W krainie mórz i oceanów
W drugim tygodniu sierpnia wybraliśmy się w tajemniczą podróż do krainy mórz i oceanów, gdzie poznaliśmy morskie opowieści i żyjące tam stworzenia. Było mnóstwo wspólnych zabaw, pełnych śmiechu i radości. Ponadto poszukiwaliśmy ukrytego skarbu. W tym celu korzystaliśmy z mapy piratów, która zawierała zadania do wykonania. Zwieńczeniem tej zabawy była wspaniała nagroda- skarb, który dzięki współpracy udało nam się odnaleźć! Efekty naszych działań znajdują się w galerii poniżej :)
Patrycja Mścichowska
Kolorowy zawrót głowy
Pierwszy tydzień sierpnia w przedszkolu minął pod znakiem kolorów wszelakich. Było tradycyjne malowanie farbami, malowanie metodą zakraplania tuszu na mleku, wydzieranie, stemplowanie balonikami z folii bąbelkowej. Tradycyjnie, dzieci wykazały się niezwykłą inwencją twórczą, umiejętnością współpracy, świetnie się bawiły, a przy okazji poznały nowe techniki plastyczne. Oto nasze dzieła:
Jolanta Kunicka
Lipiec w przedszkolu
Jak spędzaliśmy czas w przedszkolu w okresie wakacji?
Wbrew pozorom, wcale się nie nudziliśmy i wiele atrakcji wspólnie przeżyliśmy:
1. Biwakowanie w przedszkolu:
- dzieci zbudowały namioty, w których Pani Krysia zorganizowała Turniej gier planszowych. Przy „ognisku”- tak, tak było, dzieci delektowały się popcornem.
2. Witaminowe abecadło:
- Lato w ogrodzie- prezentacja multimedialna,
- warzywno- owocowa ścieżka zdrowia- tutaj dzieci wykazały się zmysłem artystycznym, rysując i dekorując kolorową kredą chodnik wokół przedszkola
- bezpieczne i zdrowe wakacje- edukacyjny blok filmowy z Bolkiem i Lolkiem, urozmaicony popcornem i domową lemoniadą (niespodzianka zorganizowana przez panie z grup)
3. Podróże po świecie:
- herbatka u królowej Wlk. Brytanii: dz. wykonały piękną pracę plastyczną i poznały zwyczaj picia herbaty o godz. 17.00
- na Dzikim Zachodzie: kaktusy- praca przestrzenna ze styropianu i wykałaczek oraz film „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie”
- podróż do Indii: Rangoli- praca sensoryczna ze sztuką zdobienia za pomocą barwionej soli i materiałów sypkich: kasza, mak itp.
4. Paryski szyk:
- Dzieci nauczyły się podstawowych zwrotów w języku francuskim, poznały brzmienie swoich imion w tym języku i śpiewały piosenkę „Frere Jacques” oraz uczestniczyły w zajęciach kulinarnych- zwijały rogaliki z ciasta francuskiego- bez cukru, z owocami.
I tym oto słodkim akcentem zakończyliśmy wakacyjny lipiec w przedszkolu.
J. Kunicka, K. Ruszczyk
„Człowiek jest wielki nie przez to, co ma,
nie przez to, kim jest,
lecz przez to,
czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł IIDyrekcja i Rada Pedagogiczna
Przedszkola Samorządowego w Rynie
składają
serdeczne podziękowania za całoroczną współpracę wszystkim
Rodzicom, Darczyńcom i Sponsorom.
Jesteśmy wdzięczni za pomoc i współpracę,
za życzliwość i uśmiech.
To dzięki Państwa ofiarności, pobyt dzieci w naszej placówce
stał się bardziej atrakcyjny.
To dzięki Wam Drodzy Rodzice i Ofiarodawcy mogliśmy
przeprowadzić, wspaniałe imprezy dla dzieci m.in.
Dzień Soku, Andrzejki,
Bal Karnawałowy,
Dzień Dziecka oraz konkursy promujące zdrowie.
Szczególne podziękowania składamy również
Władzom Miasta i Gminy Ryn
za okazane wsparcie w realizacji naszych działań promujących zdrowie
Życzymy Wszystkim Państwu i Dzieciom
dużo słońca i radości na czas letniego wypoczynku,
dobrego zdrowia, bezpiecznych podróży
i niezapomnianych wrażeń z wakacyjnych przygód.
Słoneczne miesiące wreszcie wyszły z cienia,
Przyjmijcie, więc od nas wakacyjne życzenia.Czerwonych poziomek i zieleni lasu,
w kręgu rodziny spędzonego czasu,
piasku pod stopami na słonecznej plaży,
śpiewu przy ognisku i piegów na twarzy.
Wędrówek po górach, podróży żaglówką,
treli ptaków nad ranem, zachwytu nad mrówką.
Roju baniek mydlanych, lśniących kolorowo
i powrotu do przedszkola – bezpiecznie i zdrowo.Piknikowo!
W ostatnim dniu roku przedszkolnego, czyli 25. czerwca 2021r. wszystkie grupy przedszkolne postanowiły zorganizować sobie piknik!
Tego dnia zabraliśmy koce i drugie śniadanko, w postaci pysznych kiełbasek, dzieci zjadły na świeżym powietrzu. Jakże im smakowała taka forma posiłku! Do kiełbasek dzieci otrzymały pyszne soczki, by ugasić pragnienie. Po śniadanku były różnorodne gry i zabawy, a także bańki mydlane, czyli to, co dzieci kochają najbardziej! Dzieci wróciły do przedszkola szczęśliwe i z ogromnymi uśmiechami na twarzach!
Patrycja Mścichowska
Wycieczka na wieżę widokową
22. czerwca 2021r. grupa "Żabki" , natomiast 24. czerwca 2021r. grupa "Ważki", korzystając z zaproszenia Pani Izabeli P.- mamy Weroniki, wybrała się na wycieczkę na wieżę widokową w Rynie. Podczas tej wycieczki mieliśmy okazję nie tylko zobaczyć piękną panoramę naszego miasteczka, ale również obejrzeć wystawę zdjęć, znajdującą się w budynku wieży. Zdjęcia ukazywały słynne miejsca i budowle naszego miasteczka oraz zdjęcia budynków, które niegdyś znajdowały się w tych miejscach. Dzieci były bardzo zainteresowane fotografiami. Wycieczka sprawiła nam mnóstwo radości! Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć nasz kochany Ryn z innej perspektywy. To było wspaniałe doświadczenie!
Dziękujemy Pani Izie za zaproszenie i ugoszczenie nas! Bardzo dziękujemy również Pani Kasi- mamie Matyldzi (grupa Żabki), Pani Marcie- mamie Michasia oraz Pani Magdzie- mamie Wiktorki (grupa Ważki) za to, że towarzyszyły nam podczas wycieczki, zapewniając nam opiekę i bezpieczeństwo!
Patrycja Mścichowska
Piękna nasza Polska cała
Wraz z końcem roku przedszkolnego, grupa Ważki zakończyła również swoją przygodę z ogólnopolskim projektem edukacyjnym pod hasłem "Piękna nasza Polska cała". Do projektu zaprosiła nas we wrześniu Pani Anitka Tofel- koordynator projektu. Chętnie przyjęliśmy to wyzwanie i dziś z dumą, możemy pochwalić się, że sprostaliśmy stawianym nam zadaniom i zostaliśmy uhonorowani DYPLOMAMI MŁODEGO PATRIOTY za aktywny i twórczy udział w projekcie poprzez wykonywanie zadań, poświęconych polskiej tradycji, kulturze i wielkim wydarzeniom historycznym. Nasza placówka otrzymała CERTYFIKAT UZNANIA za działania podejmowane podczas trwania projektu!
Patrycja Mścichowska
Zakończenie projektu Mały Miś w świecie wielkiej literatury
Grupa Ważki zakończyła już ogólnopolski projekt "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", w którym brała udział w roku szkolnym 2020/ 2021. Celem głównym projektu było rozwijanie i promowanie czytelnictwa, wprowadzanie dzieci w świat literatury, budzenie zaciekawienia książką, a także tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela. Projekt przyniósł nam dużo pozytywnych emocji, rozwijał współpracę między dziećmi, samodzielność, kreatywność i innowacyjność. Na zakończenie projektu dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Patrycja Mścichowska
Kończymy już przedszkole, do szkoły czas, zeszyty i tornistry wołają nas!
23. czerwca 2021r. odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego dla dzieci, które od września rozpoczynają nowy etap w swoim życiu i po raz pierwszy przekroczą szkolne mury. Gratulacje oraz życzenia samych sukcesów w szkole złożyli naszym przedszkolakom zaproszeni goście:
Burmistrz Miasta i Gminy Ryn- Pan Jarosław Filipek,
Sekretarz Gminy- Pani Monika Chyła,
Przewodniczący Rady Miejskiej- Pan Juliusz Brant,
Dyrektor ZS-P w Rynie- Pani Renata Radziulewicz,
Wicedyrektor ZS-P- Pani Wiesława Horbowiec- Sekścińska,
Wicedyrektor ZS-P ds przedszkola- Pani Hanna Wędrowska- Saramak.
