Projekty
Projekty realizowane w roku szkolnym 2022/2023:
- „Świetliczaki na tropie kolorów świata"
- "Internetowy teatr TVP dla szkół "
Projekty realizowane w roku szkolnym 2020/2021:
- „MegaMisja”
- „Z Kulturą na Ty, czyli dobre wychowanie na co dzień”
- Klub Rękodzieła
Projekty realizowane w roku szkolnym 2019/2020:
- „MegaMisja”
- "Internetowy teatr TVP dla szkół "
- „Z Kulturą na Ty, czyli dobre wychowanie na co dzień”
- Klub Rękodzieła
- "Uczymy dzieci programować"
Projekty realizowane w roku szkolnym 2018/2019:
- „MegaMisja” – ogólnopolski program edukacji cyfrowej Fundacji Orange dla szkół, który pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. Wychowankowie biorąc udział w zajęciach poznają zasady bezpiecznego Internetu, ochrony prywatności, udostępniania treści w sieci, edycji grafik, dźwięków i filmów. Nabywają kompetencje cyfrowe i uczą się w jaki sposób kreatywnie wykorzystywać je podczas nauki i zabawy. Wzmacniają również umiejętności współpracy w grupie. W czasie każdych zajęć uczniowie śledzą przygody Kuby i Julki oraz Psotnika – wirtualnych bohaterów i podejmują przygotowane przez nich wyzwania. Przebieg zadań oparty jest na fabularyzowanej grze, która przenosi dzieci do cyfrowego laboratorium i pełnej przygód misji. Za realizację wyzwań grupy gromadzą punkty i wymieniają je na nagrody dla świetlicy.
- Internetowy teatr TVP dla szkół – autorski projekt Telewizji Polskiej S.A. skierowany do uczniów szkół i placówek oświatowych różnego szczebla oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych . Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Aktywne uczestnictwo w projekcie to wyjątkowa okazja dla uczniów polskich szkół, zwłaszcza z małych miejscowości, by odkryli w sobie zainteresowania sztuką teatralną i artystyczne pasje.
- "Ludzie z pasją" – W świetlicy szkolnej organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi w ramach cyklu „Ludzie z pasją”. Gośćmi spotkań są mieszkańcy gminy Ryn, którzy mają różnorodne pasje i zainteresowania i są chętni by podzielić się nimi z ryńską młodzieżą. Często też gośćmi są „ nasi bracia mniejsi” czyli zwierzęta. Pasjonaci i hobbyści prezentują narzędzia pracy, jej wytwory oraz swoje zbiory opowiadając o nich ciekawostki. Celem spotkań jest:
- poznanie ciekawych ludzi i ich pasji,
- wzbudzanie wśród uczniów zainteresowania tymi pasjami,
- znalezienie inspiracji do rozwijania własnych zainteresowań,
- wzbudzanie szacunku do pracy ludzi,
- doskonalenie umiejętności słuchania innych.
- "Cała Gmina czyta dzieciom" – Cykl pt. „Cała Gmina czyta dzieciom” pojawił się w świetlicy szkolnej i zagościł na stałe jako pokłosie ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Mieszkańcy gminy Ryn, przedstawiciele różnorodnych grup zawodowych czytają uczestnikom zajęć świetlicowych teksty związane z aktualnymi blokami tematycznymi, świętami i własnymi pomysłami. Dzieci mają okazję poznać tych ludzi i dowiedzieć się czegoś więcej o nich. W trakcie spotkań uczniowie włączają się poprzez zadawanie pytań, udzielanie odpowiedzi dotyczących tematyki, wykonanie prac plastycznych.
Cele i zadania cyklu:
- kontynuacja akcji „Cała Polska czyta dzieciom”,
- propagowanie czytania wśród dzieci,
- zaszczepienie miłości do czytania,
- ukazanie atrakcyjności świata poprzez czytanie literatury,
- poznanie ciekawych ludzi,
- wzbudzanie wśród uczniów zainteresowania książkami,
- wzbudzanie szacunku do ludzi,
- doskonalenie umiejętności słuchania innych.
- Klub Gracza – W tym roku szkolnym w świetlicy szkolnej, wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i ciągłemu dążeniu ich do samorealizacji, powołano do życia Świetlicowy Klub Gracza. Uczestnictwo jest dobrowolne, rotacyjne i wynikające z aktualnych zainteresowań i potrzeb dziecka. Gracze mają do dyspozycji 35 rodzajów gier dla różnych grup wiekowych i 14 rodzajów puzzli.
Założeniem klubu jest ;
- poznawanie nowych gier planszowych, stolikowych, dydaktycznych itp.,
- przestrzeganie zasad gier,
- rozwijanie własnych zainteresowań,
- doskonalenie umiejętności pracy w zespołach,
- poznanie sposobu na wspólne spędzanie wolnego czasu,
- zachęcanie i włączanie innych do wspólnej gry,
- poszanowanie współgraczy, ich emocji i zasad współzawodnictwa,
- wdrożenie zasad kulturalnej komunikacji,
- nauka jak grać, by wygrać i jak grać, by gra była dla wszystkich przyjemnością.
- Klub Rękodzieła – różnorodne zajęcia rękodzielnicze w celu tworzenia przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych. Obecnie tzw „ręczna robota” staje się coraz bardziej pożądanym produktem, a wykonane samodzielnie przedmioty przynoszą satysfakcję i sprawiają przyjemność obdarowanym.
Cele:
- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów poprzez rozwijanie zainteresowań, doskonalenie umiejętności manualnych oraz stymulowanie rozwoju emocjonalnego.
- Znaczenie terapeutyczne- działają uspokajające, wydłużanie czasu koncentracji uwagi, podnoszą poczucie własnej wartości, rozbudzają zmysł estetyczny.
- „Podróż przez Krainy” – cykl zajęć i działań wychowawczych obejmujący różnorodne przedsięwzięcia, m.in.:
- Cittaslow – odwiedziny małych miasteczek naszego region
- Kraina bez Hałasu – Tydzień bez hałasu
- Kraina Życzliwości i Pozdrowień
- Brama Św. Mikołaja
- Brama Nowego Roku
- „Z Kulturą na Ty, czyli dobre wychowanie na co dzień” – to cykl zajęć wychowawczych poświęconych zasadom savoir – vivre w różnych sytuacjach życiowych. Obserwując zachowanie dzieci przebywających w świetlicy postanowiłam podjąć wysiłek kształtowania postępowania i stylu bycia od najmłodszych lat, ponieważ to pozostaje w nas do końca życia i pomaga prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Przekazywana dzieciom wiedza ma im pomóc odnosić się z szacunkiem najpierw do samych siebie, potem do swoich rówieśników i innych ludzi, a dzięki temu budować właściwe relacje.
Cele:
- uświadomienie celowości dobrych zachowań między ludźmi
- uwrażliwianie na kulturalny sposób bycia
- stosowanie zwrotów grzecznościowych odpowiednich do sytuacji
- kształtowanie właściwych postaw, relacji i zmniejszenie ilości konfliktów.