• W dżungli

          • W tym tygodniu wybraliśmy się do egzotycznej dżungli, gdzie na każdym kroku czekały na dzieci nowe tajemnice do rozwiązania i nowe zadania do wykonania: bawiliśmy się jak małpki, co po klatce skaczą, były też papugi, które wciąż gadają i słonie, co trąbią i wodę piją. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne: młodsze malowały palcami, starszaki, jak wytrawni malarze posłużyły się farbami i pędzlami. Dzieci wykonały także piękne maski zwierząt, w których "wybrały się do ZOO". Najpierw wykonały taniec- wygibaniec przy piosence "Idziemy do ZOO". Potem, żeby trafić do odpowiedniej klatki musiały odgadnąć, jakiego zwierzęcia głos słyszą. Zabawa była przednia, dzieci przy okazji poćwiczyły refleks i słuch oraz utrwaliły zasady bezpiecznegon poruszania się po ZOO i obcowania ze zwierzętami. Na zakończenie tygodnia dzieci- jak rybki, co w morzu pływają, bawiły się i uczyły się relaksacji. Na koniec, wypoczęci, zrelaksowani snuliśmy wakacyjne plany.

            zobacz zdjęcia

             

          • Zdrowe i kolorowe szaszłyki owocowe! 

          • 24. lipca postanowiliśmy zorganizować zajęcia kulinarne, czyli to, co bardzo lubimy! :) I tak każdy z nas dostał możliwość stworzenia swoich własnych szaszłyków owocowych- pełnych witamin, zdrowych i kolorowych! Zanim przystąpiliśmy do pracy, zadbaliśmy o czystość naszych małych rączek. Wiele frajdy sprawiło nam przygotowanie deseru samodzielnie. Każdy szaszłyk był zupełnie inny, każdy- wyjątkowy. Po przygotowaniu przysmaków, w końcu przyszedł czas na degustację. To było niebo w gębie! Owoce były pyszne i soczyste. To była ogromna bomba witaminowa! :)

            zobacz zdjęcia

          • Malowanie na folii

          • 23. lipca kontynuowaliśmy nasze zmagania związane z kolorami i ich mieszaniem. Tym razem staliśmy się małymi artystami i wykorzystaliśmy w tym celu interesującą technikę- malowanie na folii. Było to świetne doświadczenie, gdyż malowaliśmy na świeżym powietrzu, a dzięki pięknemu widokowi na jezioro, mogliśmy wspólnie stworzyć mazurski krajobraz. W naszej pracy nie zabrakło ptaków, żaglówek i fal. Byliśmy pochłonięci malowaniem, które w takiej formie sprawiało nam mnóstwo radości! 

             

            zobacz zdjęcia

          • Malowanie balonami

          • 21. lipca postanowiliśmy kolejny raz stworzyć pracę plastyczną za pomocą niestandardowej techniki i tym razem padło na... BALONY! :) Przygotowaliśmy nasze stanowiska pracy i przystąpiliśmy do tworzenia naszego dzieła. Młodsza grupa stworzyła różnobarwnego motyla siedzącego na kwiatku. Natomiast grupa starsza postanowiła stworzyć tęczę i chmurki. Stemplowanie balonami sprawiło nam mnóstwo radości. Przekonaliśmy się, że malowanie farbami może odbywać się za pomocą rónych przedmiotów, nie tylko za pośrednictwem pędzla. Mało tego, sami stworzyliśmy barwy pochodne, wykorzystując w tym celu 3 kolory farb, które były dostępne. To było świetne doświadczenie! Efekty naszej pracy można zobaczyć w galerii poniżej! :)

             

            zobacz zdjęcia

          • Kolorowe czary- mary

          • 20. lipca nasze przedszkole zamieniło się w laboratorium! Tego dnia niczym najwięksi naukowcy eksperymentowaliśmy, doświadczaliśmy,  badaliśmy. W naszych eksperymantach pod lupę wzięliśmy kolory i wszystko, co z nimi związane. Zajęcia rozpoczęliśmy od bajki "O Białej Krainie i Czarnoksiężniku Koloruchu", dzięki której nauczyliśmy się, że mamy 3 kolory podstawowe, za pomocą których możemy stworzyć inne. Następnie przystąpiliśmy do eksperymentowania. Wykonaliśmy doświadczenie o nazwie "Wędrująca woda", a także "Deszcz w szklance wody". Ponadto tworzyliśmy wulkan oraz doświadczenie z musującymi bąbelkami. Nauczyliśmy się w prosty sposób tworzyć barwniki i za ich pomocą mieszać kolory. Najbradziej spodobał nam się eksperyment "Tęcza z cukierków", w którym używając zaledwie 2 składników utworzyliśmy przepiękną, różnobarwną tęczę. Była tak niesmowita, że nie mogliśmy przestać na nią patrzeć! To był dzień pełen emocji i wspaniałych wrażeń! Zakończyliśmy zajęcia tworząc cudowne malowidła. Młodsza grupa stworzyła piękne motylki, używając do tego celu wacików kosmetycznych i farb. Starsza grupa tego dnia postanowiła coś "zmalować" ;) - i to nie za  pomocą kartki i farb, lecz tym razem malowaliśmy na mleku! Tworzyliśmy piękne kolorowe mozaiki- każdy według własnego pomysłu. 

            zobacz zdjęcia

          • Mali Europejczycy

          • 17. lipca podjęliśmy temat "Mali Europejczycy". Obejrzeliśmy film multimedialny pod nazwą "Jestem Polakiem". Przy tablicy tematycznej wymienialiśmy kraje europejskie i wskazywaliśmy flafi tych krajów. Ponadto zapozanliśmy się z flagą Unii Europejskiej i układaliśmy gwiazdy na granatowym materiale. Zwieńczeniem tego dnia było wykonanie pracy- młodsza grupa wyklejała flagę Unii Europejskiej, natomiast starsza grupa odszukiwała na mapie państwa należące do Unii i odczytywała ich nazwy. Zdobyliśy dużo wiedzy, którą na pewno kiedyś uda nam się wykorzystać.

             

            zobacz zdjęcia

          • Francuski szyk!

          • Kolejnym punktem naszych wakacyjnych podróży okazała się Francja i tak właśnie 16. lipca wybraliśmy się do tego właśnie kraju. Poznaliśmy kulturę Francji oraz jej najważniejsze i najbardziej znane budowle. Nauczyliśmy się kilku zwrotów w języku francuskim, potrafimy się przywitać, pożegnać, podziękować. Ze zdobytą wiedzą i umiejętnościami jesteśmy gotowi do prawdziwej podróży do Francji! :)

            Zwieńczeniem francuskiego dnia był pokaz mody. Mogliśmy wystąpić jako modele, przyodziać wybrane stroje i przechadzać się po wybiegu. To było niesamowite doświadczenie! Efekty w galerii poniżej :)

             

            zobacz zdjęcia

          • Wycieczka do Indii

          • 15. lipca w przedszkolu zorganizowany został dzień indyjski. Dzieci zapoznały się z kulturą indyjską, poznały indyjskie stroje, a także dowiedziały się na czym polega technika RANGOLI- tradycyjna indyjska sztuka ludowa. Każde z dzieci miało możliwość wykonania pracy tą właśnie techniką. W tym celu powstała kolorowa sól, utworzona za pomocą kolorowej kredy. Dzieci miały mnóstwo frajdy  ozdabiając szablony z różnorodnymi wzorami.

             

            zobacz zdjęcia

          • Na Dzikim Zachodzie!

          • 14. lipca wybraliśmy się w podróż na... Dziki Zachód! To była bardzo interesująca podróż! Usłyszeliśmy wiele ciekawostek, dzięki czemu poczuliśmy się jak byśmy naprawdę byli na Dzikim Zachodzie! :)

            Postanowiliśmy nieco przyozdobić nasze przedszkole, dlatego też wykonaliśmy kaktusy. Grupa młodsza ciężko pracowała nad kaktusami ze styropianu, natomiast grupa starsza wykonała kaktusy z masy solnej. To była naprawdę świetna przygoda! :)

             

            zobacz zdjęcia

          • W krainie mórz i oceanów

          • Zaczynając wakacyjne zajęcia w przedszkolu młodsza grupa dzieci poznała podwodny świat i zamieniła się w piratów. Na początku Panie, poinstruowały dzieci jak bezpiecznie zachowywać się na wakacjach.

             

             Zaczęliśmy od przygotowań odpowiedniego stroju, dzieci miały piękne chustki i zakryte oko, jak prawdziwi piraci! Każdy z przedszkolaków, mógł sobie zrobić zdjęcie w pirackiej fotobudce, wspólnie przygotowaliśmy piracką flagę z kartonu, waty i bibuły.

            Dzieci zrobiły statek piracki w ogrodzie przedszkolnym. Jedna z zabawek została owinięta streczem, a piraci dekorowali burty statku mazakami i farbami w sztyfcie.

            Następnie poszliśmy do świata oceanu. Przygotowaliśmy rajską wyspę z masy solnej. Każdy przedszkolak ulepił z plasteliny zwierzątko morskie. Pomysłów było bez liku!

            Wykonaliśmy również ocean! Pani owinęła parawan streczem, który został ozdobiony falami i roślinkami. Po wyschnięciu zostały umieszczone na nim morskie zwierzątka.

            zobacz zdjęcia

      • Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci

        Dobiegł końca kolejny rok wytężonej pracy, kolejny rok biegu po wiedzę i nowe umiejętności. Nareszcie długo oczekiwane wakacje, czas zasłużonego odpoczynku dla dzieci, nauczycieli i rodziców.

        Z uwagi na sytuację, zakończenie roku  szkolnego, w tym roku miało zupełnie inny charakter.  Nie odbyły się tradycyjne spotkania z wychowawczyniami, nie było wspólnych lodów, uśmiechów i przytulasów. Nie zaprosiliśmy do Naszego Przedszkola Was - Drodzy Rodzice i Opiekunowie, aby podziękować za kolejny wspólny rok. Młodsi koledzy z przedszkola nie pożegnali swoich „starszaków”, by życzyć im powodzenia w szkole. Dzieci nie mogły przytulić się do swojej Pani.  Nie mogliśmy wspólnie życzyć sobie miłego wakacyjnego wypoczynku. Niestety, wiosna tego roku, nie była tak radosna jak zwykle, zamknęła nas wszystkich w domu (COVID-19) na długo. Lock down!

        To był (i nadal jeszcze jest) trudny czas dla nas wszystkich.

        Dziękujemy Państwu za współpracę i zaangażowanie w naukę i zabawę z dziećmi,za trud jaki wkładaliście w codzienną realizację zadań przesyłanych dzieciom. Dzięki temu mogliśmy mieć z Państwem i naszymi wychowankami stały kontakt.

        Ta codzienna współpraca online między nami-wami-dziećmi przyniosła wzajemne efekty. Wspólnie odkrywaliśmy moc i możliwości nietypowej pracy, pracy online. Wielu z Państwa musiało łączyć pracę zawodową ze wsparciem dzieci w codziennie proponowanych i przesyłanych online zadaniach.

        Dlatego jeszcze bardziej należą się Państwu serdeczne podziękowania.

        Nie było to łatwe, ale daliśmy radę.

        Teraz nadszedł czas zasłużonego odpoczynku i relaksu od tej niecodziennej i jakże wymagającej pracy.

        Życzymy Państwu i Dzieciom udanego wypoczynku, relaksu, niezapomnianych wrażeń, fantastycznych ciepłych i pogodnych wakacyjnych dni .

        Kochane Przedszkolaki - cieszcie się z każdego słonecznego dnia i z każdej przeżytej przygody. Bawcie się dobrze, leniuchując w przydomowych ogródkach, na złocistych plażach, lecz wciąż pamiętajcie o ostrożności i rozwadze w kontaktach z innymi, unikajcie dużych skupisk dzieci

        i dorosłych, pamiętajcie o higienie rąk, słuchajcie Rodziców. To bardzo ważne!

        Dbajmy o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ale też o bezpieczeństwo innych.

         Wierzymy, że po wakacjach wszyscy spotkamy się zdrowi, wypoczęci, z zapasem sił

        i w doskonałych humorach na nowy rok szkolny, że nie będziemy zerkać

        już na siebie z monitorów komputera, że wreszcie nastanie czas wspaniałej zabawy w ulubionej przedszkolnej sali, w ogrodzie czy na wspólnych spacerach.  Zabawki czekają i tęsknią za Wami, tak samo jak Wasze Panie.                                                                

         

         

      • Dziękujemy za kolejny, trudny, ale udany rok wspólnej pracy, nauki i zabawy.

         Nadszedł wyczekiwany czas odpoczynku
        wszystkim Przedszkolakom i ich Rodzicom
        życzymy udanych, słonecznych, wolnych od trosk życia codziennego,

        ale przede wszystkim zdrowych (bez wirusa!) wakacji.

        A wszystkim absolwentom przedszkola - sukcesów w kolejnym etapie edukacji,

        w klasie I szkoły podstawowej

         

        Do zobaczenia 1 września

        Czekamy z utęsknieniem i z nadzieją, że zobaczymy się już w przedszkolu,

        a nie przez szybkę monitora. :-)

         

        Dyrekcja, Nauczyciele i wszyscy Pracownicy przedszkola

         

        Ryn, 23 czerwca 2020r

          • Życzenia z okazji Dnia Dziecka! :)

          • DZIŚ WASZE ŚWIĘTO- DZIEŃ DZIECKA!