Absolwentów przedszkola pożegnali również młodsi koledzy z grup "Złote Rybki" i "Ważki", wykonując taniec, śpiewając piosenkę oraz wręczając własnoręcznie wykonane bukieciki wszystkim dzieciom kończącym edukację w przedszkolu. Ten dzień uświetnił także występ dzieci z klasy I pod kierunkiem Pani Elwiry Wilamowicz, który ukazał, że szkoła to piękny, nowy etap i należy do niego podejść odważnie i bez najmniejszych obaw. Kluczowym momentem uroczystości było wykonanie przez odchodzące z przedszkola dzieci "Poloneza". Dzieci do występu przygotowały Panie: Jolanta Kunicka oraz Emilia Patalan. Taniec wywołał mnóstwo pięknych emocji, nie zabrakło łez wzruszenia i ogromnych owacji. Wszyscy widzowie byli pod ogromnym wrażeniem tak wspaniałego wykonania Poloneza, a także strojów, za które serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Dowgiałło!
Gratulujemy naszym absolwentom oraz Pani Joli i Pani Emilce tak pięknego występu i dziękujemy za wrażenia artystyczne!
Zwieńczeniem tego pięknego dnia był owocowy poczęstunek dla dzieci i rodziców.
Patrycja Mścichowska
Wędrówki po krainie jezior i lasów z baśnią i legendą
Grupa "Złote Rybki" wraz z wychowawczynią- Krystyną Ruszczyk, za wykonany herb Rynu i udział w projekcie szkolnym otrzymała w nagrodę fartuszki do prac plastycznych dla całej grupy. Praca została wystawiona wraz z innymi pracami, które wzięły udział w konkursie plastycznym "Wędrówki po krainie jezior i lasów z baśnią i legendą" w Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki. Nagroda została ufundowana przez dyrektora naszej placówki- Panią Renatę Radziulewicz.
Krystyna Ruszczyk
Złote Rybki i obiekty latające
W związku z tematem kompleksowym, dzieci z grupy Złote Rybki w dniach 7- 11 czerwca, rozmawiały na temat rzeczy i obiektów latających. Dzieci współdziałały w doświadczeniach związanych z powietrzem. Wybrały się także na Orlik puszczać latawiec.
Krystyna Ruszczyk
Wędrówki po krainie lasów i jezior z baśnią i legendą
Grupa "Złote Rybki" wzięła udział w konkursie plastycznym "Wędrówki po krainie lasów i jezior z baśnią i legendą" , zorganizowanym przez Panią Renatę jodko. Dzieci wraz z paniami wykonały herb naszego miasta Ryn.
Krystyna Ruszczyk
W kuchcikowie! :)
4. czerwca 2021r. w nasyzm przedszkolu unosił się wspaniały zapach. Tego dnia dzieci wraz z paniami przygotowywały pyszne pancake's.
Starannie przygotowaliśmy się do pichcenia, wiedząc, że czyste, umyte rączki to podstawa! Założyliśmy fartuszki oraz czapki kucharskie i niczym prawdziwi kucharze udaliśmy się na stołówkę, gdzie czekały na nas niezbędne produkty i narzędzia. Skrupultanie odmierzaliśmy składniki, mieszaliśmy je w misce, by miały odpowiednią konsystencję. Kiedy ciasto "odpoczywało", my wzięliśmy się za przygotowanie bitej śmietany oraz pokrojenie owoców. Te czynności szły nam naprawdę bardzo sprawnie, a kiedy panie kucharki usmażyły już nasze placki, nareszcie mieliśmy okazję, by je skosztować, łącząc je z ulubionymi dodatkami. Musimy przyznać, że placuszki wyszły przepyszne, dlatego też w ekspresowym tempie zniknęły z talerzy!
Prosimy, by galerii zdjęć nie przeglądać z pustymi brzuszkami
Patrycja Mścichowska
Uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursach
1. czerwca 2021r. odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste wręczenie nagród za udział w konkursach:
- "Zdrowy przedszkolak- to jak" (praca plastyczna, wiersz, piosenka)
- "Zdrowy Ekoludek"- turniej ekologiczny
Wszystkich zgromadzonych gości powitała Pani wicedyrektor ds przedszkola- Hanna Wędrowska- Saramak, składając również naszym przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Nagrody za udział w wyżej wymienionych konkursach wręczyli zaproszeni goście:
- Burmistrz Miasta i Gminy Ryn- Pan Jarosław Filipek
- Dyrektor Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki- Pani Maria Tuczyńska
- Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Rynie- Pani Renata Radziulewicz
Wszystkim dzieciom, biorącym udział w konkursach serdecznie gratulujemy!!!!!
Patrycja Mścichowska
II Szkolny Festiwal Biegowy1. czerwca 2021r.
Po długiej przerwie spowodowanej obostrzeniami w związku z pandemią, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Rynie mogły wystartować w II Szkolnym Festiwalu Biegowym, który został zorganizowany 1. czerwca 2021r.
Okazją do sportowego świętowania był Dzień Dziecka, który wychowankowie Przedszkola spędzili na rywalizacji sportowej na Stadionie Miejskim. Podsumowaniem organizowanych konkurencji były biegi, przeprowadzone na różnych dystansach w zależności od wieku uczestników.
Na starcie stanęło ok. 100 zawodników, którzy otrzymali pamiątkowe smycze do kluczy, a najlepsi zawodnicy zostali udekorowani medalami. Organizatorami II Szkolnego Festiwalu Biegowego był Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rynie i Gmina Ryn.
Wyniki II Szkolnego Festiwalu Biegowego – Przedszkole:
Rocznik 2014
Dziewczęta Chłopcy 1. Dominika Olszewska
2. Michalina Szewczyk
3. Inga Lenkiewicz
1. Miłosz Karolczyk
2. Wojciech Polak
3. Dominik Jurgielewicz
Rocznik 2015
Dziewczęta Chłopcy 1. Amelia Burnos
2. Julia Burnos
3. Zofia Mędza
1. Piotr Kaczmarczyk
2. Paweł Kaczmarczyk
3. Michał Lutkiewicz
Rocznik 2016
Dziewczęta Chłopcy 1. Matylda Stachnik
2. Hania Stankiewicz
3. Iga Sieniuć - Klicka
1. Maciej Parciński
2. Franciszek Olszewski
3. Ksawery Szczepkowski
Rocznik 2017
Dziewczęta Chłopcy 1. Małgorzata Jasionowska
2. Iga Jagaczewska
3. Zofia Pawelczyk
1. Dominik Gryniewicz
2. Miłosz Piątek
3. Kajetan Aleksiun
Krzysztof Cybul
Sportowy Dzień Dziecka
1. czerwca 2021r. w naszym przedszkolu zorganizowany został SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA.
Tego dnia wybraliśmy się na boisko, gdzie odbyły się różne konkurencje sportowe. Dzieci naładowane były pozytywnymi emocjami i energią, którą spożytkowały podczas zawodów.
Złote Rybki rywalizowały z Żabkami,
Sternicy rywalizowali z Ważkami,
Mewy rywalizowały z Żeglarzami.
Wszystkie grupe spisały się na medal i dały z siebie wszystko. Konkurencje sportowe sprawiły dzieciom mnóstwo radości, a po wysiłku fizycznym, w przedszkolu czekały na dzieci wspaniałe talerze, pełne soczystych owoców.
Patrycja Mścichowska
galeria zdjęć- Złote Rybki/ Żabki
galeria zdjęć- Sternicy/ Ważki
Zdrowy przedszkolak- to ja!
W ramach realizacji zaplanowanych działań w drodze do uzyskania Certyfikatu Przedszkola Promującego Zdrowie, zorganizowaliśmy w przedszkolu konkurs dla naszych wychowanków i ich rodziców. Osobami odpowiedzialnymi za organizację i przebieg konkursu były nauczycielki: Emilia Patalan i Karolina Iwaniuk. Celem konkursu było: promowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci i rodziców ( w domu, przedszkolu i w środowisku), edukacja dzieci w zakresie znajomości zasad zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia, rozwijanie kreatywności i uzdolnień plastycznych, muzycznych i recytatorskich dzieci, uświadamianie konieczności dbania o własne zdrowie, propagowanie aktywnego i zdrowego stylu życia oraz kształtowanie właściwych zachowań sprzyjających zdrowiu i bezpieczeństwu.
Przedmiotem konkursu „Zdrowy przedszkolak to ja” było wykonanie przez dziecko z pomocą rodziców: pracy plastycznej, ułożenie własnego wiersza, ułożenie własnej piosenki (np. na ogólnie znana melodię), nagranie: interpretacja wokalna własnej piosenki lub recytacja własnego wiersza.
