ubieganiem się o międzynarodowy certyfikat Zielonej Flagi. Pogłębiliśmy, usystematyzowaliśmy  wiedzę o odnawialnych źródłach energii. Zwróciliśmy uwagę na potrzebę oszczędzania energii w szkole i w domu. Na poziomach klas opracowywaliśmy pozyskiwanie energii ze słońca, wody, wiatru, biomasy, głębi ziemi. Wykonywaliśmy modele wiatraków. Tworzyliśmy legendy i baśnie o OZE. Pracowaliśmy z artykułami popularno-naukowymi. Układaliśmy rymowanki i przygotowaliśmy prezentacje multimedialne o odpowiedzialnej konsumpcji. Odbyliśmy spacer ścieżką wokół jeziora Ołów. Integrowaliśmy się z uczniami z Ukrainy. Mile spędziliśmy czas przy ognisku i kiełbaskach. Ponadto współpracując z fundacją Arka pisaliśmy „Listy dla Ziemi”. W miejscach swojego zamieszkania wykonywaliśmy zadania akcji „Sadzimy tlen” i „Kwiaty zamiast śmieci”.

            Dziękuję Dyrekcji, E. Laskowskiej, E. Miłosz, E. Smoła. B. Winiarz, wychowawcom, Elwirze Draguńskiej - samorządowi uczniowskiemu, Z. Bawół, D. Kłos i wszystkim angażującym się w realizowanie projektu.

            Koordynator Elżbieta Rajcow

          • Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • W czwartek 21.04.2022r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Giżycku miały miejsce finały powiatowe Warmińsko–Mazurskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
            Turniej ten, organizowany jest w dwóch grupach rywalizacyjnych w skład których wchodzą uczniowie szkół podstawowych w wieku 10 -12 lat (rocznik 2010 i młodsi, grupa I) oraz uczniowie szkół podstawowych starsi – grupa II.

            Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej w szczególności poprzez:

            • popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,
            • propagowanie treści nauczania zawartych w podstawie programowej przedmiotów edukacyjnych,
            • kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,
            • popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
            • popularyzowanie roweru, jako środka transportu, a także rekreacji i sportu,
            • inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

            Drużyny z poszczególnych gmin naszego powiatu rywalizowały w konkurencjach takich jak: test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa rowerem po torze przeszkód, jazda rowerem po miasteczku oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Zespoły z naszej szkoły, tj. grupa I i grupa II zajęły pierwsze miejsce.

            Skład naszej drużyny w I grupie wiekowej, to: Krukowska Aleksandra, Świder Maja, Kaleta Tymoteusz i Popławski Bartosz.
            Drużyna reprezentująca naszą szkołę w starszej grupie wiekowej, to: Lutkiewicz Jakub, Piątek KsawerySzkatuła Hubert.

             

            Zobacz film (źródło: YouTube · Miasto Giżycko official) >> Powiatowy turniej BRD 2022

             

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na szczeblu wojewódzkim. 

            Opiekun drużyn: Zbigniew Bawół

          • Konkurs Matematyczny

          • W dn. 3.03.2022r. odbył się w Ełku wojewódzki etap Konkursu Matematycznego organizowany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy 8b Klarysa Radziulewicz.

            Z dumą informujemy, że Klarysa Radziulewicz została finalistką tego konkursu.

            GRATULACJE!

            Wiesława Horbowiec-Sekścińska

          • Dzień Świętego Patryka

          • Dzień Świętego Patryka obchodziliśmy w tym roku 21.03.2022, czyli w pierwszy dzień wiosny. Na korytarzu naszej szkoły już od rana rozbrzmiewały irlandzkie melodie. Uczniowie byli ubrani na zielono, a po korytarzach przechadzał się Leprechaun, który częstował zielonymi cukierkami. Została również wystawiona fotobudka, gdzie można było zrobić pamiątkowe zdjęcie. Odbył się także konkurs z QR kodami oraz konkurs wiedzy o symbolach i tradycjach związanych z Dniem Świętego Patryka - Who Wants To Be a Millionaire? dla klas III i IV. Dzień minął pod znakiem koloru zielonego oraz wesołej zabawy.

          • Międzynarodowy Dzień Teatru

          • "Świat jest teatrem, aktorami ludzie" W. Szekspir

             

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie klasy IVa zorganizowali wyprawę do krainy wyobraźni, przygotowując teatrzyki kukiełkowe na podstawie poznanych tekstów literackich. Kontakt z teatrem wspomaga rozwój wyobraźni, fantazji, twórczego myślenia dziecka, a także pięknej, poprawnej mowy, ale przede wszystkim jest źródłem świetnej zabawy - tak też było i w tym przypadku.

          • RPEK i T w Rynie

          • "Mamy różne poglądy (...) lecz kiedy się nad tym zastanowić, jest jedna rzecz wspólna
             dla całej organizacji – człowiek." Thomas Watson

             

            5 kwietnia klasy 5a i 6b pod opieką p. E. Draguńskiej, A. Tofel, J. Symonowicz i E. Smoły były gośćmi Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Uczniowie mieli okazję zwiedzić muzeum, bibliotekę, salę muzyczną, plastyczną, taneczną i konferencyjną. W szkolnej świetlicy natomiast czekały na nich zabawy integracyjne, które pozwoliły lepiej poznać się młodzieży polskiej i ukraińskiej, a w stołówce pieczone kiełbaski. To był mile spędzony czas.