            Z TEJ OKAZJI SKŁADAMY WAM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA!

            ABY KAŻDY DZIEŃ WASZEGO DZIECIŃSTWA

            BYŁ PEŁEN PRZYGÓD I PIĘKNYCH WSPOMNIEŃ!

            SPEŁNIAJCIE SWOJE MARZENIA

            I NIGDY NIE PRZESTAWAJCIE SIĘ UŚMIECHAĆ!

             

            ZOBACZ ZDJĘCIE

          • Życzenia wielkanocne

          • Z okazji Świąt Wielkanocnych 

            składamy najserdeczniejsze życzenia:

            dużo zdrowia, radości,

            smacznego jajka,

            mokrego dyngusa,

            mnóstwo wiosennego słońca

            oraz samych sukcesów!

          • Bezpieczni z małym misiem

          • Dzieci z grupy "Żeglarze" ukończyły kolejny moduł projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Tym razem był to moduł o bezpieczeństwie. Podczas zajęć dzieci utrwaliły sobie numery alarmowe oraz zasady bezpiecznego poruszania się i przechodzenia przez jezdnię. Wyjaśniliśmy sobie również jak ważne jest noszenie odzieży z elementami odblaskowymi oraz odblasków. Dzieci chętnie uczestniczyły w zajęciach, były aktywne i bardzo zaangażowane, rozumiejąc jak bardzo istotny temat jest poruszany. Na zakończenie zajęć, dzieci, pracując w grupach wykonały plakaty związane z bezpieczeństwem. Ich zaangażowanie było niesamowite, dzieliły się zadaniami, planowały pracę, zgodnie współdziałały, szanując zdanie rówieśników. Zwieńczeniem zajęć o bezpieczeństwie było wręczenie dzieciom odblasków w kształcie misia- zgodnie z głównym bohaterem naszego projektu :)

            Ta lekcja była dla nas cenną porcją wiedzy i myślę, że na długo zostanie w pamięci naszych przedszkolaków! :)

            koordynator projektu Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Przedszkolaki nie przestają, z kodowaniem się zmagają!

          • Minął kolejny miesiąc, w którym dzieci z Przedszkola Samorządowego w Rynie z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w realizacji projektu edukacyjnego „Nauka i zabawa przez kodowanie z elementami programowania”. W kilku zdaniach opowiem Wam, co się u nas „działo”.

            Podczas zajęć młodzi koderzy przenieśli się w świat bajek i baśni. Pomagali dobrej wróżce uporządkować zagubione bajki, dokładając do tytułów krążki przedstawiające detale związane z bohaterem lub przedmiotem występującym w historii. Dodatkowo stworzyły zupełnie nowe wersje znanych od dawna bajek, łącząc elementy z pozornie niepasujących do siebie opowieści. Poza tym pracowały w oparciu o historię Czerwonego Kapturka, ale inną od tej powszechnie znanej, bo dowolnie ją modyfikowały w zespołach, rysując swoje sceny na pustych kółkach. Następnie opowiadały ich treść pozostałym zespołom. Ostatnie zajęcia poświęciliśmy tematyce zwierząt, dla których okres zimowy jest bardzo trudny. Obejrzeliśmy krótki filmik edukacyjny, rozmawialiśmy o sposobach pomocy zwierzętom a następnie na macie za pomocą koordynatów przedszkolaki ułożył karmnik z kolorowych kubeczków. Poza tym, sprzątaliśmy bałagan, który spowodował wiatr, rozsypując elementy karmników po całej macie. Okazało się, że dzieci doskonale poradziły sobie z porządkowaniem.

            Pewnie stwierdzicie, że się powtarzam, ale jestem zachwycona pracą tych młodych ludzi. Są bardzo kreatywni, pomysłowi, zaangażowani i mocno zdyscyplinowani. Widać po ich buziach, że zadania sprawiają im ogromną radość. Dodatkowo za pomocą kodowania możemy doskonalić i rozwijać umiejętność : kategoryzowania, planowania, swobodnych wypowiedzi, logicznego i algorytmicznego myślenia, oraz zadaniowego podejścia do stawianych problemów. Rozwijanie wyobraźni, współpraca w grupie, czy też rozbudzanie zainteresowania czytelnictwem , to również ważne cele, które osiągamy podczas spotkań.

            Już za miesiąc, kolejna relacja z naszych zajęć, mam nadzieję, że dalej będziecie śledzić poczynania naszych zerówkowiczów.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

            zobacz zdjęcia

          • Spektakl teatralny- "Dzieci Króla Baśni"

          • 11. lutego 2020r. wybraliśmy się do Mrągowa na spektakl teatralny pod tytułem "Dzieci Króla Baśni". Już od samego początku naszą uwagę przykuła piękna scenografia, zapowiadając tym samym, że spektakl będzie naprawdę intetresujący. Oczywiście nie pomyliliśmy się, spektakl był wspaniały, ale zacznijmy może od początku... Bohaterami przedstawienia okazały się dzieci- nasi rówieśnicy. Było to rodzeństwo- Zosia, Ola i Filip. Jednkaże nie było to zwyczajne rodzeństwo, ponieważ dzieci nie potrafiły się ze sobą dogadać, naśmiewały się z siebie, przezywały, nieustannie sobie dokuczając. Dopiero, gdy zostały przemienione przez Króla Baśni w Pinokia, Plastusię i Dynię, zaczęły rozumieć jak bardzo niewłaściwie postępowały. Dowiedziały się, że tylko działając wspólnie, wspierając się i darząc się wzajemnie dobrym słowem, mogą wrócić do swojej dawnej postaci. Splot ich przygód sprawił, że dzieci poznały się na nowo, nauczyły się czym jest TOLERANCJA oraz EMPATIA. Zrozumiały, że nie wolno sprawiać innym przykrości, a także poznały prawdę starą jak świat, ale jakże aktualną w obecnych czasach- że "nie wszystko złoto, co się świeci". Ich przygody- ku naszej radości- zakończyły się szczęśliwie, dzieci zostały odczarowane i zdobyły to, co w życiu jest naprawdę ważne- wsparcie i zrozumienie bliskich osób. Odtąd żyły zawsze w przyjaźni, zważając na słowa, które mogą zranić innych.

            Spektakl wzbudził w nas tyle wspaniałych wrażeń i emocji, że nie możemy już doczekać się kolejnego!

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Nadszedł długo wyczekiwany moment, by zaprosić do przedszkola znamienitych gości- babcie i dziadków naszych przedszkolaków. I tak: 15. stycznia świętowaliśmy w grupach "Złote Rybki" i "Żeglarze", 16. stycznia zaprosiliśmy babcie i dziadków "Żabek" i "Sterników", natomiast 17. stycznia mieliśmy przyjemność ugościć babcie i dziadków dzieci z grup "Ważki" i "Mewy". Były piękne występy, tańce, piosenki, instrumentacje muzyczne, wspólne zabawy, a także wierszyki, w których dzieci wyrażały jak bardzo kochają swoje babunie i swoich dziadziusiów :)  Po występach w grupach, nadszedł czas na poczęstunek, o który zadbała Rada Rodziców wraz z zaangażowanymi w pomoc mamami, które chętnie upiekły pyszne, zdrowe ciasta, a także przygotowały wspaniale przystrojony stół. Wszystko to sprawiło, że nasze uroczystości były w pełni udane, a goście zadowoleni.

            Był to czas szczególny, przepełniony miłością, szczęściem, a także radością. Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszym przedszkolu tak liczne grono babć i dziadków :)

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • W karnawale wielkie bale!

          • 13. - 14. stycznia 2020r. przenieśliśmy się wszyscy w bajeczną krainę- Krainę Lodu! A wszystko to za sprawą gości, którzy w tych dniach nas odwiedzili. Mieliśmy przyjemność spędzić wspaniały, bajeczny czas podczas balu karnawałowego wraz z Elsą i bałwankiem Olafem- postaciami z bajki "Kraina Lodu", uwielbianej przez dzieci. W naszym przedszkolu zrobiło się kolorowo i to nie tylko za sprawą kolorowych ozdób i balonów, ale głównie poprzez piękne stoje karnawałowe naszych przedszkolaków. W tych dniach w przedszkolu mogliśmy spotkać księżniczki, policjantów, strażaków, superbohaterów, pszczółki, motylki, czy biedroneczki. Wszystkie stroje były kolorowe, piękne, starannie przygotowane, dlatego wraz z kolorową salą stanowiły niesamowity balowy klimat! Panie animatorki zapewniły nam mnóstwo atrakcji i nie pozwoliły nam się nudzić chociażby przez sekundę! Zaoferowały nam zabawę w pociąg, przechodzenie przez tunel, taniec z chustami, skakanie na macie, trafianie do celu, a to wszystko przy dźwiękach dziecięcych hitów. Tańcom nie było końca, a zabawę przerwaliśmy jedynie w celu udania się na poczęstunek. Zabawa była wspaniała, zarówno dla dzieci, jak i dla Pań ;) Każdy miał okazję zaprezentować swoje taneczne umiejętności. Na zakończenie balu czekała nas wieeeeelka niespodzianka- Panie animatorki puszczały mnóstwo baniek mydlanych, które okazały się niesamowitą atrakcją :)

            Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za zorganiozwanie wspaniałej zabawy oraz za poczęstunek, który umilił nam przerwę w zabawie! :)

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Mały Miś w świecie wielkiej literatury - kolejny punkt dla nas! :)

          • "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

            Wisława Szymborska

            Od października grupa "Żeglarze" bierze udział w projekcie "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Projekt składa się z kilku modułów, w których ochoczo uczestniczymy, nabywając nową wiedzę i umiejętności. Tuż przed feriami udało nam się ukończyć moduł, nad którym pracowaliśmy od października i trwał on ok. 3,5 miesiąca. Dlaczego tak długo? Już spieszę, by wszystko Państwu wyjaśnić :) Otóż moduł ten miał na celu rozwój czytelnictwa wśród dzieci, zachęcanie do czytania dzieciom bajek oraz wspólnego spędzania czasu. Nasz grupowy Miś Franio wędrował z dzienniczkiem pod pachą do domów dzieci, gdzie zadaniem dzieci i rodziców było zaopiekowanie się naszym pluszakiem, a przede wszystkim wspólne czytanie bajek. W dzienniczku natomiast dzieci udokumentować musiały jaka bajka została przeczytana, odrysować swoją rączkę, a także stworzyć piękną ilustrację do wysłuchanej bajki :) Po takich przygodach Miś wracał do przedszkola, by chwilkę odspanąć i móc ruszyć w dalszą podróż. Dzieci ochoczo zabierały gościa do domu i w ten sposób Miś Franio zdołał odwiedzić wszystkie domy, poznać dzieci i ich  rodzinę, a także wysłuchać wielu wspaniałych bajek. Dziękuję dzieciom oraz rodzicom za pomoc w realizacji modułu!

            Ponadto w ramach tego modułu naszą grupę odwiedzali goście, którzy odczytali dzieciom bajki w przedszkolu. Mieliśmy zaszczyt gościć Panią Emilkę Patalan wraz z grupą "Ważki", a także Panią Elzę Fitza z Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Odwiedziła nas również Pani Jasia Kisielak- emerytowana nauczycielka przedszkola oraz zeszłoroczna wychowawczyni grupy. Mieliśmy również przyjemność wysłuchać bajek przeczytanych przez rodziców "Żeglarza" Kacpra- Państwo Magdalenę i Sylwestra Cekała.

            Sedrecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i przeczytanie nam wspaniałych bajek! 

            Mały Miś zakończył już swoje podróże po domach dzieci, natomiast my nie kończymy naszej przygody z projektem, działamy z kolejnymi modułami i zapraszamy do czytania nam bajeczek w przedszkolu!

            koordynator projektu - Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Mega paka dla zwierzaka-edycja 3

          • Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego.”

            Papież Franciszek

            Listopadowa aura za oknem zaczęła nam uświadamiać, że wielkimi krokami zbliża się okres zimowy, czas kiedy z czeluści naszych szaf wyciągamy grube swetry, zimowe płaszcze, otulamy się ciepłymi szalami w obawie przed zimnem. W domach czeka na nas kominek, ciepły koc i kubek gorącej herbaty. Jednakże jest takie ciepło, którego nie da nam nawet najlepszy piec, bowiem spływa ono na nasze serca tylko wtedy, kiedy wykonamy gest dobroci wobec drugiego. Tak zrodziła się potrzeba pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują ,a nie są w stanie o nią poprosić. Postanowiliśmy podarować bezdomnym zwierzętom kawałek naszego serca, ogrom miłości i sprawić, by ich ogonki szczęśliwie zamerdały.