Prace konkursowe oceniane były przez Komisję Konkursową, w skład której weszli:
- Burmistrz Miasta i Gminy Ryn- Pan Jarosław Filipek
- Dyrektor Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie- Pani Maria Tuczyńska
- Radny Rady Miejskiej, a z zamiłowania muzyk- Pan Ireneusz Nieckarz
- Nauczyciel Bibliotekarz- Pani Małgorzata Posdziech
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
konkurs plastyczny:
1. miejsce: ex aequo- Lilianka i Mieszko Mazur oraz Zuzia Siestrzykowska
2. miejsce: Iga Stasiak
3. miejsce: Tadzio Mędza
Wyróżnienia: Zosia Mędza, Dominik Jurgielewicz, Michalina i Emilka Szewczyk, Dominik Gryniewicz, Iza Lewandowska, Agatka Pilichiewicz, Karol Ciupa, Maja Ciupa, Miłosz Karolczyk i Wojtek Polak
konkurs muzyczny:
1. miejsce: Zosia i Hania Kowalskie
konkurs recytatorski:
1. miejsce: Hania Iwaniuk
2. miejsce: Laura Jagłowska
3. miejsce: ex aequo- Nikodem Szczepkowski, Staś Karpiński
Patrycja Mścichowska
Finał międzygrupowego turnieju ekologicznego "Zdrowy Ekoludek" 27.05.2021r.
Drugi etap turnieju przygotowała i przeprowadziła nauczycielka Małgorzata Stasiak.
Przedszkolaki po raz pierwszy korzystały z tablicy interaktywnej w klasie szkoły podstawowej, co było dużą atrakcją dla małych zawodników. Rozwiązując zadania, odpowiadając na pytania – test wyboru, rywalizowały ze sobą dzieci, wyłonione podczas I etapu ekoturnieju.
Nasze przedszkolaki musiały wykazać się wiedzą z zakresu przyrody i ekologii oraz dużą aktywnością, szybkością reagowania na zadanie oaz umiejętnością godzenia się z wygraną lub przegraną.
I oczywiście, jak zwykle spisały się na medal, na zakończenie II etapu turnieju ekologicznego pani Małgosia Stasiak pogratulowała wszystkim uczestnikom i wręczyła ekologiczne medale.
1.06.2021 r. wicedyrektor ZS-P w Rynie Pani Hanna Saramak ogłosiła wyniki międzygrupowego turnieju ekologicznego ,,Zdrowy Ekoludek'', a zaproszeni do przedszkola goście :
Burmistrz Miasta i Gminy Ryn Pan Jarosław Filipek, dyrektor Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie Pani Maria Tuczyńska, dyrektor Zespołu Szkolno -Przedszkolnego Pani Renata Radziulewicz wręczyli dyplomy i nagrody zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom II etapu ekoturnieju .
Z grupy 3-latków ,,Złote Rybki'' i 4-latków ,,Żabki''
I miejsce zajął - Jędrek Ruszczyk z gr ,,Żabki''
II miejsce zajął - Mieszko Mazur z gr ,,Złotych Rybek''
III miejsce zajęła - Zosia Kowalska z gr ,,Żabki''
z grupy 4-5- latków ,,Sternicy'' i 5-latków ,,Ważki''
I miejsce zajęła - Ania Król z gr ,,Sternicy''
II miejsce zajęła - Hania Kowalska z gr ,,Ważki''
III miejsce zajęła - Hania Iwaniuk z gr ,,Ważki''
z grup 6-latków ,,Mewy'' i ,,Żeglarze''
I miejsce zajął - Miłosz Karolczyk z gr ,,Żeglarze''
II miejsce zajęła - Iga Stasiak z gr ,,Żeglarze''
III miejsce zajął - Konrad Wierzchowski z gr ,,Mewy''
Danuta Bujwid
Życzy:
Dyrekcja, grono pedagogiczne oraz pracownicy Przedszkola Samorządowego w Rynie!
Alpakowy zawrót głowy! :)
31. maja 2021r. z okazji Dnia Dziecka nasze przedszkolaki otrzymały niesamowity prezent! Tego dnia od samego rana mieliśmy przyjemność gościć wyjątkowych, jakże dostojnych gości: Albercika, Maksia, Maćka, Dinga, Czarusia, Gandalfa, Monte i Obłoczka. Tymi niecodziennymi gośćmi były ALPAKI- przemiłe, puchate zwierzątka, które sprawiły dzieciom mnóstwo radości! Tego dnia miały one okazję pomóc w nakarmieniu alpak, a także dostały możliwość spacerowania z tymi niezwykłymi zwierzętami. Ten dzień przyniósł wszystkim mnóstwo cudownych wrażeń i emocji i z pewnością pozostanie w sercach i pamięci dzieci na bardzo długo!
Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tego wspaniałego spotkania!
Patrycja Mścichowska
Mama, Tata- najwspanialsze słowa świata!
26. maja 2021r. był dniem pełen rozmaitych emocji. Tego bowiem dnia obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Mamy i Taty. Mimo, że nie mogliśmy zaprosić rodziców do przedszkola, nie stanowiło to przeszkody do przygotowania dla nich występów, które rodzice mogli obejrzeć na żywo za pomocą platformy Mocrosoft Teams. Niemalże od początku maja dzieci solidnie przygotowywały się do występu dla rodziców, uczyły się piosenek, wierszy oraz tańców. Wykonały także piękne prezenty, a wszystko po to, by w ten jeden wyjątkowy dzień sprawić rodzicom radość i wywołać uśmiech na ich twarzach oraz podziękować za cały trud i serce jakie im ofiarowują. Choć trema towarzyszyła dzieciom, podczas występów dały z siebie 100%. Mamy ogromną nadzieję, że naszym widzom, przedstawienie się podobało, a upominki wywołały uśmiech i radość! :)
Patrycja Mścichowska
Interaktywne spotkanie "Alicja online"
25. maja w naszym przedszkolu gościł Katolicki Teatr Edukacji z produkcją pt: „Alicja online”. Był to wyjątkowy projekt, ponieważ stanowił połączenie świata filmu ze światem teatru, sztuki oraz magii. Przedstawienie zostało wzbogacone ciekawymi efektami w technologii 3D, pokazem ogniowym, bańkami mydlanymi oraz sztuczkami. Na zakończenie każde dziecko otrzymało upominek – książeczkę z labiryntami oraz okulary 3D. Spektakl na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków, a to ile radości im sprawił, najlepiej oddają zdjęcia zamieszczone w galerii poniżej :)
Patrycja Mścichowska
Piękna nasza Polska cała- plener malarski
24. maja 2021r. grupa "Ważki"- korzystając z pięknej pogody, postanowiła w ramach projektu "Piękna nasza Polska cała", zorganizować plener malarski na placu zabaw. W tym celu wykorzystaliśmy folię oraz farby, a do naszej pracy dodaliśmy szczyptę kreatywności oraz mnóstwo dobrej zabawy! Na naszej folii w zaskakującym tempie powstały cudne krajobrazy- od łąk, po jeziora, aż do lasów. Ta zabawa pokazała nam, jak wiele pięknych terenów mamy wokół siebie.
Patrycja Mścichowska
"Zdrowy Ekoludek"- międzygrupowy turniej ekologiczny
Od 17.05 2021 nasze przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych, z radością i ogromnym zaangażowaniem brały udział w turnieju ekologicznym. Turniej opracowały nauczycielki: Małgorzata Stasiak i Danuta Bujwid. Zadania i pytania dostosowane były do wieku i możliwości dzieci.
Turniej przebiega w dwóch etapach oraz w kategoriach wiekowych: 3-4 -latki, 5-6-latki.
I etap przeprowadziły nauczycielki poszczególnych grup i wyłoniły 3-osobowe zespoły reprezentujące grupę.
Podczas tego etapu dzieci musiały się wykazać zarówno wiedzą przyrodniczą dotyczącą roślin, ptaków, zwierząt i ekosystemów, w których żyją jak również umiejętnością segregowania śmieci oraz znajomością takich pojęć jak :recykling, czyste źródła energii.
Doskonale wiedziały również jak należy zachowywać się w lesie, co można, a czego nie można tam robić. Bez trudu ułożyły na talerzyku zdrowy posiłek, korzystając z obrazków, wiedziały również jakie aktywności sprzyjają zdrowiu, co oceniły uśmiechniętą buźką.
Starsze przedszkolaki doskonale poradziły sobie też z quizem prawda czy fałsz.