          • Zapalamy niebieskie światełko

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest obchodzony corocznie 2 kwietnia, a celem przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy dotyczącej autyzmu. Nasza szkoła również zaangażowała się w tę piękną akcję, jako znak solidarności z osobami z autyzmem.

            W poniedziałek 4 kwietnia wszyscy uczniowie klas 1- 8 przyszli do szkoły ubrani w niebieskie elementy stroju, bowiem kolor ten jest symbolem autyzmu. Dzieci z klas 1-3 nie siadły jednak do ławek szkolnych, a spotkały się w małej sali gimnastycznej, aby zrozumieć, czym jest zaburzenie zwane spektrum autyzmu. Na własnej skórze mogły przekonać się z jakimi trudnościami każdego dnia mierzą się osoby posiadające autyzm, doświadczyć jak odczuwają i odbierają świat. Zobaczyły jak zmysły zniekształcają rzeczywistość, oraz jakie zachowania mogą towarzyszyć tym osobom.

            Uczniowie obejrzeli również krótki film edukacyjny dla dzieci, który uświadomił im, że autyzm to nie choroba, tylko zaburzenie, z którym niektórzy się rodzą i towarzyszy im przez całe życie- jest nieuleczalny. Przekonali się również, że jest mnóstwo wspaniałych i wybitnych ludzi, którzy są znani ze swoich dokonań na całym świecie pomimo tego, że należą do grona ludzi z autyzmem. Na koniec uczniowie podziwiali przepiękne prace plastyczne jednej z naszych uczennic, która jest niesamowicie utalentowana w tej kwestii i posiada diagnozowane spektrum autyzmu. Dzieci wykonały również w klasach prace plastyczne związane z tematyką dzisiejszego dnia, wkładając w nie dużo serca. Dzień zakończono spacerem z niebieskimi pomponami po naszym pięknym miasteczku, pomimo niesprzyjającej pogody.

            Czy inny oznacza gorszy? Jak możesz pomóc koledze lub koleżance, która zmaga się z różnymi trudnościami z powodu posiadanych zburzeń? Na te pytania dzieci znały odpowiedź, wykazując się ogromną empatią, zrozumieniem i po prostu czystym i dobrym serduszkiem. Oby ich pomysły towarzyszyły im każdego dnia.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Klasy drugie w pogoni za ...

          • Ostatniego dnia marca br. klasy drugie wybrały się do Centrum Aktywnego Wypoczynku „Gwarek” w Pięknej Górze. Ponieważ zbliżają się Święta Wielkanocne, chcieliśmy poczuć wspaniały klimat tych świąt oraz zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, jakie postawił przed nami wielkanocny zając. Oczywiście kolejny raz zostaliśmy zaskoczeni piękną scenerią wielkanocną, która zachęciła nas do podjęcia wyzwań.

            Zając oraz jego pomocnice - kurki, nie pozwolili nam się nudzić. Musieliśmy wytężyć swoje umysły, napiąć mocno muskuły, rozchodzić nóżki, aby nadążyć w pogoni za sprytnym i szybkim zwierzątkiem oraz jego asystentkami. Dzięki atrakcjom dowiedzieliśmy się co w ulu piszczy, jak porozumiewają się pszczoły. W kurniku pomogliśmy kurkom uporządkować grządki, a w wiosennej pralni dowiedzieliśmy się, co znaczy kolorowy zawrót głowy. Poznaliśmy także magiczny przepis na wielkanocne ciasteczka, które osobiście wykonaliśmy i z wielką satysfakcją na koniec zjedliśmy. Pokonaliśmy też zawiły tunel, który zaprowadził nas wprost do nory zająca.  Doiliśmy krowę oraz weszliśmy w świat złudzeń. Do swojej magicznej komnaty fluo zaprosiła nas również królowa Kier, która przygotowała dla nas grupowe wyzwania.

            My uczniowie klas drugich, byliśmy bardzo sprytni, mocno zaangażowani oraz niezwykle pomysłowi i zgrani. Cel został osiągnięty - na koniec udało nam się złapać zająca, który robił wszystko, żeby nie dać się schwytać. Ten dzień był dla nas bardzo wyczerpujący, ale nie żałujemy nawet jednej sekundy spędzonej w tym zjawiskowym miejscu. Nie zabrakło również sesji zdjęciowej, którą męczyły nas pani Ania i pani Elwira. Na koniec dodamy, że pyszny obiadek uzupełnił braki kalorii i był pokrzepieniem dla strudzonych uczestników zabawy, czyli nas. To raczej nie będzie ostatni wyjazd to miejsce, czekamy na kolejne wyzwania.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

          • Piękna Nasza Polska Cała

          • Nasza placówka w roku szkolny 2021/2022 po raz trzeci bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Piękna Nasza Polska Cała, który ma za zadanie kształtowanie postawa patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.

            Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani Anita Tofel oraz pani Patrycja Mścichowska. W projekcie bierze również czynny udział Samorząd Uczniowski. W ciągu roku szkolnego będziemy realizować działania o tematyce patriotycznej.

          • Zabawa jest nauką ...

          • „Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki.”  Glenn Doman

            7 marca 2022r. uczniowie klasy VIb pod opieką wychowawcy p. Elżbiety Smoły oraz rodziców - p. M. Bernat
            i p. A. Hepfner udali się do Zamkowej Zbrojowni, by tam miło spędzić czas, bawiąc się na kręgielni.

            Bezpłatny karnet do kręgielni był nagrodą za aktywny udział w szkolnych  zawodach sportowych.