            Druga połowa listopada upłynęła w naszym przedszkolu bardzo pracowicie, a to wszystko za sprawą akcji charytatywnej „Mega paka dla zwierzaka”, która była już trzecią edycją zbiórki dla podopiecznych Schroniska dla bezdomnych zwierząt w Pudwągach koordynowanej przez panie: Patrycję Mścichowską, Karolinę Iwaniuk oraz Annę Jurgielewicz. Akcję promowały plakaty zachęcające przedszkolaków, ich rodziców oraz pracowników przedszkola do wspierania zbiórki poprzez przynoszenie karmy suchej i mokrej, makaronów, ryżu, przysmaków, smyczy, obroży, zabawek, a także legowisk, kołder, ręczników, które pomogą przetrwać bezdomnym zwierzętom zimowe chłody. Już pierwszego dnia dostrzec można było zaangażowanie całej społeczności przedszkolnej, która ochoczo gromadziła dary w wyznaczonych do tego miejscach. Z każdym dniem nasza akcja rosła w siłę, a kartony zapełniały się w zaskakującym tempie.

            Po zakończeniu zbiórki wszystkie dary, zebrane dzięki szczodrym serduszkom i zaangażowaniu naszych uczniów oraz ich rodziców, zostały spakowane w niemalże 20 kartonów! Następnie karma dla piesków i kotków oraz wszelkie zabawki i inne akcesoria niezbędne do opieki nad bezdomnymi czworonożnymi przyjaciółmi, zostały przewiezione do schroniska w Pudwągach, które jest dla zwierząt bardzo przyjaznym azylem i pozostają one pod profesjonalną opieką pracowników, pełnych zaangażowania i miłości do zwierząt, o czym mogliśmy się przekonać organizując poprzednie zbiórki.

            Zaangażowanie w akcję „Wspólnie dla zwierząt” było tak ogromne, że zbiórka odniosła ogromny sukces. Dzieci i ich rodzice po raz kolejny udowodnili jak ogromne mają serca i jak wiele można zyskać, kiedy dla wspólnego celu połączy się siły.

            Za każdą dołożoną do zbiórki „cegiełkę” składamy serdeczne podziękowania, ponieważ tylko dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i przedszkolnej, możliwa jest pomoc na tak dużą skalę, z tak wspaniałymi, cieszącymi oczy i duszę efektami.

            Każda z osób, które tak hojnie włączyły się w akcję i sprawiły, że odniosła ona tak olbrzymi sukces, może z czystym sumieniem i uśmiechem na twarzy powiedzieć: „dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego”.

            Autor: Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Projekt edukacyjny- zabawki od Mikołaja

          • 6. grudnia 2019r. dzieci z grupy "Złote Rybki" oraz "Ważki" zostały mianowane przez Mikołaja na jego pomocników- elfy. Mianowanie odbyło się w ramach projektu edukacyjnego "Zabawki od Mikołaja", który trwał od 9. do 20. grudnia 2019r. 9. grudnia 2019r. dzieciom odczytany został apel Mikołaja. Dzieci stworzyły kącik zabawek od Mikołaja, które przyniosły z domu. Nasze sale stały się Fabrykami zabawek. W ramach projektu zorganizowana została zbiórka zabawek we wszystkich grupach przedszkolnych. Celem zbiórki było uzbieranie i przekazanie zabawek dla dzieci z Domu Dziecka. Panie krawcowe pomagały nam uszyć maskotki, które dzieci wraz z rodzicami wypychały, a następnie rodzice udekorowali je, doszywając różne elementy dekoracyjne.  Małe elfy zorganizowały również zajęcia kulinarne- pieczenie pierniczków, które zostały wykorzystane do paczek dla dzieci. Podczas spotkania wigilijnego z rodzicami, dzieciom- elfom, wręczone zostały prezenty za ich ciężką pracę i dobre serduszka. Dzieci otrzymały również certyfikaty elfa.

            Krystyna Ruszczyk

            zobacz zdjęcia

          • Małe- wielkie serca! 

          • W Przedszkolu Samorzadowym w Rynie w ramach projektu edukacyjnego "Zabawki od Mikolaja" grupa"Wazki"-5 latki i grupa "Zlote Rybki"- 2.5 - 3 latki zostaly pomocnikami Mikolaja - elfami. Jednym z dzialan tego projektu bylo uszycie maskotek, ktore  zostały  przekazane na licytację WOŚP.

            zobacz wydarzenie

            zobacz zdjęcia

          • Sylwester w przedszkolu

          • 31. grudnia 2019r. od godz. 9.00 przy wesołej muzyce wczuliśmy się w nastrój sylwestrowy. Dzieci pomagały w wykonaniu sałatki owocowej, obierały mandarynki. Ponadto w ramach poczęstunku na stołach stały krakersy, paluszki oraz popcorn. Błyszczące ozdoby, balony, serpentyny, kolorowe światła i skoczna, taneczna muzyka sprawiły, że zabawa sylwestrowa przebiegała w miłej atmosferze.

            Krystyna Ruszczyk

            zobacz zdjęcia

          • Spotkanie świąteczne w przedszkolu

          • 20. grudnia 2019r., tuż przed świętami Bożego Narodzenia, spotkaliśmy się jak co roku w przedszkolu na wspólnym kolędowaniu. W każdej z grup, rodzice wraz z nauczycielką, przybliżyli dzieciom tradycje bożonarodzeniowe, tłumacząc skąd wzięło się 12 potraw na wigilijnym stole, dlaczego ubieramy choinkę, jaki jest powód pozostawiania jednego, pustego miejsca przy stole. Dzieci poznały mnóstwo innych tradycji związanych ze świętami, których słuchały z uwagą i zaciekawieniem. Następnie każda z grup wraz z gośćmi udała się na stołówkę, gdzie wszystkich zebranych powitały Panie Dyrektor- P. Renata Radziulewicz oraz P. Hanna Wędrowska- Saramak. Wśród zaproszonych gości byli sekretarz gminy- Pani Monika Chyła, proboszcz Parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Rynie- ksiądz Tomasz Stefanowski, a także wicedyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego- P. Wiesława Horbowiec- Sekścińska. Nasze przedszkole w tym uroczystym dniu odwiedziły również emerytowane pracownice przedszkola. Przyszedł czas na występy dzieci- w tym roku swoje talenty wokalne mogły zaprezentować wszystkie grupy. Grupa "Złote Rybki" wystąpiła wraz z grupą "Sternicy" w piosence "Świeć gwiazdeczko mała świeć", "Żabki" wraz z "Ważkami" wykonały piosenkę "Wołek i osiołek", natomiast "Mewy" oraz "Żeglarze" zaśpiewały pastorałkę pt. "On jest królem". Wszystkie występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, po czym przystąpiliśmy do wspólnego kolędowania wraz z P. Elą Król, która tego dnia przygrywała nam na gitarze, zachęcając do wspólnego śpiewania. Dziękujemy serdecznie Pani Eli za poświęcony czas i zaangażowanie! Po częsci artystycznej nadszedł czas na poczęstunek, który w tym roku, w myśl haseł promowanych przez przedszkole, przybrał formę pysznych i w pełni zdrowych przekąsek. Jako placówka promująca zdrowie, zadbaliśmy, by każdy przysmak przygotowywany był z dbałością o zdrowe, wartościowe składniki. 

            Wszystkim zaangażowanym w pomoc rodzicom składamy serdeczne podziękowania, gdyż bez Państwa pomocy przygotowanie uroczystości nie byłoby możliwe! Dziękujemy! :)

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Mały Miś i prawa dziecka- kolejny moduł za nami! :)

          • W grudniu dzieci z grupy "Żeglarze" ciężko pracowały, by uzyskać certyfikat z kolejnego modułu projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury". Tym razem dzięki przygodzie z Małym Misiem dowiedzieliśmy się czym są prawa dziecka oraz jakie prawa ma każde z dzieci. Teraz wiemy już, że mamy prawo do prywatności, do bezpieczeństwa, prawo do odpoczynku, do miłości, a także wiele innych praw, które omówiliśmy. By lepiej zapamiętać nasze prawa odbiliśmy swoje dłonie na kodeksie praw dziecka, przypieczętowując zdobytą wiedzę. Nasze kodeksy wywiesiliśmy w sali, by o nich nie zapominać. Będziemy do nich wracać, utrwalać nasze prawa i tych praw przestrzegać wobec innych. Bardzo nas ten temat zainteresował, dlatego też podwójnie cieszyliśmy się ze zdobycia certyfikatu! To już drugi na naszym koncie, ale nie spoczywamy na laurach i idziemy po następne! O naszych dokonaniach będziemy informować na bieżąco! :)

            koordynator projektu

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Zimą dzieci się nie nudzą!

          • Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Rynie kolejny miesiąc uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Nauka i zabawa przez kodowanie z elementami programowania”. Grudniowe spotkania poświęciliśmy tematyce świąt Bożego Narodzenia oraz zimy, która kojarzy się dzieciom ze wspaniałą zabawą na śniegu.

            Podczas zajęć, rozmawialiśmy o sportach zimowych, bezpieczeństwie związanym z odpowiednim strojem oraz kodowaliśmy na macie drogę chłopca, który szukał zagubionych przedmiotów (nart, łyżew). Dzieci tworzyły sudoku z kolorowych rękawiczek oraz na tablicy interaktywnej powstała choinka. Zabawa „Wyturlaj Mikołaja” , okazała się niezwykle kreatywna. Dzieci rzucając kostką losowały różne elementy, z których powstał wspaniały, kolorowy święty (każdy obrazek składał się z różnych elementów, więc każdy Mikołaj wyglądał zupełnie inaczej). W tym miesiącu pojawiła się również ogromna niespodzianka w postaci kolorowanki 3D, dzieci pięknie pokolorowały wydrukowany obrazek, który następnie za pomocą czarów oraz aplikacji quiver ożył: Św. Mikołaj śpiewał hoł hoł, bałwan tańczył do muzyki, pingwin jeździł po lodowisku, a śliczna śnieżna pozytywka unosiła się z domkiem z piernika. Nie zabrakło również ich ukochanych kolorowych kubeczków.

            To był niezwykły miesiąc wyzwań i nowych zadań. Przed nami święta, Sylwester i trochę odpoczynku od projektu. Po przerwie wrócimy do kolejnych zmagań z kodowaniem i mam nadzieję, że będą równie atrakcyjne w zabawę, niespodzianki i kreatywne myślenie.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

            zobacz zdjęcia

          • Pyszne i zdrowe - pierniczki miodowe!

          • 16. grudnia 2019r. grupa "Żabki" oraz "Żeglarze" postanowiły upiec świąteczne, zdrowe pierniczki. Dbając o wszystkie szczegóły i zachowując wszelkie zasady, rozpoczęliśmy nasze kulinarne zmagania od umycia rączek i założenia fartuszków. Następnie sprawdziliśmy, czy wszystkie składniki zgadzają nam się z przepisem. Po wszystkich tych niezbędnych czynnościach przystąpiliśmy do pracy. Składniki zostały wymieszane, więc teraz należałoby wyrobić ciasto. W tym jakże trudnym zadaniu na pomoc przyszła nam mama Szymka- Pani Ewa. Okazało się, że na pozór łatwe wyrobienie ciasta- jest bardzo pracochłonną czynnością. Na szczęście wszystko się udało i mogliśmy przystąpić do tego, na co najbardziej czekaliśmy- wykrajania kształtów. Gdy nasze pierniczki były już gotowe, odnieśliśmy je do pań z kuchni, które zajęły się ich pieczeniem. Efekt naszej pracy był niesamowity! Piękne, brązowe, zdrowe pierniczki na bazie miodu :) Zapach unosił się w całym przedszkolu!

            Dziękujemy Pani Izie P. oraz Pani Ewie Z. za pomoc podczas przygotowywania pierników! :)

            Patrycja Mścichowska

             

            zobacz zdjęcia

             

             

          • "Czarodziejski worek św. Mikołaja"- spektakl teatralny

          • 12. grudnia 2019r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy ze Studia Magik w Białymstoku, którzy zaprezentowali nam spektakl pod tytułem "Czarodziejski worek św. Mikołaja". Dzieci poznały pomocników św. Mikołaja- elfy oraz dowiedziały się na czym polega ich praca i jak bardzo odpowiedzialnym jest zadaniem. Dowiedzieliśmy się również czym jest "lista niegrzecznych dzieci" i dlaczego można na nią trafić. Dzieci aktywnie brały udział w przygotowanych przez elfy zadaniach, dzięki czemu przygotowania do świąt szły pełną parą! Niestety, magię świąt postanowiła zniszczyć zła Królowa Śniegu, wykorzystując do tego złe uczynki i nieodpowiednie postępowanie ludzi. Jednakże, dzięki wsparciu naszych bystrych przedszkolaków, elfy zniweczyły ten niecny plan, a święta i prezenty zostały uratowane! 