Do II etapu, który odbędzie się 27.05 z wykorzystaniem tablicy interaktywnej w szkole podstawowej zakwalifikowali się :
z grupy ,,Złotych Rybek'': Jasionowska Małgosia, Stonio Franio, Mazur Mieszko
z grupy ,,Żabek'': Kowalska Zosia, Ruszczyk Jędrek, Siestrzykowska Zuzia
z grupy ,,Sterników'': Jabłoński Sebastian, Kremski Filip, Jagiełło Magda
z grupy ,,Ważek'': Iwaniuk Hania, Kowalska Hania, Mazur Lila
z grupy ,,Mew'' : Szymańczyk Weronika, Parda Julek, Świtała Dawid
z grupy ,,Żeglarzy'' : Karolczyk Miłosz, Stasiak Iga, Chyła Jeremi
Ogłoszenie wyników II etapu turnieju , wręczenie dyplomów i nagród nastąpi 1.06 2021
Danuta Bujwid
Legendy polskie
W związku z tematem kompleksowym "Legendy polskie", 14. maja 2021r. w grupie "Złote Rybki", zostało zorganizowane spotkanie z Panem Jarosławem Filipkiem- burmistrzem naszego miasta. Spotkanie odbyło się za pomocą platformy Mocrosoft Teams. Dzieci przywitały Pana Burmistrza piosenką "Jesteśmy Polką i Polakiem", następnie gość naszego spotkania przedstawił się dzieciom i wypowiedział się na temat pełnionej funkcji w naszym mieście. Dzieci wykazały się wiedzą na temat naszej miejscowości, podały jej nazwę, pokazały herb. Następnie poprosiły Pana Burmistrza, aby opowiedział legendę związaną z herbem Rynu. Spotkanie zakończyło się podziękowaniem i gestem pożegnawczym, jakim jest pomachanie rączkami.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za miłe spotkanie i poświęcony czas. Podziękowania składamy również Pani Paulinie Żmijewskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania! :)
Krystyna Ruszczyk
Majowa łąka
W związku z tematyką kompleksową od 17 do 21 maja 2021r. dzieciom z grupy "Złotr Rybki" przybliżony został temat majowej łąki. Dzieci malowały farbami na folii trawę i owad, dorysowane zostały także takie elementy, jak: słońce i chmurki. Dzieci rozdmuchiwały także na kartce farbę słomkami i tak powstały indywidualne łąki dzieci. Grupa zabawiła się także w obserwatorów przyrody. Lupy przybliżyły im wygląd materiału przyrodniczego przyniesionego z łąki, który został wykorzystany do plakatu.
Krystyna Ruszczyk
Mały Miś w świecie wielkiej literatury
Za nami przedostatni już moduł misiowego projektu. 14. maja 2021r. grupa Ważki przystąpiła do wykonania modułu "Mały Miś i supertajny projekt". Moduł ten był króciutki, może niepozorny, ale równocześnie pełen ważnych wartości. Zakończony 15 maja, czyli w „Dzień Niezapominajki” miał uzmysłowić dzieciom rolę bohaterów/autorytetów w ich życiu. Dlaczego supertajny? Dzieci poszukiwały w swoim otoczeniu superbohaterów. Jednogłośnie swoimi SUPERBOHATERAMI dzieci okrzyknęły swoich ukochanych rodziców. Pięknie wypowiadały się na ten temat, dając wiele cudownych przykładów na to, co zawdzięczają swoim rodzicom. Z okazji „Dnia Niezapominajki” wyczarowaliśmy niespodziankę dla superbohatera – ogromną laurkę z motywem tego niepozornego kwiatuszka. Mamy nadzieję, że adresaci kartki- rodzice, byli mile zaskoczeni niespodzianką od przedszkolaków! „Dzień Niezapominajki” ma na celu ocalenie od zapomnienia: • ważnych chwil w życiu • osób • miejsc i sytuacji • lokalnych tradycji. Zachęca do pielęgnowania życzliwości i pamięci o bliskich, do dostrzeżenia osób wyjątkowych, o dobrym sercu w najbliższym otoczeniu dziecka. „Supertajny projekt...” ma uczyć postawy wdzięczności i otwartości.
Patrycja Mścichowska
Zawody rodziców- listonosz
11 maja 2021r., w ramach tematu kompleksowego "Zawód naszych rodziców", grupę Złotych Rybek odwiedział Pan Listonosz- tata Laury M.
Pan Piotr opowiedział nam o zawodzie, jaki wykonuje, przedstawił atrubuty, charakteryzujące zawód listonosza. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści. Na zakończenie tego miłego spotkania, wręczyliśmy Panu Piotrowi podziękowanie za wizytę.
Krystyna Ruszczyk
Ważki w świecie emocji
4- 7 maja 2021r. był tygodniem, w którym dzieci z grupy "Ważki" realizowały moduł z projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Tym razem rozmawialiśmy na bardzo istotny temat, a mianowicie o naszych emocjach.
Dzieci pięknie opowiadały o tym, czym według nich są emocje, wyrażały jakie uczucia towarzyszą im w różnych sytuacjach, dzieliły się sposobami na radzenie sobie z negatywnymi emocjami, które przecież każdemu z nas się zdarzają. Ten tydzień przyniósł nam wiele ciekawych przeżyć, uczyliśmy się od siebie nawzajem, dzieliliśmy się doświadczeniami. Nauczyliśmy się mówić o tym, co czujemy, co nas cieszy, co smuci, a co denerwuje. Wspólnie stworzyliśmy "Kuferek emocji", w którym umieściliśmy wszystkie przedmioty, które pomagają nam poradzić sobie w sytuacjach, kiedy jesteśmy smutni lub źli. Zamieszczamy efekty naszej pracy w galerii :)
Patrycja Mścichowska
Wulkan
"Wulkan" W piątek 07.05.21 w grupie"Żeglarzy "kończąc temat o żywiołach wykonaliśmy eksperyment"Wulkan". Wystarczyły tylko trzy składniki aby wybuch był spektakularny i wzbudził ogromne zainteresowanie przedszkolaków. Tego typu zabawa bardzo wzbudza ciekawość dzieci otaczającym światem.Dzieci nauczyły się prowadzić obserwacje i wyciągać wnioski z eksperymentów.Cala grupa miała ochotę na więcej takich doświadczeń .
Emilia Patalan
Zawody naszych rodziców- nauczyciel
7 maja 2021 r. grupa I- "Złote Rybki", odwiedziła miejsce pracy mamy jednego z kolegów- Mieszka M. w ramach tematu "Zawód moich rodziców". Poznaliśmy zawód nauczyciela, mieliśmy okazję siedzieć w szkolnych ławkach niczym prawidziwi uczniowie :) Wycieczka bardzo nam się podobała, za co serdecznie dziękujemy mamie Mieszka!
Krystyna Ruszczyk
Mistrz znajomości bajek- konkurs w grupie "Mewy"
,,Idzie, idzie bajka w świat
W czarodziejskiej szacie
Przyjrzyjcie się dobrze –
Może ją poznacie?...’’
No i poznaliśmy, bowiem 05.05 w naszej grupie odbył się konkurs, podczas którego wyłoniliśmy:
,, MISTRZA ZNAJOMOŚCI BAJEK. ’’
Dzieci miały do wykonania zadania w trzech kategoriach:
- rozwiązywanie zagadek o postaciach, miejscach i przedmiotach z bajek,
- układanie bajkowych puzzli,
- wykonywanie działań matematycznych
Wszyscy bardzo się starali, okazało się, że dzieci znają mnóstwo bajek, a emocje były podkręcone do granic możliwości. Po podliczeniu punktów jury wyłoniło zwycięzców.
Oto wyniki:
I miejsce – Emilka: 14 pkt.
II miejsce – Weronika i Patryk: po 8 pkt.
III miejsce – Wiktor: 7 pkt.
Za zajęcie trzech pierwszych miejsc dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a pozostali uczestnicy dyplomy wyróżnienia.
Konkurs dostarczył wiele emocji i radości, wszystkim bardzo się podobał, a utrwalona wiedza na pewno pozostanie na długo.
Jolanta Kunicka
Dzień Flagi w grupie "Złote Rybki"
30. kwietnia 2021 r. grupa "Złote Rybki", w związku ze zbliżającym się Dniem Flagi, pogłębiła swoją wiedzę o Polsce oraz o symbolach narodowych. Dzieci dowiedziały się jakie kolory widnieją na fladze Polski, po czym przystąpiły do wykonania flag, które miały później zamieścić w oknach swojego domu w dniach świąt majowych.
Krystyna Ruszczyk
Złote Rybki- mali aktorzy
W związku z tematyką kompleksową "Książka naszym przyjacielem", dzieci z grupy "Złote Rybki" 29. kwietnia wcieliły się w role bohaterów bajek: "Trzy świnki" oraz "Kot w butach". Dzieci mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy i wystąpić na scenie. Wykorzystaliśmy w tym celu scenografię pasującą do omawianych bajek. Zajęcia sprawiły nam mnóstwo frajdy! :)
Krystyna Ruszczyk
"W książeczce płynie rzeczka, w książeczce szumi las..."
-
04.2021 dzieci z grupy ,,Złotych Rybek'' w związku z realizowanym tematem kompleksowym wybrały się na wycieczkę do Biblioteki Szkolnej na terenie ZS-P. Nasze przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem oglądały wyposażenie biblioteki, różnorodne książki i książeczki na stojakach i półeczkach. Z zaciekawieniem słuchały Pani Małgosi Posdziech, która w ciekawy i przystępny sposób opowiedziała na czym polega jej praca w bibliotece. Najbardziej interesowały nas oczywiście książeczki z pięknymi ilustracjami przestrzennymi, aż chciało się pogłaskać pieska, który nagle wyskakiwał z otwieranej książeczki. Dzieciom bardzo podobało się w bibliotece i jednogłośnie zapowiedziały, że w przyszłości będą często wypożyczać książeczki i oczywiście oddawać je w nienaruszonym stanie.
