Zabawki od Mikołaja
6. grudnia 2019r. dzieci z grupy "Złote Rybki" oraz "Ważki" zostały mianowane przez Mikołaja na jego pomocników- elfy. Mianowanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego "Zabawki od Mikołaja", który trwał od 9. do 20. grudnia 2019r. 9. grudnia 2019r. dzieciom odczytany został apel Mikołaja. Dzieci stworzyły kącik zabawek od Mikołaja, które przyniosły z domu. Nasze sale stały się Fabrykami zabawek. W ramach projektu zorganizowana została zbiórka zabawek we wszystkich grupach przedszkolnych. Celem zbiórki było uzbieranie i przekazanie zabawek dla dzieci z Domu Dziecka. Panie krawcowe pomagały nam uszyć maskotki, które dzieci wraz z rodzicami wypychały, a następnie rodzice udekorowali je, doszywając różne elementy dekoracyjne. Małe elfy zorganizowały również zajęcia kulinarne- pieczenie pierniczków, które zostały wykorzystane do paczek dla dzieci. Podczas spotkania wigilijnego z rodzicami, dzieciom- elfom, wręczone zostały prezenty za ich ciężką pracę i dobre serduszka. Dzieci otrzymały również certyfikaty elfa.
Krystyna Ruszczyk
Kto Ty jesteś? Polak mały!- projekt edukacyjny w grupie "Mewy"
Celem projektu jest rozbudzanie zainteresowania dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przedstawienie polskich symboli narodowych w sposób zrozumiały dla przedszkolaków.
4 XI W pierwszym etapie realizacji projektu odbyła się pogadanka przy planszach oraz projekcja filmu edukacyjnego dla dzieci, pt. ,, Polskie symbole narodowe’’. Zajęcia miały na celu poznanie polskich symboli narodowych. Następnie dzieci otrzymały kartę pracy ,,Godło Polski’’, którą wykonały według instrukcji.
5 XI Kolejnym etapem realizacji projektu był udział w żywej lekcji historii, pt. ,,Ku Niepodległej’’ przygotowanej przez ,,Apis’’ Jacek Ordowski. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści prowadzącego o żołnierzach walczących o niepodległość, poznały umundurowanie i broń ochotniczej formacji piechoty - kosynierów, mogły także wziąć w ręce miecz oraz przymierzyć czapkę, co okazało się bardzo interesujące. Po powrocie do sali dzieci oglądały umundurowanie współczesnego żołnierza i porównywały je z tym, co widziały wcześniej.
6 XI ,,Wielcy Polacy’’ – to kolejny temat podczas realizacji projektu. W czasie zajęć dzieci poznały sylwetki oraz dzieła: F. Chopina, Jana Pawła II, M. Kopernika. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się okres dzieciństwa owych postaci. Dla uzupełnienia wiedzy wykorzystaliśmy także książkę przyniesioną przez Hanię Ch. pt. ,, O wielkich Polakach’’ E. Skarżyńskiej, do której dzieci bardzo chętnie zaglądały jeszcze po zajęciach. Następnie dzieci pokolorowały wybraną postać, chętni zaś, dzielili się tym , co zapamiętali.
7 XI Kolejne zajęcia edukacyjne, oprócz pogłębiania wiedzy o symbolach narodowych Polski, nawiązywały do Święta 11 Listopada oraz znaczenia Kokardy Narodowej.
,,Kotylion’’ – prezentacja oraz wykonanie pracy według instrukcji.
8 XI Równolegle z realizacją projektu, dzieci przygotowywały się do występu z okazji Święta Niepodległości. Oprócz recytacji wierszy i śpiewu, zaprezentowały taniec, pt.,, Biało – czerwona’’ do muzyki A. Kurylewicza ,,Polskie drogi’’.
12 XI ,,Z albumu dziadka’’ – historia J. Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci w filmie animowanym. Podczas realizacji kolejnego tematu projektu dzieci w ciekawy i przystępny sposób poznały postać marszałka, dowiedziały się także, dlaczego jest tak ważny w historii Polski. Następnie narysowały portret marszałka - z pamięci lub odwołując się do filmu i plansz.
13 XI ,,Symbole narodowe ukryte w kolorach’’ – to kolejne zajęcia projektu, podczas których dzieci odkodowywały symbole narodowe, bądź układały puzzle ( flaga lub kontury Polski, godło ) Mimo, że nie było to łatwe zadanie, poradziły z nim sobie i utrwaliły znajomość symboli narodowych.
14 XI Kolejne zajęcia odbyły się w bibliotece Publicznej w Rynie. Najpierw Pani Alicja Dołgan- z Oddziału dla Dzieci wytłumaczyła, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, a także zachęciła do wzięcia udziału w projekcie ,,Mała książka, wielki człowiek’’. Następnie Pani Katarzyna Lubowiecka- Motyka- z Wypożyczalni dla Dorosłych przeprowadziła zajęcia o heraldyce. Choć to trudne słowo, temat okazał się bardzo ciekawy. Dzieci dowiedziały się m.in., że jest to dział zajmujący się herbami, badający m.in. historię powstania i używania herbów w Polsce. Poznały, jak powstał herb Junosza oraz wysłuchały legendy dotyczącej naszego godła – zupełnie innej, niż ta, którą znamy z przedszkola. Po obejrzeniu działu historycznego, pożegnaliśmy się i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.
15 XI To już ostatni dzień realizacji projektu, czyli podsumowanie, podczas którego dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez panią lub kolegów, mając do dyspozycji plansze i gazetki. Miały też możliwość układania puzzli – mapy Polski, kolorowania obrazków związanych z tematem projektu. Jak się okazuje, działania miały sens, bowiem dzieci zapamiętały i przyswoiły dużo informacji związanych z tematem.