            Spektakl baaardzo się spodobał wszystkim dzieciom. Ukazał, co tak naprawdę jest ważne podczas Świąt Bożego Narodzenia i jak należy postępować, by nikogo nie skrzywdzić i nie urazić. Jednocześnie był bardzo zabawny, przez co dzieci świetnie się bawiły podczas oglądania. Po zakończeniu gratulowały i dziękowały aktorom, mówiąc, że spektakl "był świetny" :) 

            Patrycja Mścichowska

             

            zobacz zdjęcia

             

             

          • W Krainie Mikołaja

          • 6. grudnia przenieśliśmy się wszyscy do magicznej krainy- Krainy Świętego Mikołaja. W całym przedszkolu rozbrzmiewały świąteczne piosenki, wprawiając nas w cudowny nastrój. Dzieci oraz rodzice witani byli przez elfy, które wskazywały drogę do świętego Mikołaja. Idąc długim korytarzem, przy dźwiękach świątecznych hitów, czując świeży zapach choinek, słychać było dźwięk dzwonków. Święty Mikołaj witał wszystkie dzieci uśmiechem, zapraszał do rozmowy i zadawał jakże istotne pytanie- czy dzieci były w tym roku grzeczne. Po śniadaniu dzieci czekała kolejna niespodzianka- św. Mikołaj oraz elfy odwiedzili każdą z grup, wręczając dzieciom upominki. Były śpiewy- goście wysłuchali piosenek o św. Mikołaju. Niektóre dzieci postanowiły okazać swoją wdzięczność, wręczając cudowne laurki i rysunki, które wykonały. Na zakończenie tego wspaniałego, pełnego atrakcji dnia dzieci z grupy "Złote Rybki" oraz "Ważki" zostały pasowane na elfów, czyli pomocników Mikołaja. Pasowanie odbyło się w ramach realizowanego przez te grupy projektu edukacyjnego.

            Bez wątpienia był to dzień pełen emocji i pozytywnych wrażeń. Na kolejne spotkanie z Mikołajem musimy czekać aż rok, ale obiecujemy, że będziemy baaaardzo grzeczni! :)

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Spektakl teatralny "Świąteczne poszukiwania"

          • 2. grudnia 2019r. gościliśmy w przedszkolu aktorów ze Studia Suwałki. Tego dnia mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakl pod nazwą "Świąteczne poszukiwania". Dzieci poznały jakie atrybuty charakteryzują św. Mikołaja oraz dowiedziały się, że bez tych przedmiotów Mikołaj nie jest w stanie roznosić prezentów. Przejęci i zaangażowani postanowiliśmy pomóc w poszukiwaniu zagubionych przedmiotów. Rozwiązaliśmy szereg świątecznych zagadek, odpowiadaliśmy na pytania, co zaowocowało odnalezieniem wszystkich zgub św. Mikołaja. Elfy- pomocnicy Mikołaja, podziękowały dzieciom za pomoc i życzyły każdemu widzowi wesołych świąt. Spektakl wprawił nas w świąteczny nastrój i już nie możemy się doczekać podarków pod choinką!

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Ryński Konkurs Piosenki

          • 29. listopada 2019 r. w Regionalnym Parku Edukacji, Kultury i Turystyki odbył się coroczny Ryński Konkurs Piosenki, w którym wzięły udział dzieci z naszego przedszkola, startując w kategorii wiekowej do lat 7. Dzieci miały okazję wystąpić na prawdziwej, dużej scenie przed szeroką publicznością. Mimo tak ogromnej publiczności, dzieci czuły się na scenie jak ryba w wodzie i wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności wokalne. Muszę przyznać, że w naszym przedszkolu mamy niezwykle utalentowane dzieci! Grupę "Ważki" reprezentowały dzieci: Dominik Jurgielewicz w piosence "Ogórek wąsaty", Iga Stasiak w piosence "Pak- przyjaciel przedszkolaków" oraz Maja Piątek w piosence "Jesienny deszcz". Dzieci zostały przygotowane do konkursu przez p. Emilkę Patalan. Grupę "Mewy" rezprezontowała Gabrysia Plaga w piosence "Włóż różowe okulary" oraz Hania Charo i Kornelka Szczepkowska, które wystąpiły w duecie, śpiewając piosenkę "Tęcza wypełnia nasze serca". Dziewczynki przygotowała do występu p. Jola Kunicka. Grupę "Żeglarze" reprezentował Wojtuś Czerwiński, który wykonał piosenkę "Czytaj z misiem". Wojtusia przygotowała p. Patrycja Mścichowska. Wszystkie występy wypadły wspaniale i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po obradach, jury ogłosiło wyniki, które przedstawiały się następująco:

            I miejsce zdobył Wojtuś Czerwiński

            II miejsce zdobyła Iga Stasiak

            III miejsce zdobył Dominik Jurgielewicz

            Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy pamiątkowe oraz kuferki ze słodkościami, natomiast Wojtuś, Iga oraz Dominik otrzymali również nagrody rzeczowe.

            Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy pięknych występów, które każdego widza chwytały za serce oraz dostarczały nam pięknych emocji!!! Wystąpienie na tak dużej scenie, przed dużą publiką jest ogromnym sukcesem dla każdego uczestnika!

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze!

          • 29. listopada 2019 r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Andrzejki. W salach wszystkich grup zrobiło się bardzo klimatycznie, zapanował magiczny nastrój. Dzieci dowiedziały się co to znaczy "tradycja" oraz czym są wróżby i przepowiednie, a także, że jest to jedynie forma dobrej zabawy. W rolę wróżek wcieliły się nauczycielki. Za sprawą licznych wróżb, dzieci mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywały w przyszłości, kto zostanie aktorem, weterynarzem, a kto strażakiem. Dzieci dowiedziały się również, co przyjemnego spotka je w najbliższym czasie, przekłuwały serca z imionami, a także z ogromnym zainteresowaniem sprawdzały czyj but jako pierwszy pokona linię drzwi. Śmiechom i dobrej zabawie nie było końca! W przerwach między wróżbami, dzieci mogły skorzystać z pysznego, zdrowego poczęstunku, o który zadbała niezawodna Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy! Niestety wszystko, co dobre szybko się kończy, więc i nasz magiczny dzień dobiegł końca, ale zdecydowanie był to dzień pełen wrażen i pozytywnych emocji, który na długo zostanie w naszej pamięci! Na dowód tego, jak świetnie się bawiliśmy załączamy zdjęcia z naszymi roześmianymi buźkami! :)

            Dziękujemy wszystkim Paniom, które pomagały podczas andrzejkowej uroczystości w grupie najmłodszej, czyli w "Złotych Rybkach".

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Z wizytą u stomatologa

          • 29.11 dzieci z grupy Złote Rybki odwiedziły stomatologa. Celem wizyty było przełamanie obaw przed wizytą u dentysty, a także kształtowanie zdrowych nawyków. Pani doktor zapoznała dzieci z wyposażeniem gabinetu, wyjaśniła czym leczy się  zęby. Następnie opowiedziała i pokazała jak należy dbać o higienę jamy ustnej, a także skontrolowała zęby odważnych ochotników. Na zakończenie wręczyła dzieciom kolorowe naklejki zachęcające do dbania o mleczaki. Serdecznie dziękujemy Pani Magdalenie Milbrat-Pyżyńskiej za możliwość zapoznania się z zawodem stomatologa.

            Karolina Gumbis

            zobacz zdjęcia

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • 25. listopada gupa "Żabki" zaprosiła wszystkie grupy oraz Panie Dyrektor, aby wspólnie świętować Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszowego przyjaciela. Uroczystość rozpoczęła Pani Ania Kociukiewicz, witając wszystkich przybyłych gości. Głównym punktem wspólnego świętowania było przedstawienie o Misiu Uszatku. Rolę aktorów odegrała chętna i zdolna grupa rodziców. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie i nagrodziły ogromnymi brawami występujących aktorów. Na zakończenie wychowawczyni grupy "Żabki" pogratulowała rodzicom świetnego występu. W roli Misia wystąpił Pan Piotr Burnos, w roli pajacyków wystąpiły Panie: Izabela Przeorek, Grażyna Kowalska oraz Magdalena Kosińska, natomiast w roli lal wystąpiły Panie: Marta Lutkiewicz, Katarzyna Kaczmarczyk oraz Monika Pawlun. Tło taneczne wypełniły "Żabki" podczas przedstawienia o Misiu Uszatku. Następnie każda grupa zaprezentowała się w piosenkach o misiu. Zwieńczeniem grupowych występów było wspólne zaśpiewanie misiowej piosenki w języku angielskim, a wszystko to dzięki Pani Małgosi Perzan. Na koniec naszego świętowania wszystkie grupy zaśpiewały misiowi "100 lat!", po czym na salę wjechał tort ułożony z ciasteczek "Lubisiów", a panie zostały poczęstowane przez Misia Uszatka "małym conieco" w postaci miodowego ciasteczka. 

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie rodzicom, bez Państwa pomocy uroczystość nie mogłaby się cieszyć tak ogromnym powodzeniem! 

            Anna Kociukiewicz

            zobacz zdjęcia

          • Sternicy zwiedzają muzeum

          • 21 listopada 2019r. grupa Sternicy wybrała się na wycieczkę do muzeum zlokalizowanego w Regionalnym Parku Edukacji,Kultury i Turystyki w Rynie.W wycieczce uczestniczyło 15 dzieci oraz 2 opiekunów- p. Krystyna Ruszczyk oraz p. Justyna Siestrzykowska. Dzieci miały możliwość obejrzenia eksponatów z dawnych czasów tj. maselnica, tara, kołyska, lampa naftowa, żelazka oraz poznać ich przeznaczenie i zastosowanie. Obejrzeliśmy również przepiękne fotografie dawnego Rynu, a także dowiedzieliśmy się kim był Pan Albin Nowicki i jak ogromny wkład miał w powstanie naszego muzeum. Dzieci były ogromnie zainteresowane eksponatami oraz fotografiami. Składamy podziękowania dla Pani Elzy Fitza za interesujące opowieści na temat zgromadzonych w muzeum eksponatów! Ta wycieczka na długo zostanie w naszej pamięci!

            Krystyna Ruszczyk

            zobacz zdjęcia


          • Kodowanie, kodowanie- zerówek zmaganie!

          • Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Rynie już drugi miesiąc uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Nauka i zabawa przez kodowanie z elementami programowania”. Listopad to czas, kiedy rozmawialiśmy o naszej okolicy oraz domach, w których mieszkamy. Wykonywaliśmy różne zadania, poznając przy okazji nowoczesne technologie, tj. dotykowy telewizor, czy roboty Dash.

            Podczas zajęć szukaliśmy odpowiedzi na pytania: w jakim województwie znajduje się miejscowość, w której mieszkają dzieci, jakie jeziora nas otaczają, które miejsca są warte odwiedzenia i dlaczego... To tylko wybrane pytania, na które młodzi koderzy szukali odpowiedzi. Ponadto układaliśmy na macie krążki z kolorowymi budowlami, w taki sposób, żeby połączyć dwie cechy: kolor i kształt. Budowaliśmy kolorowe domki z kubeczków, a następnie odwzorowywaliśmy wzór na macie korzystając z interaktywnego telewizora. Poznawaliśmy tajniki programowania, testując przeurocze roboty Dash oraz kodowaliśmy drogę misia do domu, układając skrypty. Nie zabrakło również gry planszowej, którą dzieci stworzyły zgodnie z koordynatami, a następnie testowały ją odpowiadając na pytania dotyczące miejscowości.

            Przed nami kolejne zakodowane zadania, będziemy w dalszym ciągu prężnie działać, odkrywać, współpracować, bawić się i rozwijać. Mam nadzieję, że następne zajęcia będą równie atrakcyjne dla dzieci, przeniesiemy się w tematy zimowe oraz świąteczne, w dalszym ciągu poszerzając wiedzę i umiejętności z kodowania i programowania. Relację z miesiąca grudnia przedstawię Wam już za miesiąc.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

            zobacz zdjęcia

          • Pierwszy sukces w ramach projektu "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

          • Listopad jest szczególnym miesiącem dla każdego misia. Dla naszego pluszowego przyjaciela Frania również był to magiczny, ale też intensywny czas, a to wszystko za sprawą Dnia Pluszowego Misia. Święto to dzieci z grupy "Żeglarze"  obchodziły w sposób szczególny. Tego właśnie dnia zaliczyliśmy pierwszy z modułów naszego projektu, tj, moduł pod nazwą "Dzień Pluszowego Misia" i zostaliśmy uhonorowani certyfikatem przez Wydawnictwo MAC oraz Panią Anetę Konefał- organizatorów projektu. Zadanie nie było jednak takie proste, jak mogłoby się wydawać, ponieważ musieliśmy stworzyć "Kodeks dobrych praktyk czytelniczych", do którego opracowaliśmy zasady postępowania z książką oraz ukazaliśmy, czego nie należy robić podczas czytania oraz jak nie wolno obchodzić się z książkami. Dzieci intensywnie myślały nad tworzeniem zasad, udzielały pięknych odpowiedzi, do których konsekwentnie się stosują. By nasze zasady miały moc i zastosowanie w życiu codziennym, nasz kodeks został przypieczętowany odciskami palców dzieci oraz ich podpisami. Ponadto w ramach modułu wzięliśmy udział w obchodach Dnia Pluszowego Misia, a także świętowaliśmy wraz z Misiem Franiem jego urodziny w naszej sali. Na zakończenie, dzieci zostały uhonorowane dyplomami i uzyskały tytuł "Przyjaciół Pluszowego Misia". Był to wspaniały czas. Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki ciężkiej pracy udało nam się zaliczyć moduł i uzyskać certyfikat!

            koordynator projektu 
            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Projekt edukacyjny w grupie "Mewy"- Kto Ty jesteś...? Polak mały!

          • Celem projektu jest rozbudzanie zainteresowania dzieci dziejami Polski i Polaków oraz przedstawienie polskich symboli narodowych w sposób zrozumiały dla przedszkolaków.