Danuta Bujwid
-
Złote Rybki- małe Ekoludki
Od 19. kwietnia do 23. kwietnia grupa "Złote Rybki" była cały tydzień małymi Ekoludkami.
Segregowaliśmy odpady, sprzątaliśmy salę, a wszystko to w myśl dbania o naszą planetę- Ziemię. W ostatni dzień naszych ekologicznych zmagań, nastąpił przemarsz z transparentem na terenie przedszkola. Szukaliśmy śmieci, które dzieci wrzucały do kosza. Plac zabaw także został przez dzielne dzieci posprzątany. W zamian za te wspaniałe działania, dzieci otrzymały na koniec dyplom ekologa.
Krystyna Ruszczyk
W naszej sali ogródek tworzymy, rośliny i zboża ochoczo sadzimy!
Wiosenna hodowla w grupie Ważek
Tuż przed świętami wielkanocnymi postanowiliśmy zabrać się za przygotowanie ogródka wiosennego w naszej sali. Przygotowaliśmy niezbędne materiały- nasiona, ziemię, doniczki, łopatkę, a także wodę. Przypomnieliśmy sobie, co rośliny potrzebują do tego, by pięknie wyrosnąć, ustaliliśmy zasady współpracy podczas sadzenia naszych roślinek i tym sposobem w naszej sali stanęły doniczki z aksamitkami i fasolą. Posialiśmy również rzeżuchę oraz owies.
Patrycja Mścichowska
Wiosenno- świąteczne dekoracje 25-26.03.21
W grupie Żeglarzy dwa dni trwało sadzenie i dekoracji klejenie.
Śmieszne zające okryły kubki z cebulką a smukłe bociany tablicę, którą w szatni mamy.
Posiano owies i rzeżuchę, by miejsce dla jajeczek było zielone i kruche.
Wiele frajdy to nam sprawiło i w sali zrobiło się bardzo miło.
Emilia Patalan
Zabawy ze SLIMEM
24. 03.2021- Żeglarze
Dzisiaj dzieci eksperymentowały z masą zwaną slime a ponieważ już zawitała do nas wiosna nasze glutki przybrały kolor zielony. Tylko trzy produkty:klej,płyn, pianka i już gotowa była nasza zielona mieszanka. Frajdy dużo nam sprawiła, w małych rączka w glutka się zamieniła. Teraz, każde dziecko zadaje pytanie, kiedy znowu go do zabawy dostanie.
Emilia Patalan
Dzień Teatru obchodzimy i w aktorów się bawimy!
Dziś sala Żabek w teatr się zmieniła,
miejsce zabawy scena zastąpiła,
była też widownia, a także oświetlenie,
każdy widz mógł zająć wygodne siedzenie.
W rolę aktorów- Żabki się wcieliły,
swą improwizację chętnie wystawiły.
Była scenografia i piękne kostiumy,
Pani Gosia szczęśliwa wprost pękała z dumy!
Bo takich aktorów ma wyjątkowych,
na każde zadanie zawsze gotowych!
I tak nam bajka o Kapturku powstała,
było cudownie, widownia klaskała!
Zapraszamy serdecznie do zdjęć obejrzenia,
Zapewniamy uśmiech i wspaniałe wrażenia! :)
Patrycja Mścichowska
,,Hej powiedzmy Wiośnie , co już u nas rośnie''
Przedszkolaki z grupy ,,Złotych Rybek'' nie mogąc doczekać się cieplejszych , słonecznych, wiosennych dni postanowiły wiosnę ,,przyspieszyć''. Stwierdziły, że założenie ogródka na parapecie w sali będzie doskonałym sposobem, by wiosna zagościła u nas na dobre. Ochoczo zabrały się więc do pracy – sianie i sadzenie to nasza specjalność. Mali ogrodnicy bez trudu rozpoznali nasiona fasoli, grochu, rzeżuchy a nawet zbóż: pszenicy i owsa. Cebulę też wiedziały jak posadzić aby szczypiorki nam szybko wyrosły. Na zakończenie pracy wszystko dokładnie podlały i obiecały co dzień obserwować zmiany w naszym ,,ogródku'' na parapecie.
Danuta Bujwid
Wiosenna hodowla w grupie Mewy
23.03.2021- grupa Mewy
W oczekiwaniu na soczystą zieleń w ogrodach, postanowiliśmy rozpocząć własne uprawy, które będą cieszyć oko i dostarczą nam witamin. Najpierw dzieci założyły hodowlę fasoli- codziennie obserwują jej wzrost i swoje wnioski zapisują obrazkami w dzienniczkach obserwacji. Kolejnym etapem było sadzenie cebul- z niecierpliwością czekamy na szczypior do kanapek. Następna będzie rzeżucha- też do kanapek i owies, który ozdobi świąteczne stoły. Nasz kącik przyrodniczy upiększają hiacynty i szafirki, które pachną niesamowicie! Oto nasz zielony zakątek:
Jolanta Kunicka
Witaj Wiosno!
22. marca w naszym przedszkolu wszystkie grupy witały długo wyczekiwaną wiosnę :)
Tego dnia zabraliśmy do przedszkola dużo radości, piękne uśmiechy i mnóstwo pozytywnej energii! Przypomnieliśmy sobie jakie są zwiastuny wiosny, co symbolizuje jej nadejście. Były piosenki, tańce, wspólne zabawy i dużo śmiechu i radości! W naszych salach zagościły wiosenne ogródki z uprawami. Zasadziliśmy m.in zboże, szczypiorek, a także rzeżuchę. Nie zabrakło również wiosennego spaceru, podczas którego żegnaliśmy ustępującą zimę i witaliśmy wiosnę. Mamy nadzieję, że nasze starania przyniosą upragniony efekt i niedługo zaświeci nam piękne słoneczko! :)
Patrycja Mścichowska
Projekt Sensosmyki
Marcowe zadanie z projektu „Sensosmyki” zostało wykonane! Nasza grupa wykorzystała umiejętności rozpoznawania wrażeń dotykowych odczuwanych przez palce. W wielkim pudle schowane były instrumenty muzyczne. Pierwszym zadaniem było odgadnąć je poprzez dotyk, zaś drugim poprzez słuch Każde dziecko pięknie odgadło dotykając i słuchając: kołatkę, tamburyn, bębenek i grzechotkę.
Karolina Iwaniuk
Dzień Kobiet
8. marca w naszym przedszkolu był dniem niesmowicie radosnym. Tego dnia wszystkie kobiety- zarówno te małe, jak i te większe, obchodziły swoje święto! Od rana wszystkim towarzyszył świetny nastrój, a na twarzach malowały się piękne uśmiechy! Tego dnia nie zabrakło pięknych laurek, kwiatów, życzeń, piosenek, a także słodkiego poczęstunku dla wszystkich przedszkolaków, zorganizowanego przez niezawodną Radę Rodziców, za co z całego serduszka dziękujemy! :)
Patrycja Mścichowska
Misiowe laboratorium czterech żywiołów
W ramach projektu "Mały Miś w świecie literatury", dzieci z grupy "Ważki" zrealizowały moduł "Misiowe laboratorium czterech żywiołów". Wykonaliśmy wiele interesujących eksperymentów. Każdy z nas miał możliwość brać udział w przygotowywaniu i przeprowadzaniu eksperymentów. To było bardzo wymagające zadanie, ponieważ wszystkie proporcje musiały być zgodne z recepturą. Musieliśmy więc uważnie słuchać naszej pani, by wszystko wyszło, jak należy. To było bardzo emocjonujące doświadczenie! Największym zainteresowaniem cieszył się eksperyment "Wulkan", dlatego też wykonaliśmy go dwa razy. Efekty naszych poczynań zobaczyć można w galerii poniżej :)
koordynator projektu Patrycja Mścichowska
Tańczymy dziś razem Ty i ja, niech cały rok ten karnawał trwa!
12. lutego 2021 r. był dniem, na który zdecydowanie czekały wszystkie dzieci! Tego dnia nasze sale zmieniły się nie do poznania, zrobiło się w nich kolorowo, zawisły balony i różnobarwne serpentyny. Czekały na nas również pięknie przystrojone stoły, pełne pysznych, zdrowych przekąsek w postaci owoców świeżych i suszonych, bakalii oraz owsianych ciasteczek. Nasze Panie kucharki dołożyły wszelkich starań, by ten dzień był jeszcze milszy i upiekły nam przepyszną pizzę owocową oraz przygotowały dzbanki z owocową wodą! To był istny raj dla podniebienia! :) Całości karnawałowgo klimatu dopełniły nasze stroje- każdy inny i wyjątkowy. W ten wspaniały dzień każdy z nas mógł zmienić się w superbohatera, księżniczkę z ulubionej bajki, były również służby mundurowe, wspaniałe zwierzątka i cała gama innych pięknych postaci. Było zupełnie jak w bajce! Tak rozpoczęliśmy nasz karnawałowy bal- pełen różnych zabaw i tańców przygotowanych przez nasze panie. Było duuuuużo śmiechu i radości, a zabawa była naprawdę przednia! Energia nas rozpierała, a uśmiechy nie schodziły z naszych twarzy! Szkoda, że bal karnawałowy jest tylko raz w roku, ale z niecierpliwością wyczekujemy już kolejnego :)
Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie pysznego poczęstunku, który jak zawsze ogromnie nam smakował! :)
Patrycja Mścichowska
Tłusty czwartek
Zgodnie z tradycją- 11. lutego 2021r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Tłusty Czwartek. Tego dnia pozwoliliśmy sobie na odrobinę słodkości. Ogromne było nasze zdziwienie, gdy w naszych salach pojawiły się rumiane, pachnące i bardzo apetyczne pączusie, które ze smakiem spałaszowaliśmy. Musimy przyznać, że były naprawdę wyjątkowo smaczne, a co najważniejsze sprawiły nam mnóstwo radości! :)
Patrycja Mścichowska
21 i 22 stycznia – najpiękniejsze święto - święto naszych Kochanych Babć i Dziadków.