Jolanta Kunicka
Projekt edukacyjny "Motyle"
W naszym przedszkolu w grupie ,,Żabki”- 4-latki w dniach 20-24 maja 2019 dzieci zdobyły wiedzę na temat kolorowych motyli metodą projektu edukacyjnego. Głównym celem projektu było zapoznanie dzieci ze środowiskiem życia motyli oraz korzyściami przynoszonymi przez owady. Projekt rozpoczęliśmy od wycieczki autokarowej do Motylarnii w Marcinkowie, grupa była przebrana przez rodziców w peleryny motylowe. Radość była wielka : dzieci obserwowały motyle w ich naturalnym środowisku, poznały cykl rozwoju motyla. Rodzice wspierali nas w naszych przedsięwzięciach. Wykonali kwiaty, motyle z papieru, które wykorzystaliśmy ozdabiając salę oraz robiąc wystawkę na zakończenie projektu. Przeliczaliśmy , klasyfikowaliśmy motyle. Grupa poznała taniec motyli, a także zabawy motylowe. Dzieci kolorowały, malowały , składały z papieru motylki, pamiętając o symetrii motyla. Byliśmy z ekspertem panią biolog mgr Elzbietą Rajcow na wycieczce pieszej na pobliskich łąkach. Zorganizowaliśmy biblioteczkę w grupie na temat ,,Motyl”.
Uwieńczeniem naszych spotkań był tort w kształcie motyla przyniesiony przez jedną z mam oraz wspólna zabawa połączona z quizem o motylach w maskach motylowych. Każde dziecko otrzymało pamiątkę: puzzle-kolorowankę motylową.
Chciałabym jaszcze raz podziękować serdecznie rodzicom za współpracę w realizacji projektu.
Anna Kociukiewicz
Projekt edukacyjny "Pies"
Od 25.02. do 1.03.2019r. grupa „Złote Rybki” (2,5- 3latki) realizowała projekt edukacyjny pod hasłem „PIES”. Projekt rozpoczęliśmy od poznania śladów łap psa, a także rozmowy na temat opieki nad czworonogami. Dzieci opowiadały o przyniesionych do przedszkola maskotkach- psach, zwracały uwagę na kolor, części ciała, naśladowały odgłosy wydawane przez pieski (szczekanie, skomlenie). Każdemu dziecku założona została karta personalna, na której za pomocą naklejek odznaczane były za wiedzę i zdobyte osiągnięcia odnośnie piesków. W trakcie trwania projektu, z pomocą rodziców dzieci, mieliśmy możliwość wcielenia się w naszych czworonożnych przyjaciół dzięki pięknym strojom oraz opaskom wykonanym przez Panie: Emilię Patalan i Annę Jurgielewicz.
W drugiej części projektu, wspólnie z dziećmi, stworzyliśmy wystawkę „Pies”, w której gromadziliśmy książki, kolorowanki, akcesoria typu: miseczki, grzebyki do czesania sierści, smycze, wieszak „Dalmatyńczyk”, kaganiec, czasopisma, ilustracje, gry planszowe oraz puzzle. Książki dostępne były w sali, gdzie dzieci oglądały je wraz ze swoją maskotką, którą miały opiekować się przez cały dzień. Wykonaliśmy również albumy: „Rasy psów” i „Pies przyjacielem człowieka” dzięki ilustracjom przyniesionym przez mamę Jędrusia R.
Niewątpliwym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w przychodni weterynaryjnej u pani Aleksandry Szczebiot – eksperta. Została wykonana plansza z pytaniami do lekarza weterynarii. Dzieci zwiedzały poszczególne pomieszczenia, zadawały wiele ciekawych pytań na temat zwierząt. Odwiedziliśmy również sklep zoologiczny pani Elżbiety Pawęza. Dzieci zapoznały się z różnymi pokarmami, akcesoriami typu : smycze, kagańce, miski, gryzaki i zabawki
Do przedszkola natomiast zaprosiliśmy Panią Magdalenę Szkatuła, która przybyła na zaproszenie nauczycielki i dzieci wraz ze swoją podopieczną suczką Tośką rasy york. Dzieci były bardzo aktywne w zabawie, a także w dokarmianiu pieska. Pani Magda przybliżyła nam tematykę psa domowego, jego przyzwyczajenia, opiekę i obowiązki jakie ma właściciel psa. Zaprezentowała także akcesoria takie jak: karma, zabawki, miseczki, a nawet ubranka.
Wszystkie nasze działania udokumentowane zostały na zamieszczonych poniżej fotografiach, natomiast na zakończenie projektu wykonaliśmy wystawkę na korytarzu przedszkola, gdzie zaprezentowaliśmy wszystko, co stworzyliśmy przez cały tydzień.
Dziękujemy Pani Oli Szczebiot, Elżbiecie Pawęza, Magdalenie Szkatuła za wiedzę i ciekawostki przekazane naszym przedszkolakom. Dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie w projekt oraz udział w zajęciach otwartych! :)
Krystyna Ruszczyk
- Wydarzenia 2023/ 2024
- Rekrutacja 2024-2025
- Jadłospis
- Kadra
- Promocja zdrowia
- druki do pobrania 2024-25
- Wydarzenia 2022/2023
- Wydarzenia 2021/22
- Wydarzenia 2020/2021
- Wydarzenia 2019/2020
- O nas
- Kompetencje kluczowe
- Nasze projekty
- Rada Rodziców
- Ramowy rozkład dnia
- Druki do pobrania
- Logopeda
- Kącik dla rodziców
- Osiągnięcia przedszkolaków
- Publikacje nauczycieli