            4 XI W pierwszym etapie realizacji projektu odbyła się pogadanka przy planszach oraz projekcja filmu edukacyjnego dla dzieci, pt. ,, Polskie symbole narodowe’’. Zajęcia miały na celu poznanie polskich symboli narodowych. Następnie dzieci otrzymały kartę pracy ,,Godło Polski’’, którą wykonały według instrukcji.

            5 XI Kolejnym etapem realizacji projektu był udział w żywej lekcji historii, pt. ,,Ku Niepodległej’’ przygotowanej przez ,,Apis’’ Jacek Ordowski. Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści prowadzącego o żołnierzach walczących o niepodległość, poznały umundurowanie i broń ochotniczej formacji piechoty - kosynierów, mogły także wziąć w ręce miecz oraz przymierzyć czapkę, co okazało się bardzo interesujące. Po powrocie do sali dzieci oglądały umundurowanie współczesnego żołnierza i porównywały je z tym, co widziały wcześniej.

            6 XI ,,Wielcy Polacy’’ – to kolejny temat podczas realizacji projektu. W czasie zajęć dzieci poznały sylwetki oraz dzieła: F. Chopina, Jana Pawła II, M. Kopernika. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się okres dzieciństwa owych postaci. Dla uzupełnienia wiedzy wykorzystaliśmy także książkę przyniesioną przez Hanię Ch. pt. ,, O wielkich Polakach’’ E. Skarżyńskiej, do której dzieci bardzo chętnie zaglądały jeszcze po zajęciach. Następnie dzieci pokolorowały wybraną postać, chętni zaś, dzielili się tym , co zapamiętali.

            7 XI Kolejne zajęcia edukacyjne, oprócz pogłębiania wiedzy o symbolach narodowych Polski, nawiązywały do Święta 11 Listopada oraz znaczenia Kokardy Narodowej.

            ,,Kotylion’’ – prezentacja oraz wykonanie pracy według instrukcji.

            8 XI Równolegle z realizacją projektu, dzieci przygotowywały się do występu z okazji Święta Niepodległości. Oprócz recytacji wierszy i śpiewu, zaprezentowały taniec, pt.,, Biało – czerwona’’ do muzyki A. Kurylewicza ,,Polskie drogi’’.

            12 XI ,,Z albumu dziadka’’ – historia J. Piłsudskiego opowiedziana dla dzieci w filmie animowanym. Podczas realizacji kolejnego tematu projektu dzieci w ciekawy i przystępny sposób poznały postać marszałka, dowiedziały się także, dlaczego jest tak ważny w historii Polski. Następnie narysowały portret marszałka - z pamięci lub odwołując się do filmu i plansz.

            13 XI ,,Symbole narodowe ukryte w kolorach’’ – to kolejne zajęcia projektu, podczas których dzieci odkodowywały symbole narodowe, bądź układały puzzle ( flaga lub kontury Polski, godło ) Mimo, że nie było to łatwe zadanie, poradziły z nim sobie i utrwaliły znajomość symboli narodowych.

            14 XI Kolejne zajęcia odbyły się w bibliotece Publicznej w Rynie. Najpierw Pani Alicja Dołgan- z Oddziału dla Dzieci wytłumaczyła, w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, a także zachęciła do wzięcia udziału w projekcie ,,Mała książka, wielki człowiek’’. Następnie Pani Katarzyna Lubowiecka- Motyka- z Wypożyczalni dla Dorosłych przeprowadziła zajęcia o heraldyce. Choć to trudne słowo, temat okazał się bardzo ciekawy. Dzieci dowiedziały się m.in., że jest to dział zajmujący się herbami, badający m.in. historię powstania i używania herbów w Polsce. Poznały, jak powstał herb Junosza oraz wysłuchały legendy dotyczącej naszego godła – zupełnie innej, niż ta, którą znamy z przedszkola. Po obejrzeniu działu historycznego, pożegnaliśmy się i pełni wrażeń wróciliśmy do przedszkola.

            15 XI To już ostatni dzień realizacji projektu, czyli podsumowanie, podczas którego dzieci odpowiadały na pytania zadawane przez panią lub kolegów, mając do dyspozycji plansze i gazetki. Miały też możliwość układania puzzli – mapy Polski, kolorowania obrazków związanych z tematem projektu. Jak się okazuje, działania miały sens, bowiem dzieci zapamiętały i przyswoiły dużo informacji związanych z tematem.

            Jolanta Kunicka

            zobacz zdjęcia

          • Choć osobiście się nie znamy, chętnie pocztówkami się wymieniamy!!!

          • Grupa "Żeglarze" bierze udział w wymianie pocztówkowej między przedszkolami w całej Polsce. Celem akcji jest poznanie polskich miast i regionów, ich zabytków i atrakcji turystycznych. Poza tym przedszkolaki zdobywają wiedzę o tym, co powinien zawierać list oraz co należy zrobić, by dotarł do adresata. Wysłaliśmy już widokówki do takich miejscowości jak: Wejherowo,  Lesznowola, Łomża, Słupsk, Koszalin, Terespol, Biała Piska, Warszawa, Siemianowice Śląskie, a nawet do sąsiedniego Giżycka :). Dzieci brały aktywny udział w pisaniu pozdrowień, naklejaniu znaczków, chętnie ozdabiały koperty, by były kolorowe i wesołe. Ponadto otrzymaliśmy już kilka widokówek z przedszkoli, z którymi nawiązaliśmy współpracę. Dzieci z przedszkola z Wejherowa przysłały nam kolorowanki, prezentujące najpiękniejsze atrakcje turystyczne ich regionu. Kolorowanki zostały pokolorowane przez dzieci z grupy "Żeglarze" i wraz z widokówką ukazującą najpiękniejsze miejsca naszego urokliwego miasteczka, wyruszyły w długą, pocztową drogę do Wejherowa. Wszystkie otrzymane kartki przyczepiamy na naszej mapie, uprzednio wyszukując, w której części Polski dana miejscowość leży. Każdy otrzymany list sprawia przedszkolakom mnóstwo radości i z zaciekawieniem czekają na odczytanie pozdrowień i obejrzenie widokówki, dlatego też to jeszcze nie koniec naszych podróży po mapie! :)

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia



          • Spektakl teatralny "Pokahontas"

          • 18. listopada 2019r. wyruszyliśmy na wycieczkę w miejsce dobrze nam już znane- do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Celem naszej wyprawy było obejrzenie spektaklu teatralnego pod nazwą "Pokahontas". Spektakl opowiedział nam historię indiańskiej księżniczki, która nie posiadała pięknej korony oraz barwnej, balowej, połyskującej sukni. Jej szlachetne pochodzenie objawiało się dobrym sercem, wrażliwością oraz szanowaniem przyrody.  Pokahontas udowodniła, że wygląd, czy pochodzenie nie mają znaczenia, ponieważ liczy się to, jakie wartości posiada człowiek oraz czy w życiu kieruje się głosem serca. Ponadto ukazała widzom, że konflikty i wszelkiego rodzaju spory, rozwiązywać należy poprzez rozmowę i próbę wypracowania kompromisu. Spektakl zachwycił nas wszystkich wspaniałymi kostiumami, piękną scenografią, a przede wszystkim cudowną, wpadajcą w ucho małemu widzowi, muzyką oraz profesjonalnym tańcem.Historia Pokahontas i jej przyjaciół wzruszała i zarazem bawiła, wprowadzając w nas wachlarz pięknych emocji. Zrozumieliśmy, że bycie księżniczką, bądź księciem, to nie chodzenie w koronie na głowie, tylko dobre serce, empatia, wrażliwość na krzywdę innych oraz szlachetność. Każdy z nas może być taką księżniczką lub księciem.

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia



          • "Jak szlachetność i praca w szczęście się obraca"

          • 14. listopada 2019r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy ze Studia Magik w Białymstoku. Obejrzeliśmy spektakl pod tytułem "Jak szlachetność i praca w szczęście się obraca". Dzieci poznały losy króla, którego niebawem czekała emerytura i musiał on spośród dwóch synów wybrać swojego następcę. Pierwszy z synów- Stasiek, był pracowity, szczodry, miał ogromne serce do ludzi i zwierząt. Natomiast drugi syn- Jerzy, był człowiekiem leniwym, rozrzutnym, chciwym, nieczułym na krzywdę innych. Podczas, gdy występki Jerzego były dalekie od właściwych, Stasiek dzielił się z ubogimi tym, co miał, pomagał zwierzętom. Nasi mali widzowie od początku kibicowali Staśkowi, który podbił ich serca dobrocią, dlatego też niezmiernie się ucieszyli, kiedy to właśnie on zdobył koronę i stał się nowym królem. Przedstawienie ogromnie nam się podobało ze względu na wspaniałą grę aktorską, piękne kostiumy oraz cudowną scenografię. Nagrodziliśmy aktorów gromkimi brawami.

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia



          • Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno!

          • 8. listopada 2019 r. spotkaliśmy się wszyscy w sali grupy "Złote Rybki", by wspólnie uczcić 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasze przedszkolaki wiedzą, jak ważne jest to święto dla naszego kraju, dlatego też tego dnia wszyscy włożyliśmy odświętne stroje. Wszystkie dzieci prezentowały się bardzo elegancko i zachowywały się stosownie do sytuacji, okazując szacunek symbolom narodowym. Do wspólnego uczczenia tego ważnego dnia zaprosiliśmy Pana Burmistrza- Jarosława Filpka, Przedwoniczącego Rady Miejskiej w Rynie- Pana Juliusza Branta oraz nasze panie dyrektor- Panią Renatę Radziulewicz, Panią Hannę Wędrowską- Saramak oraz Panią Wiesławę Horbowiec- Sekścińską. Wszystkie nasze występy uwieczniła niezawodna Pani Emilka Kowalewska, za co serdecznie dziękujemy! Uroczystość rozpoczęła Pani Jolanta Kunicka, która przywitała wszystkich zgromadzonych i zaprosiła do wspólnego oglądania występów małych patriotów. Dzieci ze wszystkich grup zaśpiewały i zatańczyły do pięknych, patriotycznych piosenek, takich jak: "Co to jest niepodległość?"- w wykonaniu grupy "Żeglarze", "Jesteśmy Polką i Polakiem"- w wykonaniu grupy "Złote Rybki", "Od morza aż do Tatr"- w wykonaniu grupy "Sternicy", "Przybyli Ułani"- w wykonaniu grupy "Ważki" oraz "Barwy narodowe"- w wykonaniu grupy "Żabki". Grupa "Mewy"- organizator uroczystości, pod czujnym okiem Pani Joli Kunickiej recytowała przepiękne wiersze patriotyczne, przybliżając nam historię odzyskania przez Polskę niepodległości, zaprezentowała symbole narodowe oraz wykonała piękny, wzruszający taniec, którego zwieńczeniem było utworzenie przez dzieci flagi Polski. Nam- widzom, występy dzieci dostarczyły mnóstwo pięknych emocji. Każda grupa wykonała swoje zadanie celująco. Na zakończenie uroczystości wszyscy odśpiewaliśmy hymn narodowy.

            Serdecznie dziękujemy grupie "Mewy" oraz Pani Joli Kunickiej za wspaniałą uroczystość, przepiękne tło, a przede wszystkim za ogromny trud i serce włożone w przygotowanie tak znamienitej uroczystości! 

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia



          • Żywa lekcja historii

          • 5. listopada 2019r. dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych uczestniczyły w "Żywej lekcji historii", zorganiozwanej z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie zebrane dzieci powitała pani Maria Tuczyńska- dyrektor Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie, natomiast prowadzący Jacenty Ordowski, w bardzo przystępny sposób zaprezentował dzieciom wydarzenia z historii naszego kraju. Niewątpliwą atrakcją, która skupiła uwagę naszych przedszkolaków, okazały się wspaniałe stroje, które przeniosły nas w zakamarki historii. Dzieci w skupieniu słuchały prowadzącego, co świadczy o tym, że mimo podejmowanych trudnych tematów, były niewątpliwie bardzo zainteresowane historią naszego kraju. 

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia



          • Z wizytą w muzeum

          • 30. października 2019r. przedszkolaki z grupy "Żeglarze" wybrały się do ryńskiego muzeum. Na miejscu przywitała nas Pani Elza Fitza, która zaprosiła dzieci w niezwykle ciekawą podróż po zakamarkach historii naszego pięknego miasteczka. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały wystawione w muzeum eksponaty i bardzo chętnie odpowiadały na zadawane przez Panią Elzę pytania. Dzięki tej wspaniałej lekcji historii dzieci mogły na własne oczy przekonać się między innymi, jak niegdyś powstawało masło, co służyło do łowienia ryb, w jaki sposób dawniej robiło się pranie, czy brało kąpiel. Ponadto dzieci miały możliwość obejrzenia fotografii obrazujących dawny Ryn. Było to dla nich fascynujące przeżycie, ponieważ ochoczo porównywały wygląd naszego miasteczka kiedyś i dziś, dostrzegały różnice i podobieństwa.

            Wycieczka tak bardzo przypadła do gustu dzieciom, że przy pożegnaniu z Panią Elzą, zapytały czy następnego dnia również mogą odwiedzić muzeum! :)

            Składamy serdeczne podziękowania dla Pani Elzy za ciepłe przyjęcie oraz za wiedzę, którą w niezwykle interesujący i przystępny sposób przekazała dzieciom! Ta lekcja historii na długo zostanie w naszej pamięci!