Co roku w naszym przedszkolu organizowaliśmy uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.
W tych dniach dzieci zapraszały do przedszkola swoje Kochane Babcie i Dziadków, przygotowywały dla nich specjalny program artystyczny, recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.
Ten rok - rok 2021 - jest wyjątkowy – nie możemy zaprosić, nie możemy się spotkać w przedszkolu, dzieci nie mogą zaprezentować swoich umiejętności wokalnych, recytatorskich i tanecznych – panująca pandemia koronawirusa COVID-19 nie pozwala nam na tak bliskie i liczne spotkania.
Niemniej jednak, dzieci pamiętają o Dniu Babci i Dziadka i z wielkim zaangażowaniem w tym tygodniu uczyły się piosenek, wierszyków, przygotowywały upominki, które wręczą swoim ukochanym Babciom i Dziadkom.
Jesteśmy pełni wiary i nadziei, że za rok , Święto Babci i Dziadka, uczcimy już w przedszkolu.
Wigilijne kolędowanie
18. grudnia w naszym przedszkolu zapanował świąteczny nastrój. Już od rana rozbrzmiewały dźwięki kolęd i pastorałek, unosił się zapach pierniczków, a w salach czekały pięknie zastawione stoły. Świąteczny klimat dopełniały piękne, eleganckie stroje, szykowne sukienki i koszule.Tego właśnie dnia w każdej grupie zorganizowana została wigilia, podczas której przypomnieliśmy sobie świąteczne tradycje. Nie zabrakło sianka pod obrusami oraz opłatka, którym się łamaliśmy, życząc sobie wszelkiej pomyślności. W tle przygrywały nam kolędy, które ochoczo wspólnie śpiewaliśmy. Na stołach czekał na nas wspaniały poczęstunek. Wszystkie te czynniki wprawiły nas we wspaniały, świąteczny nastrój, dzięki czemu poczuliśmy magię świąt. To był cudowny dzień, pełen przyjaznych, życzliwych spojrzeń oraz uśmiechów przepełnionych radością. Na zakończenie tak wspaniałego dnia otrzymaliśmy piękne upominki- drewniane bombki z naszymi imionami, a także soczyste, zdrowe ananasy z życzeniami dla bliskich.
Z najlepszymi świątecznymi życzeniami odwiedzili nas również Burmistrz Miasta i Gminy Ryn- Pan Jarosław Filipek, sekretarz gminy- Pani Monika Chyła, a także dyrketor ZS-P -Pani Renata Radziulewicz oraz wicedyrektor ZS-P -Pani Wiesława Sekścińska.
Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za wsparcie tej inicjatywy, przygotowanie i zakupienie poczęstunku na wigilię, a także za cudowne upominki, które wywołały uśmiechy na twarzach naszych przedszkolaków!
Patrycja Mścichowska
Piernikowy zawrót głowy!
17 grudnia całe nasze przedszkole obiegł obłędny zapach- zapch, który kojarzy się nam ze Świętami Bożego Narodzenia, a dzieciom sprawia mnóstwo radości. Właśnie tego dnia wszystkie grupy przedszkolne przygotowywały cudownie pachnące pierniczki.
Przed przystąpieniem do pracy, przygotowaliśmy sobie wszystkie niezbędne akcesoria, przyodzialiśmy fartuchy i- co najważniejsze- dokładnie umyliśmy rączki. Po wszystkich tych czynnościach przyszedł czas na przyjemności- w naszym piernikowym cieście wycinaliśmy różne kształty- od gwiazdek, po aniołki. Następnie z ogromną delikatnością układaliśmy nasze ciasteczka na blaszce, by nasze kochane Panie kucharki mogły je upiec. I w ten właśnie sposób uzyskaliśmy piękne, rumiane ciasteczka, które swoim zapachem i wyglądem kusiły, by je od razu zjeść. Jednakże zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że teraz czeka na nas największa frajda- ozdabianie! I tutaj było mnóstwo radości i zabawy, a my wykazaliśmy się niesamowitą kreatywnością tworząc nasze pierniczki. To był dzień pełen wrażeń, o czym możecie się Państwo przekonać, zaglądając do galerii zdjęć :)
Chcielibyśmy serdecznie podziękować Radzie Rodziców za zakup niezbędnych składników oraz ozdób. Dziękujemy również Pani Teresie Piątek za zaangażowanie i przygotowanie wspaniałego ciasta pierniczkowego dla wszystkich grup przedszkolnych!
Patrycja Mścichowska
galeria zdjęć- Złote Rybki i Sternicy
Warsztaty "Moje Lego"
W ostatnim czasie dzieci z naszego przedszkola miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach "Moje Lego". Grupa "Żabki" i "Żeglarze" odbyła warsztaty 3 grudnia, nastomiast grupy: "Sternicy", "Ważki" i "Mewy" na warsztaty wybrały się 8 grudnia. Pomysłodawczynią i prowadzącą te wspaniałe warsztaty była Pani Elwira Draguńska i to właśnie na jej zaproszenie udaliśmy się do szkoły, by spędzić bardzo ciekawie i kreatywnie czas. Dzięki Pani Elwirce wybraliśmy się w magiczną podróż po Europie, zwiedzając europejskie kraje i słynne miejsca. Jednakże wszystkie dzieci zgodnie wysnuły wniosek, że najlepiej czują się właśnie w naszym kraju. Po odbyciu tej podróży przystąpiliśmy do budowania swoich wymarzonych domów. Mnóstwo klocków wylądowało na macie, a w naszych głowach zaczęły powstawać pomysły na ciekawe budowle. To była wspaniała zabawa, a powstałe budowle były bardzo kreatywne i ciekawe. Każde dziecko miało możliwość opowiedzenia o tym, co wybudowało. To był świetnie wykorzystany czas, dlatego jesteśmy wdzięczni Pani Elwirce za zaproszenie i zaangażowanie oraz za piękne dyplomy, które otrzymaliśmy na zakończenie zajęć! :)
Patrycja Mścichowska
Wizyta Świętego Mikołaja!
7. grudnia to był wyjątkowy dzień w naszym przedszkolu! Na korytarzu zrobiło się bardzo magicznie, stanęły choinki migoczące wieloma światełkami, każdy wyglądał bardzo odświętnie, a to wszystko symbolizowało nadejście długo wyczekiwanego gościa... Mówiło się o tym, że nasze przedszkole tego dnia odwiedzić ma nikt inny, jak sam ŚWIĘTY MIKOŁAJ!!!!! Byliśmy bardzo podekscytowani tym spotkaniem i wszyscy nasłuchiwaliśmy jego kroków oraz dzwonka, który symbolizował jego przybycie. Nadszedł ten wspaniały moment i w końcu mogliśmy się spotkać z naszym gościem! Wyglądał wspaniale! Zupełnie jak w bajkach... Czerwony strój, długa biała broda, okulary, a w ręku trzymał laskę. Każda z grup miała możliwość rozmowy z Mikołajem, były piosenki, wiersze i laurki dla naszego gościa. Dzieci obiecały, że będą bardzo grzeczne, by móc kolejny raz spotkać się z Mikołajem. Poza słodkim poczęstunkiem, Mikołaj obdarował nas również przepięknym upominkiem- talerzem pełnym witamin, na którym znajdowały się różnorodne owoce- kaki, kiwi, banany, mandarynki oraz ananas, znalazły się tam również marcheweczki. W salach czekały na nas przygotowane stoły, a na nich dodatkowe talerze z owocami świeżymi i suszonymi. To był wspaniały dzień, pełen niespodzianek i atrakcji, który na bardzo długo zostanie w naszej pamięci i w naszych serduszkach!
Mikołaju- jeśli to czytasz, dziękujemy Ci za wizytę i za wszystkie pyszności. Obiecujemy, że dotrzymamy słowa i będziemy baaaardzo grzeczni!
