Kółko artystyczno-badawcze
Od połowy września w naszej szkole działa kółko artystyczno - badawcze, „Mały artysta”, w którym biorą udział uczniowie kl. IIa. Zajęcia mają na celu wszechstronny rozwój dziecka, uwzględniając jego potrzeby intelektualne, emocjonalne i estetyczne, rozwijanie zainteresowań oraz uzdolnień. Tematyka zajęć dobierana jest stosownie do pór roku, przypadających świąt, oraz zainteresowań dzieci. Ta różnorodność tematyczna stworzyła możliwość do wprowadzenia i poznawania przez dzieci wielu technik plastycznych, które ze względu na wiele czynników trudno zrealizować podczas zajęć dydaktycznych.
Swoją przygodę uczniowie rozpoczęli od wykonania gier, chłopcy stworzyli piłkarzyki oraz „bulik”- grę zręcznościową, natomiast dziewczynki warcaby, kółko krzyżyk a także kostki aktywności. Gry dydaktyczne oprócz dobrej zabawy uczą przestrzegania ustalonych reguł, dają możliwość odczuwania radości z wygranej i kształcą umiejętność przyjęcia przegranej. Gry mają duże znaczenie w procesie kształcenia ze względu na rozwijanie u dzieci kreatywności, samodzielności, pomysłowości.. Uczeń rozumie, że zabawa w zespole wymaga przyjęcia pewnych ogólnych zasad, których nie można zmienić w trakcie gry tylko, dlatego, że tak byłoby wygodniej jednemu z grających. Ma to ogromne znaczenie dla rozwoju społecznego dziecka, uczy podporządkowywania się przepisom i normom współżycia. Podczas zajęć wykonywaliśmy również różne prace plastyczno- techniczne z zastosowaniem różnych materiałów. Wykonaliśmy lampiony jesienne, pompony, planety i wiele innych prac. Ważnym elementem nauki poprzez zabawę jest rozwój u dzieci ich naturalnej pasji odkrywania świata poprzez ciekawe doświadczenia. Dzieci samodzielnie wykonały konstrukcje wulkanów z masy solnej a następnie przeprowadziliśmy eksperyment (wybuch wulkanu), dostarczając uczniom dużo radości, zadowolenia z tego, że coś poznali i odkryli. Kolejnym ładunkiem pozytywnych emocji była „tęcza na talerzu”, doświadczenie zrobiło duże wrażenie na dzieciach. U nas eksperyment posłużył do omówienie zalet zdrowej żywności i minusów sztucznej żywności przepełnionej cukrem i barwnikami, które rozpuszczają się po zjedzeniu w naszym organizmie. Muszę przyznać, że ilość barwnika w cukierkach zachwyciła dzieci, ale jednocześnie pokazała im, jak wiele sztucznych i niezdrowych składników zawierają słodycze. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w zabawach badawczych, nauczyły się czekania na swoją kolej, poprawnie nazywały badane przedmioty i zjawiska były skoncentrowane i mogły rozwinąć swoją spostrzegawczość, przestrzegały ustalonych zasad. Ponadto wiedzą, że doświadczenia można przeprowadzać tylko w obecności dorosłych.
Mam nadzieję, że poprzez te zajęcia dzieci zdobywają nowe wiadomości i umiejętności a zdobyta wiedza zaspakaja ich potrzeby, rozwija indywidualne zainteresowania, pobudza do twórczego myślenia. Zajęcia te to również okazja na miłe spędzenie czasu w gronie kolegów i koleżanek oraz świetna zabawa przez twórczość.
Jolanta Symonowicz