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia



          • Jesienne poszukiwania zakodowanej zerówki!

          • Od początku października 6- latki z Przedszkola Samorządowego w Rynie uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Nauka i zabawa przez kodowanie z elementami programowania”. Dzieci podzielone na cztery zespoły, co wtorek zmagają się z zadaniami, które doskonalą orientację przestrzenną, uczą logicznego myślenia oraz ćwiczą wyobraźnię, wnioskowanie i kreatywność. Włączenie kodowania do edukacji przedszkolnej pozwoli im świadomie wykorzystywać technologie, a także pomoże w rozwiązywaniu problemów oraz realizacji własnych pomysłów.

            Podczas pierwszych spotkań, nasze zadania krążyły wokół jesieni. Układaliśmy na macie obrazek niespodziankę (kosz) z kolorowych kubeczków według podanych koordynatów (miejsc na macie). Kolejne zadanie polegało na odczytaniu symboli zamieszczonych na kółeczkach, po czym młodzi koderzy układali przepis na sałatkę owocową, oczywiście z jesiennych owoców. Nie zabrakło również sudoku dotyczącego darów jesieni, zadanie nie było łatwe, jednak młode umysły doskonale poradziły sobie z tą trudnością. Ponadto tworzyliśmy jesienny ciąg obrazków, tak aby tworzyły rytm. Była również zabawa ruchowa, dzięki której ćwiczyliśmy orientację przestrzenną. Nie uwierzycie, ale starczyło nam czasu na jesienne kubeczkowe rysunki, jak nam wyszły możecie zobaczyć na zdjęciach.

            Kochani, przed nami kolejne zakodowane zadania, będziemy w dalszym ciągu prężnie działać, odkrywać, współpracować, bawić się i rozwijać. Mam nadzieję, że następne zajęcia będą równie atrakcyjne dla dzieci, a ich uśmiechnięte buzie w dalszym ciągu będą mnie serdecznie witały. O dalszych dokonaniach młodych koderów, przeczytacie już za miesiąc.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

            zobacz zdjęcia



          • Szkolny Festiwal Biegowy

          • 16. października 2019r. przedszkolaki z grup: "Ważki", "Mewy" i "Żeglarze" wzięli udział w SZKOLNYM FESTIWALU BIEGOWYM zorganizowanym na Stadionie Miejskim. Celem imprezy była popularyzacja rekreacji i sportu, propagowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego oraz profilaktyka zdrowotna. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w biegach na dystansie 150 metrów. Po zakończeniu biegów, obserwowaliśmy jak należy udzielać pomocy osobom poszkodowanym. Wśród naszych przedszkolaków znalazły się dwie chętne osoby do wykonania resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomie. Brawo za zaangażowanie dla Wojtusia Czerwińskiego oraz Konradka Wierzchowskiego. Na zakończenie wszyscy udaliśmy się na ciepłe kiełbaski prosto z ogniska. 

            23. października odbyło się uroczyste wręczenie medali za zdobycie najlepszego czasu w biegach.

            A tak przedstawiają się wyniki Szkolnego Festiwalu Biegowego 2019:

            5 latki:

            Dziewczęta:

            I miejsce- Michalina Szewczyk, II miejsce- Małgosia Sprung, III miejsce- Maja Piątek

            Chłopcy:

            I miejsce- Miłosz Karolczyk, II miejsce- Dominik Jurgielewicz, III miejsce- Dorian Taradejny

            6 latki:

            Dziewczęta:

            I miejsce- Kornelka Szczepkowska, II miejsce- Ola Mścichowska, III miejsce- Hania Nitkiewicz

            Chłopcy:

            I miejsce- Kuba Wilamowicz, II miejsce- Kordian Nieckarz, III miejsce- Adam Gadomski

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

             

             

          • Leśne ludki

          • 24 pażdziernika 2019r. "Złote Rybki" wykazały się dużą kreatywnością i na zajęciach tworzyły leśne postacie, wykorzystując do tego wcześniej przyniesione dary lasu.

            Krystyna Ruszczyk

            zobacz zdjęcia

          • Listonosz chodzi tu i tam

          • W związku z tematem kompleksowym w grupie I- Złote Rybki, "Listonosz chodzi tu i tam", w poniedziałek 14. października wybraliśmy się na wycieczkę na Pocztę. Do naszej grupy zaprosiliśmy również Pana Listonosza, który opowiedział dzieciom na czym polega jego praca. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, a dzieci były szczęśliwe, że poznały strój i atrybuty listonosza.

            Krystyna Ruszczyk

          • Ogólnopolski projekt czytelniczy "Mały Miś w świecie wielkiej literatury"

          • Od początku października grupa "Żeglarze" bierze udział w ogólnopolskim projekcie pod nazwą "Mały Miś w świecie wielkiej literatury", którego głównym celem jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci. Przed nami mnóstwo ciekawych wyzwań oraz zadań do wykonania.  Projekt rozpoczęliśmy od modułu "Czytające przedszkolaki". Dzieci wraz z nauczycielem wybrały grupową maskotkę – Misia, który w roku szkolnym 2019/2020 odbędzie czytelniczą podróż po domach przedszkolaków. 

            Misiowi zostało nadane imię FRANIO. Poza wędrówką Misia po domach dzieci, istotnym punktem projektu jest zapraszanie do przedszkola gości, którzy czytać będą dzieciom bajeczki. W tym celu do przedszkola zapraszać będziemy osoby z lokalnej społeczności, pracowników Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, a także rodziców przedszkolaków. 

            O kolejnych krokach będziemy informować na bieżąco! :)

            koordynator projektu

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • "Księżniczka Ania"- spektakl teatralny w przedszkolu

          • 4 października 2019r. gościliśmy w przedszkolu aktorki z teatru w Białymstoku. Dzieci obejrzały spektakl pt. "Księżniczka Ania", opowiadający o losach dwóch przyjaciółek- Ani i Mai, które poznajemy w momencie uroczystości z okazji urodzin Ani. Dziewczynka otrzymała mnóstwo pięknych prezentów, jednak jej uwagę przykuł jeden- nowoczesny komputer. Odtąd wszystko się zmieniło- Ania pochłonięta wirtualnym światem i grami komputerowymi, zaczęła zaniedbywać przyjaciół oraz swoje obowiązki. Nowoczesny prezent pochłonął ją do tego stopnia, że dziewczynka przestała dbać o siebie, chodziła w piżamie, a noce spędzała na graniu na komputerze oraz rozmowach z wirtualną znajomą- Kamilą. Jak się okazało, nowopoznana koleżanka była podstępną wiedźmą, która zabrała Ani koronę i zamknęła ją w komputerze. Na ratunek przyszła Ani jej najlepsza przyjaciółka- Maja. Uratowała ją z opresji i uświadomiła, że największą wartością jest prawdziwa przyjaźń, natomiast komputer może być jedynie rozrywką, którą należy dawkować z umiarem i rozsądkiem.

            Spektakl bardzo podobał się naszym małym widzom, dlatego też nagrodzili aktorki gromkimi brawami.

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Warzywne kukiełki

          • 3. października 2019r. w grupie I "Złote Rybki" odbyły się warsztaty plastyczno- techniczne wraz z rodzicami. Podczas warsztatów rodzice służyli pomocą w wykonywaniu warzywnych kukiełek. Na zamieszczonych zdjęciach przedstawiamy efekty naszej wspólnej, owocnej pracy. Dziękuję za udział w zajęciach otwartych: mamie Zosi S., mamie Szymona Jar. oraz Pani Marioli J.

            Krystyna Ruszczyk

            zobacz zdjęcia

          • Spektakl teatralny "Piotruś i wilk"

          • 1. października 2019r. dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu teatralnego pod nazwą "Piotruś i wilk". Po zajęciu miejsc, dzieci przywitała wspaniała gra świateł, które zachwycały swoją różnobarwnością. 

            Spektakl opowiadał historię chłopca imieniem Piotruś oraz dwójki jego przyjaciół- kotka oraz kaczuszki. Przyjaciele, wykorzystując to, że zamieszkiwali tereny nieopodal lasu, postanowili zrobić sobie małą wycieczkę, podczas której spotkali niespodziewanego gościa- wilka. Trójka przyjaciół, mimo obaw, życzliwie przywitała gościa i zaprosiła do wspólnego biwakowania. Niestety, wilk miał niecne zamiary wobec przyjaciół. Piotruś, kaczuszka oraz kotek znaleźli się w niemałych opałach, jednakże siła ich przyjaźni sprawiła, że udaremnili zamiary wilka. Wilk zrozumiał, że wyrządzanie krzywdy komuś, kto okazał nam mnóstwo serdeczności, nie jest dobrym zachowaniem, w związku z czym postanowił poprawę. 

            Spektakl ukazał, jak ważnymi cechami są odwaga, zaradność i praca zespołowa. Tylko wspólnymi siłami można osiągnąć zamierzony cel. Przyjaźń i dobro stanowią ogromną wartość. 

            Spektakl bardzo się wszystkim spodobał. Niewątpliwie ogromną atrakcją okazały się kostiumy, które wprowadzały taki nastrój, jakby postaci były prawdziwe. Nagrodziliśmy więc artystów gromkimi brawami.

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Rodzinka jak malinka- przedstawienie teatralne

          • 18.09.2019 gościliśmy w przedszkolu aktorki Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku. Podczas przedstawienia nasze przedszkolaki poznały Tosię, jej rodziców i dziadków oraz ich relacje rodzinne. Bohaterowie tej zabawnej opowieści przypomnieli dzieciom, co to znaczy zdrowo się odżywiać i jak dbać o kondycję fizyczną. Dzieci dowiedziały się też, że w każdej sytuacji powinniśmy się zachowywać tak, aby nasi najbliżsi mogli na nas polegać. Spektakl bardzo nam się podobał, szczególnie, że pokazał jak wspólnie spędzany czas wpływa na budowanie relacji dziecko- rodzic. Na zakończenie nagrodziliśmy aktorki wielkimi brawami.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

        • Owocowe szaleństwo

        • sierpień 2019

          Dnia 20.08.2019 o godz. 10.00 wszystkie dzieci na stołówce się zgromadziły i wszystkie owoce w wodzie umyły. Niektóre owoce bardzo chciały, żeby dzieci je ze skórek obrały. Umyte, pokrojone, w misce się znalazły, więc chętnie się do siebie przytulały. Zbyt ciasno w tej misce się zrobiło, bo dużo owoców na szaleństwo się zgłosiło. Jabłuszko z gruszką prym wiedzie, lecz nie gorsze są borówki, malinki, jeżynki. Porzeczka, choć czerwona, szybko się ochłodziła sokiem z cytrynki, bo ta wszystkie owoce skropiła. W swoich harcach owoce zapomniały, że w brzuszkach znaleźć się miały. Szybko się więc zreflektowały i wraz z sokiem do brzuszków dzieci powędrowały.

          Krystyna Ruszczyk

          • Zdrowo i sportowo

          • 8. lipca 2019

            Tydzień sportowy rozpoczęliśmy- na stołówce zdrowe przysmaki przyrządziliśmy. Pyszne owoce dzieci obierały i na patyczki nadziewały. Przy tym radość była wielka, bo szaszłyki dzieci dostały zamiast cukierka. Pamiętajcie przedszkolaczki, że po cukierkach są w ząbkach robaczki, a owoce gdy spożyjesz, to dłużej i zdrowiej pożyjesz. Morał taki drodzy moi- rób szaszłyki owocowe i prowadź życie sportowe!

            Jolanta Kunicka, Krystyna Ruszczyk, Anna Jurgielewicz

            zobacz zdjęcia



          • Koszyczek Czerwonego Kapturka

          •  

            W przedszkolu był dzisiaj Czerwony Kapturek, przyniósł koszyk konfiturek. Owoce w koszyczku również leżały i wszystkim dzieciom posmakowały. Babcia w łóżku chora leżała i na gofry od dzieci czekała. Moi drodzy przedszkolacy- rzekł Kapturek, weźmy się wszyscy do pracy. Ciasto szybko mieszaliśmy i gofry pyszne upiekliśmy. Przyszedł czas na zajadanie, smakołyków ozdabianie. Mądre głowy pomysły miały, a sprytne rączki owocami gofry dekorowały. Morał tej powieści jest taki, że owocowe gofry to pomysł nie byle jaki. Babcia szybko wyzdrowiała, bo witaminki na gofrze dostała!

            Jolanta Kunicka, Anna Jurgielewicz, Krystyna Ruszczyk

            zobacz zdjęcia

             

          • Zatrute jabłko Czarownicy

          • 5. lipca 2019

            A kiedy w przedszkolu piątek już nastał, przedszkolak na stołówce kosz z jabłakmi zastał. Zabraliśmy się ochoczo do jabłek zrobienia, dodaliśmy miód, cynamon i nadszedł czas pieczenia. Wtem na stołówkę przybył ktoś nieznany, za puklem czarnych włosów i peleryną schowany. Staruszka na dobrą, miłą kobietę wyglądała, koszem pełnym jabłek dzieci częstowała. Lecz przedszkolaki zasady bezpieczeństwa znają, by nie brać nic od obcych doskonale pamiętają. I mimo pięknych jabłek i sprytu swojego, staruszka nie skusiła przedszkolaka żadnego. Dzieci sprytniejsze się okazały, kuszenie i urok wiedźmy na nich nie działały. Dlatego nasza bajka dobrze się skończyła , dobroć, mądrość i rozwaga dzisiaj zwyciężyła. I choć zła wiedźma zabrała swe jabłka, my mieliśmy własne- taka to gratka! Pyszne, upieczone, miodkiem pachnące, mięciutkie, cieplutkie, zdrowe oraz lśniące!