Patrycja Mścichowska
Oczekiwanie na św. Mikołaja
Oczekując wizyty Świętego Mikołaja, dzieci z grupy Ważki postanowiły wprawić się w świąteczny nastrój. W tym celu ustawiliśmy w sali kominek, przygotowaliśmy świąteczny kącik, w którym było bardzo magicznie i klimatycznie. Chętnie spędzaliśmy tam wspólnie czas, czekając na naszego gościa. Postanowiliśmy również przenieść się w świat magii, wykonując kolorowanki, które później ożyły! Byliśmy baaaardzo zaskoczeni jak to się mogło wydarzyć, jednak okres świąteczny, to bardzo magiczny czas i różne cuda mają miesjce ;) Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.
Patrycja Mścichowska
Hokus- pokus, czary- mary,andrzejkowy czas wspaniały!
27. listopada- to dzień był bardzo miły.
Tego dnia w przedszkolu czarodziejki się zjawiły.
Peleryny, kapelusze i różdzki posiadały,
lecz to były dobre wróżki- w żaby nie zmieniały.
Dzień był pełen wrażeń- od samego rana,
w naszych salach zaszła ogromna przemiana!
I choć było ciemno- było bardzo miło,
mnóstwo świeczek i lampionów się u nas świeciło!
Dzięki temu klimat magiczny się pojawił,
w świetny humor od rana wszystkich nas wprawił.
Stół bogato zastawiony, pełen zdrowych rzeczy,
że było przepysznie- nikt z nas nie zaprzeczy!
Rada Rodziców o przekąski zadbała,
zdrowe jedzonko nam zafundowała.
Między poczęstunkiem i naszymi tańcami,
bawiliśmy się świetnie z czarodziejek wróżbami.
To była zabawa w poznawanie przyszłości,
śmiechu było dużo i mnóstwo radości.
Nie da się wyrazić tego słowami,
zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami!
Patrycja Mścichowska
Pyszne i zdrowe soki owocowe!
24. listopada dzieci z grupy "Ważki" oraz "Mewy" przystąpiły do przygotowania soków warzywno- owocowych. Aura za oknem nas nie rozpieszcza, dlatego też postanowiliśmy zaserwować sobie sporą bombę witaminową w postaci świeżych, zdrowych i co najważniejsze- przepysznych, soków na bazie marchwi, jabłka i gruszki. Zanim przystąpiliśmy do działania, pamiętaliśmy o umyciu rąk i założeniu fartuszków. Zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa- przystąpiliśmy do produkcji naszego soku :)
Każdy z nas miał okazję wziąć udział w przygotowaniu soku, wrzucaliśmy marchew i owoce do sokowirówki i czekaliśmy aż powstanie sok. Wreszcie nadszedł czas na degustację- soczki były przepyszne, świeże i słodziutkie- mimo braku cukru. Tego dnia byliśmy pełni siły i energii!
Patrycja Mścichowska
Projekt "Sensosmyki"24.11.2020r.
Projekt „Sensosmyki” w grupie „Sternicy” idzie pełną parą. Co miesiąc tworzymy coś fajnego, pobudzającego nasze zmysły. Dziś robiliśmy naturalny sposób na wzmocnienie odporności i przeziębienie: syrop z cebuli i cytryny. Dzieci obierały i wąchały cebulę, smakowały cytrynę. Samodzielnie stworzyły syropek, którego o dziwo nigdy nie piły! Spożywanie syropu z cebuli zaleca się przede wszystkim w sezonie jesienno-zimowym, gdyż w tym czasie organizm jest bardziej narażony na infekcje.
Karolina Iwaniuk
Eksperymentujemy
13.11.2020 U Żeglarzy w grupie zaszły wielkie zmiany, piątek 13-tego dniem eksperymentów został nazwany.
Na początku z cukierków tęcza się pojawiła, całą salę i buzie dzieci rozweseliła.
Później przyszła pora na bańki, które pękały jak delikatne szklanki.
Następnie od podmuchu wzburzona fala się pojawiła i kolorową pianę utworzyła.
Tak nam szybko minęła godzinka, nawet przez chwilę nie zrzedła nam minka.
Emilia Patalan
Dbamy o zdrowie!
Realizując jeden z modułów projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", dzieci z grupy Ważki- 10 listopada, przypomniały sobie, jak ważne jest zdrowie i jak należy o nie dbać. W tym celu wykonaliśmy eksperyment, ukazujący jak istotne jest dokładne mycie rączek i jak wiele nam daje stosowanie mydła. Każde z dzieci mogło się przekonać, że bez mydełka zarazki wcale nie chcą opuścić naszych rączek. Poznaliśmy również wspaniałą piosenkę, która ukazywała wszystkie etapy mycia rąk. I właśnie z tą piosenką na ustach przeszliśmy do ćwiczeń praktycznych w łazience. Muszę przyznać, że dzieci bardzo przyłożyły się do tego zadania i sumiennie myły rączki, stosując się do wszystkich zaleceń i wskazówek. Z tak czystymi rączkami mogliśmy się wybrać na pyszne, zdrowe śniadanko, które już na nas czekało na stołówce :) Teraz już doskonale wiemy, że:
JEŚLI RĄCZKI NASZE BRUDNE- ICH UMYCIE NIE JEST WCALE TRUDNE!
Patrycja Mścichowska
Żabki podróżują po Polsce!
10. listopada grupa Żabki wybrała się w niesamowitą podróż po naszym pięknym kraju! O to, by była to niezapomniana, pełna wrażeń podróż, zadbała Pani Małgosia, tworząc na dywanie wieeeeelką mapę Polski! Dzięki tym zajęciom dzieci poznały najsłynniejsze polskie miasta, miały możliwość przemierzać Polskę ciuchcią, a także płynąć statkiem przez Wisłę. Po zakońćzeniu tych ekscytujących podróży z Panią Gosią w roli przewodnika, dzieci wykonały przepiękne kotyliony, które dumnie zawisły na wystawie i zdobią nasz przedszkolny korytarz. Te zajęcia z pewnością mocno utkwią w pamięci naszych małych patriotów :)
Patrycja Mścichowska
Piękna nasza Polska cała!
2- 6 listopada był to tydzień bardzo ważny, ponieważ w grupie WAŻKI rozmawialiśmy o Polsce. Był to dla nas czas intensywnej pracy, ale wykorzystaliśmy go w 100% i dziś możemy pochwalić się ogromną wiedzą w tym temacie :)
Codziennie poznawaliśmy najsłynniejsze polskie legendy i choć jest to trudna forma, dzieci chętnie słuchały, zapamiętywały i dzieliły się na forum zdobytymi informacjami. Wykonywaliśmy piękne prace plastyczne, m.in. godło, flagę Polski oraz plakat pod hasłem "Jesteśmy Polką i Polakiem", na którym odcisnęliśmy nasze dłonie. Podczas tygodnia patriotycznego- mimo powagi tematu, było również wesoło, kiedy każdy z nas mógł sfotografować się w fotobudce :) Olbrzymim zainteresowaniem cieszyła się również gra ściganka, którą wykonaliśmy. Gra w tak dużym formacie była strzałem w dziesiątkę i wspaniałym sposobem na wspólne spędzenie czasu. Jako mali patrioci postanowiliśmy również docenić nasze piękne miasteczko i wykonaliśmy "Laurkę dla miasta", rysując kredą po chodniku. Dzięki naszej pięknej laurce nad Rynem nieśmiało zaświeciło słoneczko :) Był to pracowity tydzień, a trud dzieci został nagrodzony pamiątkowymi dyplomami "Małego Patrioty". Realizując temat wykonywaliśmy również zadania z projektu "Piękna nasza Polska cała", w którym bierzemy udzał wraz z Panią Anitką Tofel.
Patrycja Mścichowska
Jesienne malowanie
6. listopada 2020r. w grupie I "Złote Rybki" w ramach tematu kompleksowego "Jesienne malowanie", dzieci eksperymentowały materiałem spożywczym, tj. skittlesy, woda, mleko, barwnik.
Krystyna Ruszczyk
Leśna spiżarnia (20.10.2020r.)