            Patrycja Mścichowska, Emilia Patalan

            zobacz zdjęcia

             

             

          • Z wizytą na zamkowym placu

          • 4 lipca, dzięki uprzejmości Pani Magdaleny Dowgiałło, wybraliśmy się na wycieczkę do Hotelu Zamek Ryn, gdzie czekało na nas mnóstwo atrakcji na zamkowym placu zabaw. Dzieci były zachwycone różnorodnością sprzętów, dlatego też chętnie korzystały z każdej dostępnej atrakcji.Zabawa była tak udana, że dzieci miały ochotę pozaostać na zamkowym placu na dłużej.

            Emilia Patalan, Parycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

          • Wakacyjny biwak przedszkolaków

          • "Złote Rybki" biwak w przedszkolu zorganizowały mimo, że murów budynku nie opuszczały.
            Dzieci się bardzo zaangażowały i namioty piękne zbudowały.
            Nie zabrakło też ogniska, radość w oczach dzieci tryska.
            Przyszły także inne grupy, były tańce i przytupy.
            Z Bolkiem, Lolkiem na wyprawę, wybraliśmy się na trawę.
            Instrumenty zabraliśmy i muzykę tworzyliśmy.
            Biwak wszystkim się podobał, dzieci bardzo uradował.
            Rada nasza więc jest taka, weź na biwak przedszkolaka!

            Krystyna Ruszczyk, Anna Jurgielewicz

            zobacz zdjęcia

          • Piknik - ognisko pożegnalne

          • 18.06.2019 zorganizowaliśmy przy współudziale Rady Rodziców ognisko pożegnalne na terenie Remizy OSP w Rynie. W trakcie pikniku przedszkolaki spotkały się ze strażakami i z wielką ochotą wypróbowały działanie sprzętu gaśniczego, miały również możliwość obejrzeć wyposażenie wozu strażackiego. Utrwaliły znajomość numerów alarmowych służb ratowniczych.

            Był też czas na zabawy sportowe z wykorzystaniem piłki, hula-hop, chusty animacyjnej a nieco później na piknikowanie na kocykach. Strażacy pomogli nam w zorganizowaniu drugiego śniadania, piekąc kiełbaski nad ogniskiem. Zabawy na świeżym powietrzu sprawiły, że przedszkolaki poczuły się bardzo głodne i z apetytem pałaszowały pieczone kiełbaski z dodatkami, prosząc o dokładkę. Pogoda nam dopisała, nawet bardzo więc wszyscy bawili się znakomicie. Na zakończenie podziękowaliśmy strażakom za pomoc, udostępnienie miejsca i bezinteresownie poświęcony czas .

            Dziękujemy Radzie Rodziców oraz wszystkim zaangażowanym Rodzicom w pomoc przy opiece nad dziećmi i organizacji pikniku.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

             

          • "Małżeństwo - dobre relacje - silna rodzina"- konkurs plastyczny

          • Nasze przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Małżeństwo – dobre relacje – silna rodzina'', organizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Giżycku. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne wykorzystując różnorodne techniki i materiały. A oto wyniki konkursu:

            I miejsce zajęła praca Natalii Mroczkowskiej z grupy ,,Ważek''

            II miejsce praca Stasia Jasińskiego z grupy ,,Mew''

            III miejsce praca Michasi Stackiewicz z grupy ,,Żeglarzy''

            Dyplomy za udział otrzymali:

            Asia Cilulko, Nikola Chmielewska, Maja Rydzewska, Maja Dziczek, Paweł Olszewski, Gabrysia Gers, Agatka Stankiewicz, Gabryś Jurewicz, Jula Mścichowska, Adrian Gałas, Hania Kowalska, Dominik Jurgielewicz, Arek Jaryst.

            Danuta Bujwid

          • "Zuzia w krainie dobroci"

          • 17.06.2019 gościliśmy w przedszkolu aktorki Teatru ,,Magik'' z Białegostoku z przedstawieniem teatralnym pt. ,,Zuzia w Krainie Dobroci''. Dzieci poznały zarozumiałą, kapryśna i wyniosłą Zuzię, która zachowywała się niegrzecznie wobec wszystkich. W końcu miarka się przebrała i z rozbitego przez dziewczynkę wazonu wydostaje się Duszek, który przyprawia jej ośle uszy – symbolizujące złe zachowanie. Teraz tylko znalezienie Krainy Dobroci i naprawienie błędów może Zuzię odczarować. Podczas tej podróży obfitującej w wiele przygód Zuzia uczy się, że bycie miłym, uprzejmym i grzecznym oraz pomaganie innym, to bardzo fajna sprawa. Tak więc Zuzia pomaga, nie patrząc na własne potrzeby i wtedy właśnie ośle uszy znikają. Przedstawienie bardzo nam się podobało, sprawiło dzieciom mnóstwo radości, były więc na koniec wielkie brawa.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

             

          • Bezpieczne wakacje - spotkanie z policjantami

          • 17.06.2019 z wizytą do przedszkolaków przybyli dzielnicowi Posterunku Policji w Rynie: Pan Kamil Aleksiun – aspirant sztabowy i Pan Radosław Gembal – aspirant. Spotkanie odbyło się w ramach akcji ,,Bezpieczne Wakacje''. Panowie policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpieczeństwa, których należy przestrzegać podczas wypoczynku nad wodą oraz zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przechodzenia przez jezdnię. Nasze przedszkolaki utrwaliły wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z roweru, konieczność zakładania kasku oraz kamizelki odblaskowej poza terenem zabudowanym. Panowie podkreślili też, że dziecko w wieku przedszkolnym, czy to na plaży (oczywiście strzeżonej), czy to w czasie wycieczek musi być pod opieką dorosłego. Dzieci uczyły się również zasad zachowania i wzywania pomocy na wypadek, gdyby zaczepiała ich osoba obca. Na zakończenie przedszkolaki wręczyły Panom policjantom dyplomy z podziękowaniem za poświęcony czas i bezinteresowną pomoc.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

          • Spotkanie z lekarzem weterynarii

          • 13.06.2019  odwiedziła nas w przedszkolu Pani  Aleksandra Szczebiot doktor nauk weterynaryjnych. Nasze przedszkolaki  bardzo chciały dowiedzieć się czym zajmuje się lekarz weterynarii i do czego służą przyrządy, którymi posługuje się w pracy.  Tak więc po kilku słowach wstępu,  Pani Ola zademonstrowała dzieciom badanie pieska- maskotki  za pomocą stetoskopu,  podłączenie kroplówki choremu psiakowi oraz zakładanie ,,kołnierza''.  Dzieci dowiedziały się również, jak istotne są szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie, oraz jak opiekować się pieskiem podczas upałów. Nasze przedszkolaki utrwaliły zasady zachowania się wobec obcych, nieznanych zwierząt – wiedzą, że nie można głaskać, dotykać, wchodzić na obce posesje, gdzie znajduje się pies.  Pani Ola opowiedziała i pokazała dzieciom ,  jak zachować się  w razie ataku psa –  wszyscy chętnie  przećwiczyliśmy pozycję ,,drzewka'' i ,,żółwika'', tak na wszelki wypadek. Na zakończenie tej bardzo miłej wizyty dzieci podziękowały Pani Oli za poświęcony czas i bezinteresowną pomoc w zaspokajaniu dziecięcej ciekawości.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

             

          • Zdrowe i bezpieczne wakacje

          • 11.06.2019 gościliśmy w przedszkolu pracownice giżyckiego SANEPID-u Panią Annę Święcica i Adę Gałas z Działu Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej. Panie w bardzo przystępny sposób zaprezentowały dzieciom pogadankę z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej na temat:
            Zdrowe wakacje - czyli jak dbać o zdrowie podczas wypoczynku letniego. Nasze przedszkolaki z 6 grup przedszkolnych dowiedziały się co to jest kleszcz, jak wygląda , w jaki sposób nam i zwierzętom zagraża oraz jak zapobiegać ugryzieniom kleszcza. Utrwaliły też wiedzę na temat : jak prawidłowo zachowywać się w lesie, jak bezpiecznie korzystać z wypoczynku nad wodą oraz gdzie chronić się podczas burzy. Dzieci doskonale wiedziały kiedy myjemy ręce i dlaczego jest to tak ważne dla zdrowia. Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały ulotki informacyjne dla rodziców, a Panie prowadzące dyplomy z podziękowaniem.
            Danuta Bujwid

          • Przedszkolak małym ratownikiem!

          • "Człowiek jest wielki nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi."

            Wtorek- 4 czerwca - nie był zwykłym dniem w naszym przedszkolu. Tego dnia wszystkie dzieci, jak za dotknięciem magicznej różdżki, stały się "Małymi ratownikami". A wszystko za sprawą szkolenia z pierwszej pomocy, przebiegającego pod hasłem "Potrafię POMAGAĆ i mogę URATOWAĆ komuś ŻYCIE!".

            Ogromną wiedzą i doświadczeniem postanowił podzielić się z naszymi przedszkolakami ratownik medyczny - Pan Marcin Jakowicz, który w interesujący sposób nauczył dzieci, co należy robić w sytuacji, gdy nasze życie i zdrowie jest zagrożone. 

            Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na to, na co dzieci czekały najbardziej- działanie praktyczne. Dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą i umiejętnościami podczas układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej, a także podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomach. Muszę przyznać, że zaangażowanie dzieci było imponujące, a nad prawidłowością wykonywanych czynności czuwał Pan Marcin. Na potwierdzenie zdobytych umiejętności każde dziecko otrzymało "Dyplom małego ratownika". Była to nagroda za aktywny i wzorowy udział w zajęciach. 

            Składamy serdeczne podziękowania Panu Marcinowi - za zaangażowanie, poświęcony czas, przekazaną wiedzę oraz za atomosferę, dzięki której zajęcia były atrakcyjne i na długo zostaną w pamięci naszych przedszkolaków! 

            Podziękowania należą się również dla Pani Elwiry Góreckiej-Lenkiewicz za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu szkolenia!

            Patrycja Mścichowska

            zobacz zdjęcia

             

          • Sportowy Dzień Przedszkolaka

          • 3.06.2019 nasze przedszkolaki wzięły udział w imprezie sportowej, którą przygotowały i poprowadziły na boisku ,,Orlik'' nauczycielki: Danuta Bujwid i Jolanta Kunicka.

            Podczas zawodów dzieci, jak prawdziwi sportowcy musiały wykazać się: szybkością, zręcznością, zwinnością i ogólną sprawnością fizyczną. Przedstawiciele czterech grup przedszkolnych wzięli udział w takich konkurencjach jak: skoki w worku, bieg z hula-hop, toczenie piłki laską, kozłowanie piłką w biegu, rzut woreczkiem do celu, bieg na 50 m 5-latków i 6-latków. Mali sportowcy dopingowani przez swoje drużyny, dokładali wszelkich starań, by osiągnąć jak najlepszy wynik. Zawody sprawiły wiele radości dzieciom, a czas aktywnie spędzony na świeżym powietrzu z pewnością zaprocentuje. Na zakończenie po podliczeniu punktów poszczególnych drużyn Z-ca Dyrektora ZS-P Pani Hanna Saramak ogłosiła wyniki zawodów sportowych i pogratulowała wszystkim zawodnikom.

            I miejsce zajęły 4-5-latki ,,Sternicy''

            II miejsce zajęły 6-latki ,,Żeglarze''

            III miejsce zajęły 6-latki ,,Mewy''

            IV miejsce zajęły 5-6- latki ,,Ważki''

            Najlepszymi biegaczami wśród 5-latków okazali się Wiktor Wujtowicz, Kornelia Szczepkowska, Hania Nitkiewicz ze "Sterników" oraz Konrad Nieckarz i Gabrysia Smolińska z ,,Ważek''.

            Podczas biegu 6-latków najszybsi okazali się Michał Filipek, Kuba Kołodziejczyk, Iza Krukowska, Lena Pieńkowska z ,,Mew'' oraz Marcel Konklewski, Fabian Radecki, Iza Wyka z ,,Żeglarzy''

            Grupy zostały nagrodzone wielkimi brawami oraz dyplomem, a każdy uczestnik Sportowego Dnia Przedszkolaka otrzymał pamiątkowy znaczek.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

          • Dzień Dziecka z "Gwarkiem"

          • 31.05.2019 Rada Rodziców zorganizowała imprezę dla dzieci z okazji Dnia Dziecka.