Co jada borsuk? Skąd tyle smakołyków w dziupli? Co robi mysz pod ziemią?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań z serii zagadek przyrodniczych szukamy w tym tygodniu. A że do wiedzy prowadzą ścieżki przeróżne, postanowiliśmy zgłębić jej tajniki poprzez teatr. Dużo się działo, dzieciaki wykazały się kreatywnością, odwagą sceniczną, poznały podstawowe zasady bycia aktorem i suflerem – bo widzem były już wielokrotnie. Przy okazji dobrej zabawy i obcowania z żywym słowem, przyswoiły wiedzę na temat przygotowań do zimy wybranych zwierząt. Oto kila zdjęć:
Jolanta Kunicka
Bezpieczne domy- przyjazne miasta
13. października 2020r. grupa "Ważki" zrealizowała tematy z projektu edukacyjnego "Bezpieczne domy- przyjazne miasta". Projekt ma na celu naświetlenie zależności oraz pokazanie różnic i podobieństw szeroko pojętej sytuacji mieszkaniowej w różnych państwach świata. Realizując projekt, wybraliśmy 3 tematy, które zainteresowały nas najbardziej. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat domów z róznych zakątków świata. Oglądaliśmy ilustracje, dzieci wskazywały podobieństwa i różnice, a Pani opowiadała ciekawostki na temat oglądanych zdjęć. Dzieci były ogromnie zaskoczone różnorodnością tych budowli. Najbardziej jednak dziwiły ich materiały, z jakich były budowane, zwłaszcze te najuboższe domy, które zamieszkiwały plemiona. Dzieci miały okazję stworzyć swój własny, wymarzony dom, zaprojektować jego wnętrze. W tym celu otrzymały karty z meblami i sprzętami oraz szablon domu. Ich zadaniem było zdecydować jak rozmieścić poszczególne pomieszczenia, jakie meble oraz sprzęty codziennego użytku będą niebędne. Każde dziecko stworzyło swój własny, wyjątkowy projekt. Największą jednak atrakcją okazała się zabawa w budowanie domu z kubeczków. Zadanie nie było proste, ponieważ budując taki dom, nie można było dotykać kubeczków dłońmi. Budowanie polegało na chwytaniu kubeczka za pomocą sznureczków i gumki recepturki. Była to praca zespołowa, dzięki której dzieci dowiedziały się jak ważna jest współpraca. Zabawa była przednia, a dzieci w skupieniu budowały coraz to bardziej skomplikowane domy. Efekty naszej pracy, możecie Państwo zobaczyć w galerii poniżej :)
Patrycja Mścichowska
Tryb życia sportowy i przedszkolak każdy zdrowy!08.10.2020r.
Sport to zdrowie- wszyscy to wiemy, dlatego w przedszkolu zdrowo żyjemy!
Wie każda "Ważka" jak dbać o zdrowie, chętnie więc wszystkim o tym opowie.
Dzień był szary, słonko wyjść nie chciało, za wielką chmurą mocno się schowało,
lecz dla nas to przecież żadna przeszkoda, marnować ten dzień byłoby szkoda.
Poszliśmy na plac, by zrobić zawody, na trudne wyzwania każdy był gotowy!
Wspinaczki, rónoważnie- trudne to zadania, lecz wiemy, że gdy chcemy- są do pokonania!
Poszło nam świetnie- Panie dumne były, dlatego dla każdego brawo głośno biły.
Potem były biegi- dla nas prosta sprawa, sport to zdrowie, ale też świetna zabawa!
Szczęśliwi i zadowoleni do przedszkola wróciliśmy, po takich wyczynach caaaałe śniadanko zjedliśmy!
Talerze były puste- Panie się cieszyły, że dzieci tak pięknie śniadanko spożyły.
Na deser przegryźliśmy przekąski bardzo zdrowe, na następne wyzwania wszystkie dzieci są gotowe!
Patrycja Mścichowska
DZIEŃ SOKÓW W GRUPIE ŻEGLARZY
Soki warzywno-owocowe są pyszne i bardzo zdrowe,
dlatego w piątek (25.09) z samego rana cała grupa "Żeglarzy" była podekscytowana.
Dzień się zaczął pracowicie, bo owoców i warzyw było mycie,
było też krojenie i bezpieczne do sokowirówki wrzucenie.
Kazdy się dziwił, co to się dzieje, bo do kubeczków soczek się leje.
Nastepnie była degustacja oraz szybka w sprzątaniu organizacja.
Pojemnik brązowy do sali wniesiony na organiczne odpady przeznaczony.
Od dziś już każdy "Żeglarz" wie, że aby zdrowym być trzeba soki pić.
Emilia Patalan
Segregacja ważna rzecz- warto o tym wiedzę mieć!
Nasze przedszkolaki dzielnie segregują śmieci, a wszystko za sprawą koszy, które jakiś czas temu pojawiły się w przedszkolu. Każdy kosz opatrzony jest naklejką w odpowiednim kolorze, co ułatwia nam rozpoznanie co- do jakiego kosza należy wrzucić. Dzieci ochoczo przystąpiły do tego zadania, a segregacja stała się dla nich prawdziwą frajdą! Chętnie poszerzają wiedzę w tym temacie, zadają pytania, zapamiętują oznaczenia koszy oraz dbają o to, by wszystko było sortowane jak należy. To dopiero początek naszej nauki segregacji, ale nasze przedszkolaki posiadają już w tej kwestii naprawdę sporą wiedzę, z czego jesteśmy bardzo dumne!
Patrycja Mścichowska
Bezpieczeństwo- ważna sprawa!
24. września dzieci z grupy "Żabki" podjęły bardzo ważny temat- "Bezpiecznie na ulicy- przejście dla pieszych". Pierwszym ważnym elementem były zajęcia teoretyczne, czyli nauka zasad ruchu drogowego w sali. Do tego celu dzieciom posłużył wykonany przez Panią Gosię samochód oraz ulica. Dzięki takim rekwizytom, dzieciom łatwiej było przyswoić tę wiedzę,a zajęcia zyskały na atrakcyjności. "Żabki" nauczyły się jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, a dzięki tej wiedzy z pewnością będą uważnymi i bezpiecznymi pieszymi. Następnie każde dziecko wykonało pracę plastyczną, polegającą na wyklejeniu konturu autka bibułą.
Patrycja Mścichowska
"Sternicy" w projekcie SENSOSMYKI
Grupa „Sternicy” przystąpiła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Sensosmyki”. Dzięki realizacji zadań z projektu możemy śmiało powiedzieć, że mózg dziecka będzie zdobywał dużo różnych doświadczeń zmysłowych, dzięki temu lepiej zintegruje docierające do niego bodźce i w przyszłości będzie mógł odpowiednio na nie zareagować. Zanim dziecko będzie gotowe do szkoły, wszystkie elementy rozwoju złożonych umiejętności powinny być na swoim miejscu. O jakie elementy chodzi?
• Umiejętność rozpoznawania wrażeń dotykowych odczuwanych przez skórę oraz rozróżniania fizycznych właściwości przedmiotów za pomocą dotyku (system dotykowy),
• Umiejętność dostosowania ciała do zmian w oddziaływaniu siły grawitacji oraz tolerowania przemieszczania się w przestrzeni (system przedsionkowy),
• Umiejętność uświadamiania sobie własnych części ciała (system proprioceptywny),
• Umiejętność wykorzystania obu stron ciała w zgrany sposób (koordynacja obustronna),
• Umiejętność owocnych interakcji z otoczeniem fizycznym, umiejętność planowania, organizowania i przeprowadzania sekwencji nieznanych dotąd czynności, umiejętność robienia tego, co dana osoba musi i chce zrobić (praksja).
We wrześniu, przygotowaliśmy własnoręcznie ścieżkę sensoryczną. Zebraliśmy naturalny materiał na terenie przedszkola: igły, patyczki, kasztany i liście. Najpierw czerpaliśmy przyjemność z dotykania ich rękoma, później każdy zdjął kapcie i skarpetki, aby poczuć faktury nogami. Zabawy było co nie miara : )
Karolina Iwaniuk
"Mewy" świętują Dzień Chłopaka
U nas była sprawa taka: świętowaliśmy Dzień Chłopaka.
Dziewczynki laurki pokolorowały, głośno sto lat odśpiewały i słodkościami częstowały.
Pyszna jest suszona śliwka, morela i żurawinka, potwierdzi to każda nasza dziewczynka! :)
Było miło i wesoło, bowiem fakt jest taki, że w Mewach są same super chłopaki!
Jolanta Kunicka
Żyj zdrowo- jedz zdrowo cd.
Od 28. września w grupie "Złotych Rybek" kontynuowany był program przedszkolny "Żyj zdrowo- jedz zdrowo". Dzieci zapoznały się z tematyką warzyw, a także z zawodem ogrodnika i kucharza. Wykonały fartuszki stemplowane pieczątkami z warzyw, smakowały surową i ugotowaną marchewkę oraz ugotowanego buraczka. 2. października była także degustacja soków owocowo- warzywnych.
Krystyna Ruszczyk
Żyj zdrowo- jedz zdrowo!
Od 21. września dzieci z grupy "Złote Rybki" realizują program przedszkolny "ŻYJ ZDROWO- JEDZ ZDROWO". Stworzony w tym celu został kącik "Owocowe szaleństwo", w którym znalazły się owoce stemplowane farbami, koszyczki z ulubionymi owocami krajowymi, a także ulepione jabłuszka przestrzenne z masy solnej. Dzieci także delektowały się smakiem przyrządzonych soków owocowych.
Krystyna Ruszczyk
- Wydarzenia 2023/ 2024
- Rekrutacja 2024-2025
- Jadłospis
- Kadra
- Promocja zdrowia
- druki do pobrania 2024-25
- Wydarzenia 2022/2023
- Wydarzenia 2021/22
- Wydarzenia 2020/2021
- Wydarzenia 2019/2020
- O nas
- Kompetencje kluczowe
- Nasze projekty
- Rada Rodziców
- Ramowy rozkład dnia
- Druki do pobrania
- Logopeda
- Kącik dla rodziców
- Osiągnięcia przedszkolaków
- Publikacje nauczycieli