            Zabawy, gry i inne aktywności prowadzili na boisku szkolnym pracownicy Firmy ,Gwarek''. Nasze przedszkolaki powitane zostały przez wesołego Minionka i przedstawicielkę Rady Rodziców Panią Elwirę Draguńską, która życzyła dzieciom wspaniałej zabawy. W tym roku nasze przedszkolaki miały do dyspozycji twistera 3D, gdzie mogły wykazać się gibkością, zwinnością, skocznością, z przyjemnością korzystały też ze zjeżdżalni – zamek. Poznaliśmy również gry świata: mini cricketa i afrykańską grę ,,Lew i antylopa'' , gdzie instrukcji udzielała sympatyczna Krówka. Był czas na zabawy z chustą animacyjną, które dostarczyły dzieciom dużo radości. Ale najwięcej emocji wywołały eksperymenty w laboratorium Szalonego Naukowca – co doskonale widać na twarzach dzieci. Jak na Dzień Dziecka przystało musiało być również słodko, więc każdy przedszkolak bez marudzenia czekał w kolejce po watę cukrową. Pogoda nam dopisała, dzieci chętnie korzystały ze wszystkich zabaw, a tyle różnorodnych atrakcji na świeżym powietrzu sprawiło, iż był to pełen wrażeń, radosny Dzień Dziecka.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

          • Piknik rodzinny

          • 30 maja wspólnie z Radą Rodziców zorganizowaliśmy imprezę plenerową pod hasłem "Rodzina – mój mały świat’’. W tym roku występy dzieci z okazji Dnia Mamy i Taty odbyły się w salach każdej z grup przedszkolnych. Przedszkolaki zaprezentowały krótki program artystyczny złożony z piosenek, wierszy, inscenizacji i tańców, przygotowały też własnoręcznie upominki dla Rodziców. Były oczywiście życzenia i uściski, i dużo radości oraz zaproszenie do kontynuacji wspólnych zabaw.

            Na orliku powitały nas: Z-ca Dyrektora ZSP w Rynie Pani Hanna Saramak, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Magdalena Sprung oraz nauczycielka Patrycja Mścichowska, życząc wszystkim uczestnikom pikniku wspaniałej zabawy. Rodzice wraz z dziećmi mieli do dyspozycji szereg atrakcji miedzy innymi: kącik sportowy z piłkami, hopkami, wirującymi hula-hop, tunelami oraz liną do przeciągania, kącik plastyczny gdzie dzieci chętnie korzystały z przyborów do rysowania, była też fotobudka oraz maszyny do baniek mydlanych, zakupione dla każdej z grup przez Radę Rodziców i sprawiające wiele radości wszystkim dzieciom. Największym jednak powodzeniem , o czym świadczyła niekończąca się kolejka, cieszył się kącik artystyczny, w którym dzieci mogły pomalować twarz. Wspaniała pogoda, świeże powietrze i tyle form aktywności oczywiście zaostrzyły naszym przedszkolakom apetyt, więc powodzeniem cieszył się też słodki bufet, a nieco później pieczone kiełbaski z dodatkami, w ramach drugiego śniadania Tak radośnie piknikując dzieci spędziły czas razem z Rodzicami, na zakończenie wszyscy uczestnicy plenerowej zabawy zabrali ze sobą uśmiech, dobry humor i miłe wspomnienia.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców oraz wszystkim zaangażowanym Rodzicom w przygotowanie pikniku.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

          • Brzechwolandia

          • 28 maja po raz ostatni w tym roku szkolnym pojechaliśmy do Mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki na przedstawienie pt. "Brzechwolandia". Do tej wspaniałej krainy nasze przedszkolaki zabrane zostały prze aktorów Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia. Mali widzowie z przyjemnością przenieśli się w kolorowy świat marzeń, pełen radości i muzyki. Dzieci słuchając utworów: "Leń", "Samochwała", "Skarżypyta", "Staś Pytalski", utrwaliły sobie zasady dobrego zachowania czyli: jak powinno się w życiu postępować. Bardzo chętnie nauczyły się też piosenki pt. "Brzechwolandia", którą śpiewały wraz z aktorami. Piękne kostiumy, wspaniała gra aktorów i rewelacyjna muzyka sprawiły, iż przedstawienie bardzo nam się podobało.

            Zobacz zdjęcia

            Danuta Bujwid

          • Niezwykłe przygody Smoka Obiboka - przedstawenie teatralne

          • 22.05.2019 gościliśmy w przedszkolu aktorki Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja ,,Magik'' z Białegostoku. Nasze przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem obejrzały przedstawienie o leniwym Smoku, który nie lubił się uczyć, ciągle się spóźniał do szkoły, kłócił się z kolegami. Takie zachowanie niestety nie przyniosło nic dobrego, jedynie konflikty i przykrości innym. Smok w porę jednak postanowił naprawić swoje błędy, przeprosił Profesora Książeczkę i kolegów. Dzieci były świadkami jak Smok Obibok czyli Horacy wreszcie wziął się do solidnej pracy. Nasze przedszkolaki utrwaliły wiedzę na temat dobrego zachowania, szacunku dla innych i posłuszeństwa wobec opiekunów. Kolorowa scenografia, barwne kostiumy oraz wspaniała gra aktorek, sprawiły , że przedstawienie bardzo nam się podobało, były więc ogromne brawa.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

          • Kto jest najpiękniejszy?- przedstawienie teatralne

          • 14.05.2019 gościliśmy w przedszkolu aktorów Studia Artystycznego ,,Akada’’ z Suwałk. Podczas przedstawienia nasze przedszkolaki poznały barwne owady : motyla Maurycja, pszczółkę Hiacyntę, mrówkę, konika polnego, pająka i ich bardzo różne podejście do obowiązków, pracy i pomocy innym. Pięknego, ale bardzo leniwego motyla spotkało ogromne rozczarowanie, gdy okazało się, że nie ma domu ani zapasów na zimę. Zaś mali widzowie oglądając przedstawienie pełne humoru i zabawnych sytuacji, dowiedzieli się, że w życiu nie jest najważniejszy atrakcyjny wygląd, ale dobre serce i chęć pomagania innym w potrzebie. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w spektaklu, pomagając mrówce zbudować domek oraz dając cenne rady leniwemu motylkowi. Na zakończenie nagrodziliśmy aktorów ogromnymi brawami.

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

          • ,,Podwodny świat jezior i rzek mazurskich’’

          • 6-latki z grup: ,,Mewy’’, Żeglarze’’, ,,Ważki’’ wzięły udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym, organizowanym przez Przedszkole Publiczne ,,Stokrotka’’ w Mrągowie. Dzieci przygotowały piękne prace plastyczne, rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło 15.05.2019 w Mrągowskim Centrum Kultury i Turystyki.

            II miejsce zajęła praca Gabrysi Gers

            III miejsce praca Stasia Jasińskiego

            wyróżnienie zdobyły: Maja Krajewska i Natasza Leonik

            Danuta Bujwid

            zobacz zdjęcia

          • Zakodowane zerówki poszukują znaków wiosny!

          • Od początku marca 6- latki z Przedszkola Samorządowego w Rynie uczestniczą w kole zainteresowań „Nauka i zabawa przez kodowanie i programowanie”. Dzieci podzielone na cztery zespoły, co wtorek zmagają się z zadaniami, które doskonalą orientację przestrzenną, uczą logicznego myślenia oraz ćwiczą wyobraźnię, wnioskowanie i kreatywność. Włączenie kodowania do edukacji przedszkolnej pozwoli dzieciom na świadome wykorzystanie technologii, pomoże w rozwiązywaniu problemów oraz realizacji własnych pomysłów.

            Podczas pierwszych zajęć młodzi uczestnicy koła zainteresowań, rozkodowywali  na macie wiosennego bratka zgodnie z podanymi koordynatami (układami współrzędnych). Dzięki tej zabawie, dzieci mogły utrwalić litery, cyfry oraz kolory w języku angielskim, dodatkowo ćwiczyły orientację przestrzenną i logiczne myślenie. Następnym punktem zajęć, było zespołowe ułożenie wiosennych kwiatów z kolorowych kubeczków z wykorzystaniem podanego kodu. Zerówkowicze pięknie współpracowały w przydzielonych grupach, a zaproponowane zadanie sprawiło im mnóstwo radości i motywowało do samodzielnego rozwiązywania problemu. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali dyktanda graficzne, które wykonali pod czujnym okiem swoich wychowawców. Drogie panie, możecie być dumne ze swoich wychowanków, poradzili sobie fenomenalnie.

            Kochani, przed nami kwietniowe kodowanie, będziemy w dalszym ciągu prężnie działać, odkrywać, współpracować, bawić się i rozwijać. Mam nadzieję, że następne zajęcia będą równie atrakcyjne dla dzieci, a ich uśmiechnięte buzie w dalszym ciągu będą mnie serdecznie witały. Z tego miejsca chciałabym serdecznie podziękować pani Jolancie Kunickiej, Patrycji Mścichowskiej, Annie Andrukajtis, Annie Jurgielewicz za pomoc w organizacji. O dalszych dokonaniach młodych koderów, przeczytacie już za miesiąc.

            Tekst: Elwira Wilamowicz

            zobacz zdjęcia

          • "Dzika Afryka" – przedstawienie teatralne

          • 02.04.2019  nasze przedszkolaki udały się autokarem do Mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki  na przedstawienie teatralne, w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl pt. ,,Dzika Afryka'' okazał się niezwykle ciekawą podróżą, w którą zabrani zostali mali widzowie przez tytułowego bohatera – Kazika. Trzeba mieć nie lada odwagę, by wybrać się w taką podróż zwykłym rowerem.  A tak właśnie zrobił główny bohater, nie przestraszył się ani dzikich zwierząt, ani spotkania z tubylcami.  Z każdym potrafił się zaprzyjaźnić, był pełen dobroci i serdeczności zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Gdy tylko pojawiały się trudności, pokonywał je życzliwym uśmiechem, to też nasze przedszkolaki szczerze mu kibicowały podczas tej niezwykłej wyprawy.  Dowiedziały się też, że najważniejszym skarbem z podróży nie jest złoto, lecz zdjęcia, opowieści i wspomnienia. Dzieci były zachwycone wspaniałą grą aktorów, przepięknymi kostiumami i efektami świetlnymi. Ogromne wrażenie wywarła też na małych widzach muzyka nawiązująca do tradycyjnych rytmów afrykańskich.  Przedstawienie bardzo nam się podobało, nagrodziliśmy aktorów ogromnymi brawami.

            Zobacz zdjęcia

            Danuta Bujwid

          • Powitanie Wiosny

          • 22.03.2019 w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość Powitania Wiosny.  W tym dniu zazieleniło się we wszystkich sześciu grupach, a to za sprawą ubrań w tym właśnie wiosennym kolorze.  Imprezę, na którą zaprosiliśmy Wicedyrektor ZSP  Panią Hannę Saramak, poprowadziła wraz z grupą Żabek  nauczycielka  Anna Kociukiewicz. Zaczęliśmy zabawą w skojarzenia, a zaraz potem żegnaliśmy Marzannę – symbol Zimy okrzykami i piosenką "Sanna". Jak co roku Marzanna powędrowała do zamrażarki, a my niecierpliwie czekaliśmy na Wiosnę. Wiosna nie kazała nam długo czekać i pojawiła się barwna, radosna (w roli Wiosny wystąpiła Pani Anna Jurgielewicz), a wszystkie przedszkolaki powitały ją piosenką pt. "Już ozimina" oraz pląsem pt. "Czarowanie pogody".  Dzieci z grupy "Żabek'' przepięknie wykonały barwny taniec pt. "Wiosenne rytmy" oraz wystąpiły w muzycznym przedstawieniu pt. "Idzie wiosna polną drogą". Były ogromne brawa dla małych aktorów, a Pani Wiosna przekazała przedszkolakom małe, wiosenne  niespodzianki i zaprosiła wszystkie dzieci na pierwszy, wiosenny spacer.

            Zobacz zdjęcia

            Danuta Bujwid

          • "Czarodziejskie słowa" – przedstawienie teatralne

          • 22.02.2019r. nasze przedszkolaki udały się autokarem do Mrągowskiego Centrum Kultury i Turystyki na przedstawienie pt. "Czarodziejskie słowa", w wykonaniu aktorów Teatru Artenes z Wrocławia. Była to przepiękna opowieść o Księżniczce, która wychowuje się otoczona miłością i dostatkiem, ale nie docenia jednak tego, i staje się nieposłuszna, rozkapryszona, niegrzeczna wobec najbliższych. Wtedy spełnia się tajemnicza przestroga: Księżniczka trafia do ubogiej chatki w Czarodziejskim Lesie, gdzie żyje w biedzie i musi ciężko pracować. Nasze przedszkolaki bardzo kibicowały głównej bohaterce, widząc że żałuje swoich błędów. I jak to w bajkach bywa, pojawił się Czarodziej Marlin, który obiecał wyzwolenie, jeśli dziewczynka pokona Zbója, Czarownicę i Smoka. W tych zmaganiach aktywnie wspierały ją nasze przedszkolaki, a Księżniczka musiała użyć magicznych zaklęć: proszę, dziękuję i przepraszam, czyli słów, których wcześniej nie uznawała. W ten sposób, dzięki swej odwadze i odzyskanej dobroci, Księżniczka przypomniała dzieciom o bezcennej wartości czarodziejskich słów. Spektakl bardzo nam się podobał, na zakończenie nagrodziliśmy aktorów ogromnymi brawami.

            Zobacz zdjęcia